Ateus ISDN: Vlk v rouše beránčím

  • 1
Jak vypadá jedna z nejdokonalejších digitálních GSM bran současnosti? Sama rozhodne o nejlevnější cestě volání, na ústředně nezabere žádný port navíc a nabídne všechny dnes používané funkce. Seznamte se s Ateus GSM Gate ISDN.

Čeští výrobci GSM bran patří bez nadsázky mezi světovou elitu. Porovnáme-li jednotlivé produkty nabízené na evropském trhu, pak z hlediska dokonalosti zvoleného řešení budeme jen těžko hledat výraznější konkurenci. Ať už jde o co nejnižší cenu či největší výbavu, vždy na předních pozicích pomyslného žebříčku najdete naše zástupce. Jedním z nejpozoruhodnějších vývojářů je zcela určitě 2N. Ve chvíli, kdy se zdá, že už v oblasti GSM bran není co vyvíjet, přijde s novým modelem, který představí funkce, o nichž jsme si dosud mohli nechat jenom zdát. Poslední produkt s ISDN výstupem toto pravidlo jen potvrzuje.

2N Ateus GSM Gate ISDN - predek

Elegantní design vychází z osvědčené řady analogových GSM bran Ateus Kompakt. Již na první pohled je však zřejmé, že nový Ateus nabídne víc než jen pouhé zprostředkování hovoru. Čtveřice telefonních konektorů na přední straně není úplně standardní výbavou a pohlédnete-li do levého horního rohu, i méně zasvěcené zaujme logo ISDN. Jednoduchá kresbička se sice snaží vystihnout základní podstatu nového produktu, tedy průchodnost, ovšem to vám zpravidla dojde až po přečtení příslušných technických specifikací.

Námi testovaný produkt byl osazen dvojicí GSM modulů Siemens M20 pracujících v pásmu 900 MHz. Na trhu se však objeví i verze s duálním modulem Siemens T35. Poměrně zdařile je řešené vkládání obou SIM karet, které jsou snadno dostupné z čela šasi. Stačí delším předmětem zatlačit na pojistku šuplíčku, umístěného nedaleko anténních konektorů.

2N Ateus GSM Gate ISDN - konektory

Zvláštní pozornost si zaslouží výstupní ISDN rozhraní, které dokáže přijmout synchronizaci od přípojky pevné telefonní sítě. Touto vlastností disponuje jen předražený Ecotel Vierling. U naprosté většiny digitálních GSM bran se také setkáme pouze s jediným TE/NT (supluje koncové zařízení/státní linku) konektorem. To sice pro použití v rámci jedné pobočkové ústředny plně dostačuje, ale nenabízí pak uživateli takový komfort jako provedení s dvěma nezávislými porty. Na každý si můžete například připojit jinou telefonní ústřednu (třeba pro několik firem). Volitelný režim point-to-point, určený pro připojení k jednomu zařízení, popřípadě point-to-multipoint, použitelný ve chvíli, kdy rovnou k bráně připojujete až 8 ISDN přístrojů, je samozřejmostí. Zůstaňme u této části ještě trochu déle a zaměřme se na funkci, kterou u žádného konkurenčního produktu v současnosti nenajdete. Jde právě o zmiňovanou průchodnost, související s dalšími dvěma konektory na výstupním rozhraní. Když připojujete bránu k libovolné ústředně, vždy musíte počítat s tím, že přijdete o jeden port, volitelně na státním/vnitřním přenašeči, což však u malých systémů může znamenat nemalý problém. Vývojáři 2N proto vymysleli originální způsob spočívající v připojení mezi státní linku pevné sítě a pobočkovou ústřednu. Všechny hovory se uskutečňují jakoby do pevné sítě, přičemž ve chvíli, kdy je volanou destinací mobilní číslo, popřípadě meziměsto, tak volání zrealizuje samotná brána. Vše samozřejmě závisí na vhodném naprogramování.

Drobné zklamání může zažít příznivec detailních indikačních prvků, neboť o aktuálním dění nás informuje pouze pětice tříbarevných LED diod. Z jejich svitu se dozvíte o stavu jednotlivých GSM modulů a ISDN rozhraní, v pohotovostním režimu by měl svítit jen indikátor napájení. Pro běžný provoz je to však více než dostačující.

Příchozí volání

Přestože se naprostá většina bran používá především pro úsporu firemních prostředků, Ateus ISDN potěší obsáhlou nabídkou funkcí souvisejících se zpracováním příchozích volání. Účastníci mohou být směrováni podle identifikace volajícího, rovnou přepojeni na operátora, či dotázáni, s jakou pobočkou si přejí hovořit. Ideální je samozřejmě kombinace všech vlastností, tzn. pokud volající není uveden v seznamu, provolba DISA s libovolnou uvítací hláškou se ho optá na interní číslo, nezná-li ho, pak bude po časové prodlevě přepojen na recepční. Stejně tak můžete nastavit, kdo se vám nesmí dovolat (blokování), ovšem vzhledem k možnosti zakázání odesílání identifikace volajícího je tato schopnost spíše určitým doplňkem než významným pomocníkem.

Odchozí volání

Nemalá pozornost byla věnována odchozímu volání. Kromě zmiňované možnosti posuzování, zda má být hovor směrován do pevné sítě, popřípadě odbaven samotnou branou, máte k dispozici mnoho dalších funkcí.

Každému GSM modulu lze volitelně přiřadit určité předvolby a další nastavení rozhodne, jestli povolíte jeho využití i pro volání do dalších destinací ve chvíli, kdy je vhodnější síť momentálně používána pro druhý hovor. Samozřejmostí je seznam zakázaných předvoleb/čísel, kterou doplňuje tabulka výjimek. Zakážete-li tedy například vytáčení brněnských čísel, můžete udělat výjimku pro 05 12345678.

Neméně zajímavá je také otázka tarifikace. Pokud váš mobilní operátor podporuje vysílání AoC, brána bude posílat tyto údaje, v opačném případě může po zvolené době impulsy generovat sama. Neporadí si však s vteřinovým účtováním po první provolané minutě. To musí doladit eventuální doplňkový tarifikační software.

Programovatelné vstupy/výstupy

Poměrně užitečné jsou programovatelné vstupy a výstupy, zastoupené vždy po dvou. Výstupní spínače mohou být aktivovány zasláním textové zprávy, zapnutím brány nebo v určený čas. Vstupní svorky pak využijete například ve spojitosti s alarmem či různými senzory. Objeví-li se na nich určitá kombinace sepnutí/rozepnutí, brána odešle předdefinovanou SMS. Možnosti programování jsou poměrně obsáhlé, neboť můžete nastavit až osm různých hlášení. Záleží už jen na vás, zda jednu situaci necháte oznámit osmi lidem, nebo každý ze čtyř možných vstupů avizujete na dva mobilní telefony.

2N Ateus GSM Gate ISDN - SIM

Představovaná GSM brána Ateus GSM Gate ISDN zaručuje výbornou kvalitu hovoru, uživatelsky příjemným konfiguračním softwarem umožňujícím detailní nastavení všech provozních parametrů a především několika dosud nevídanými funkcemi. Kromě dvou nezávislých výstupních portů ji jednoznačně charakterizuje možnost připojení mezi pobočkovou ústřednu a pevnou ISDN linku, čímž převezme hledání nejlevnější cesty spojení na svá bedra. Rozhodnete-li se pro její koupi, pak si připravte necelých 66 000 korun včetně DPH.


Témata: ISDN, Siemens, SMS, software