ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sílí nový druh mobilních operátorů. Mohou být inspirací pro ty české

  • 13
Ve Spojených státech už několik let sílí nový druh mobilních operátorů, který je pro zákazníky zajímavou alternativou. Jde o tradiční poskytovatele kabelové televize a připojení k internetu, kteří hledají nové obchodní příležitosti. Jejich model fungování může být inspirací pro „nové“ české hráče.

Američtí poskytovatelé kabelové televize a kabelového připojení k Internetu se ve své zemi stávají významnými mobilními operátory. Za poslední dva roky se počet uživatelů jejich mobilních služeb podle analytické firmy MoffettNathanson zečtyřnásobil a v současnosti mají společnosti Comcast, Charter a Altice asi 5,4 milionu zákazníků. 

Oproti asi 260 milionům, které obsluhuje americká „velká trojka“ Verizon, AT&T a T-Mobile, je to sice stále kapka v moři, nicméně rychlý růst se nemusí jen tak zastavit a kabeloví operátoři si mohou ukousnout zajímavou část trhu.

Comcast, Charter a Altice pro své mobilní služby využívají model národního roamingu, který je v USA již dlouho daleko běžnější záležitostí než v Evropě. Operátoři tedy mají částečně vlastní sítě, ty však staví lokálně pouze tam, kde mají hodně zákazníků a vlastní pokrytí se jim vyplatí. Comcast a Charter si v nedávné době pořídily novou část spektra, na které mohou mobilní služby nabídnout, budování sítí na sdílených frekvencích CBRS ovšem teprve plánují.

Data i volání přes hotspoty

Co se pokrytí týče, využívají kabeloví operátoři v USA jedné velké výhody: jejich stávající kabelová síť je typicky zdrojem bohaté sady wi-fi hot-spotů, ke které se mobilní telefony uživatelů mohou automaticky připojovat a přenášet přes ně jak data, tak přes wi-fi telefonovat pomocí technologie VoWi-Fi. To výrazně snižuje náklady na národní roaming v sítích velkých operátorů, drtivou většinu dat přenesou uživatelé ve vlastní síti takového kabelového operátora.

Na poli mobilních služeb jsou v USA kabeloví operátoři sice relativními nováčky (Comcast začal služby nabízet v roce 2017, Charter v roce 2018 a Altice v roce 2019), ale daří se jim. Zařazení mobilních služeb do svého portfolia berou jako šanci, jak si udržet zákazníky a získat od nich nějaké ty peníze navíc. 

Zákazníci klasickou kabelovou placenou televizi v USA spíše opouštějí a přecházejí ke streamovacím službám a různým internetovým službám placené televize. Kabeloví operátoři kontrují schopností nabídnout dohromady připojení k internetu, mobilní služby a spoustu televizních programů.

Cena je výrazně výhodnější

Na mobilní služby lákají především cenou, která je často dramaticky nižší než u běžných operátorů. Jejich neomezené tarify se skutečně neomezeným voláním i množstvím přenesených dat stojí kolem 45 dolarů měsíčně a operátoři umí nabídnout i slevy třeba pro rodiny. 

Neomezené tarify velkých amerických operátorů většinou stojí od zhruba 70 dolarů s tím, že na podobné ceny, jako nabízí právě kabeloví operátoři, se uživatelé dostanou až při objednání více tarifů najednou (typicky čtyř a více).

Počínání amerických kabelových operátorů by mohlo být určitou inspirací pro budoucnost českého mobilního trhu. Největší český kabelový operátor UPC se sice stal součástí Vodafonu, ovšem dvojice v nedávné aukci úspěšných uchazečů, Nordic Telecom a CentroNet, mohou částečně model amerických kabelových operátorů okopírovat.

CentroNet v podstatě doslova. Firma, která je součástí skupiny Kaprain, je navázaná například na poskytovatele Nej.cz, který poskytuje právě kabelovou televizi, IPTV a různé druhy služeb připojení k internetu různými technologiemi. Nordic Telecom se vedle národního roamingu a nových 5G kmitočtů může spolehnout i na svou vlastní stávající síť, ve které mimo jiné nabízí rovněž pevné bezdrátové připojení k internetu.