Garmin chce navigací nahradit palubní počítače v automobilech

aktualizováno 
Výrobce navigací Garmin přichází s novou službou ecoRouteHD, kterou chce způsobit doslova revoluci v navigacích. Přistroje tohoto typu by totiž mohly nahradit funkce palubního počítače v automobilu a ze získaných dat nabídnout uživateli plnou kontrolu nad vozidlem.

Garmin ecoRouteHD

Technologie ecoRouteHD je dalším krokem Garminu k integraci přenosné automobilové navigace do systému vozu. Díky napojení na tyto systémy bude mít navigace poprvé přístup k diagnostickým informacím jako je okamžitá spotřeba paliva, průměrná spotřeba paliva, otáčky motoru, napětí na baterii, teplota provozních kapalin, či emise a mnoho dalších údajů.

Navigace Garmin přitom nezůstanou jen u čtení a předání dat ze systému vozu jako to dělá palubní počítač, ale poskytnou řidiči širší vyhodnocení s cílem uspořit náklady a snížit ekologickou zátěž.

Data se přenášejí bezdrátově

Zařízení EcoRouteHD je založeno na komunikaci přenosné GPS navigace s diagnostikou automobilu prostřednictvím bezdrátového čidla připojeného do konektoru OBD II. Od roku 1996 se používá jako standardní rozhraní v automobilovém průmyslu.

Garmin ecoRouteHD Garmin ecoRouteHD Garmin ecoRouteHD

Informace z diagnostiky přenáší čidlo Garmin ecoRouteHD prostřednictvím Bluetooth technologie. Instalace čidla ve voze a spárování čidla ecoRouteHD s přenosnou navigací Garmin je velice jednoduché a vyžaduje od uživatele jen minimum zručnosti.

Garmin ecoRouteHD

Bezdrátové čidlo ecoRouteHD, které je schopno propojit kompatibilní navigace Garmin s diagnostikou automobilu, bude na trhu v druhé polovině února za 2 600 korun.

Naučí vás jezdit šetrněji

Funkce ecoRouteHD monitoruje ekologii provozu a na základě těchto dat vyhodnocuje, jakým způsobem řídíte. Za způsob jízdy dostává každý řidič bodové ohodnocení s ohledem na šetrnost provozu. Pokud se tedy budete snažit dosáhnout co nejvyššího skóre pomocí pomalých rozjezdů, plynulého brzdění a udržení konstantní rychlosti, bude vaše cesta nejen ohleduplnější k životnímu prostředí, ale také můžete ušetřit nemalé množství paliva.

Garmin ecoRouteHD

Data o spotřebě jsou k dispozici i v případě, že váš automobil palubní počítač nemá. Navigace je schopna řadu funkcí palubního počítače zcela nahradit.

Zajímejte se o stav motoru

Navigační funkce ecoRouteHD využívá OBDII standard také pro monitoring stavu a problémů motoru. Některá chybová hlášení mohou být důležitá pro provoz.

Garmin ecoRouteHD

Žárovce podsvícení na palubní desce vozu možná nemusíte věnovat zvýšenou pozornost, ale o vysoké teplotě chladící kapaliny je dobré vědět a co nejdřív zastavit. Chybová hlášení jsou k dispozici také pro případnou identifikaci poruchy, když voláte asistenční službu.

Autor:
 
Témata: Garmin, GPS

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Autonavigaci znali už před osmdesáti lety, ale do cíle nedovedla

Automobilová navigace Iter Avto z 30. let dvacátého století

Navigace neodmyslitelně patří k výbavě moderního řidiče a někteří by bez ní nedojeli snad ani do práce. Snímání polohy...

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Patent Applu na reálnou navigaci

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Google koupil navigační firmu Waze. Vyfoukl ji Applu i Facebooku

Logo bezplatné navigace Waze

Ve světě mobilních aplikací není v poslední době nouze o skutečně velké akvizice. Další z těch opravdu velkých je...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz