Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn

Pracovnice montážní linky společnosti Foxconn | foto: bloomberg.com

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

  • 105
Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“. Apple stěhuje výrobu svých telefonů do Indie a Vietnamu.

Výroba iPhonů v Číně měla dlouholetou tradici a firmy, jako je třeba Foxconn, zaměstnávaly díky tomu ve svých fabrikách desítky tisíc lidí. Podle informací od China Observer však nyní tyto továrny zejí prázdnotou. Například fabrika v čínském Nanningu, která ještě donedávna zaměstnávala 50 tisíc pracovníků, je dnes opuštěná, na úkor nových továren ve Vietnamu a Indii.

Továrnu v Nanningu přitom Foxconn otevřel už v roce 2011 a v době maximálního pracovního nasazení například továrna jen na uživení zaměstnanců spotřebovala denně 60 tun rýže, 280 prasat, 1,2 milionu vajec a 80 tisíc kuřat. V areálu údajně pracovalo ještě více lidí, 50 tisíc zaměstnanců se týkalo pouze přímo výroby iPhonů.

Ačkoliv v areálu je ještě pár budov stále využívaných, většina hal nyní zeje prázdnotou. Foxconn se snaží část z nich pronajmout, pokud se ovšem nenajdou zájemci, bude areál nejspíše jen chátrat. Samotné vybavení továren se nicméně přesunuje tam, kde nyní Apple chce vyrábět své telefony, tedy do Indie a Vietnamu.

Fabrika v čínském Naninngu každopádně dokazuje, jak výběr lokality výroby iPhonů může do regionu přinést ohromné množství pracovních příležitostí a zároveň jak rychle mohou zase vyhasnout. Ztráta desítek tisíc pracovních míst tomuto čínskému regionu značně uškodí.

Apple se zbavuje závislosti na Číně. iPhony budou Made in India

Samotný Foxconn již loni začal investovat velké peníze do výstavby nových továren, především v Indii. Konkrétně se jedná o částku 700 milionů dolarů, tedy v přepočtu více než 15,5 miliardy korun, které šly na výstavbu nové fabriky poblíž letiště v indickém Bengalúru.

Tyto investice jsou dalším signálem, že Čína by mohla přijít o pozici největšího světového výrobce spotřební elektroniky. Apple a další americké značky přehodnocují svůj dodavatelský řetězec závislý na Číně a poohlížejí se po lokalitách, jako jsou Vietnam či Indie.