Iridium: minulost, současnost, budoucnost?

aktualizováno 
Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku. Jak to tedy půjde dále?

Poslední dobou čelí přední světový výrobce mobilních a satelitních telefonů Motorola Inc. problémům, které způsobují finanční ztráty společnosti Iridium LCC, která je finančně podporována společností Motorola. Ačkoliv se Iridium teprve rozjíždí na komerčních trzích, stačila cena za jednu akcii klesnout od loňského července klesnout o šestinásobek, což, jak sami uznáte, není zcela v pořádku.

V přiloženém grafu můžete vidět postupný vývoj cen.

graf ceny akcií

Na začátku měsíce si společnost Iridium najala investiční banku pro poradenství při restrukturalizaci. Cena akcie se nyní pohybuje kolem 10 USD.

Společnost Motorola vlastní kolem 18 procent akcií společnosti Iridium a zaručila se za většinu jejích pohledávek. Mnozí analytici si dávají otázku, zdali Motorola rezervovala dostatečné finance na provoz Iridia, kromě záruky za jeho dluhy. Je známo, že za poslední 2 měsíce o Iridium projevilo zájem mnohonásobně méně zákazníků, než se původně očekávalo.

"Věříme, že Motorola má dostatečnou rezervu 1.5 až 2 miliard dolarů," řekl analytik Mark Roberts, který sleduje dění kolem Motoroly pro Everen Securities. "Náš předpoklad je, že méně než polovina prostředků byla rezervována."

Mluvčí Motoroly, Scortt Wayman, odmítl komentovat specifické plány ohledně Iridia, ale prohlásil, že společnost zatím nepřevzala další finanční povinnosti než ty, které jsou již zveřejněny.

Tento týden na jednání s U.S. Securities a Exchange Commission oznámila Motorola podrobněji finanční povinnosti ke společnosti Iridium LCC, jejichž celková částka tvoří 1.66 miliard USD. Z toho Iridium již použilo 882 miliónů, prohlásil Wayman. Motorola také oznámila, že pokd Iridium nesplní očekávání, bude to mít "materiální negativní dopad" na finanční výsledky Motoroly.

Hovory v síti Iridium se cenově nevrátí okamžitě.
"Mají dvě možnosti: mohou nechat projekt plynout svou cestou a nebo mohou vyhodit víc peněz a v nejhorším zkusit získat zákazníky pro sebe,"řekl Roberts. "Pro Motorolu bude ovšem lepší, pokud tvolí první možnost."

Obě volby přinášejí Motorole úskalí, říkají analytici. Jestliže Iridium neuspěje, přijde Motorola o značné finance. Ve stejné době již Wall Street nedůvěřuje dalším investicím do Iridia, které by měly podle odhadů dosahovat do konce roku přibližně 1.65 miliard dolarů.

Podle jiných analytiků Iridium chybně posoudilo klíčové trhy. Původní předpoklady o cílových zákaznících se od nynějších zkušeností radikálně liší a ukazuje se, že předpoklady byly nesprávné. Začátkem měsíce Iridium oznámilo, že se nesplnil původní předpoklad, který hovořil o 27 tisících uživatelů do konce měsíce května. Na konci března měla síť jenom 10 294 zákazníků.

"Iridium nyní vypadá pouze jako vědecký multimiliardový projekt," prohlásil Chaney. "Jsou zde stále základní problémy, jako například to, že přístroje jsou moc velké, služby jsou moc drahé a hlavně nebyla do teď přesně identifikována cílová skupina uživatlů."

Kritici si stěžují, že dnešní telefony jsou moc velké a potřebují velkou anténu. Na to, že cena přístroje se pohybuje kolem 3200 dolarů a že potřebují anténu, která odpovídá velikosti telefonu (mnohdy nejen svou délkou). Také cena příslušenství - konkrétně antén, které potřebujete, pokud chcete rozumně používat telefon v autě a nechcete během hovoru zastavit a vystoupit z auta, pokud chcete rozumně telefonovat.

Analytik Timothy O'Neil tvrdí, že Iridium nejdříve potřebuje najít pevnou uživatelskou základnu, kde není jiného použití, než těchto přístrojů. Například pro vojenské použití nebo na vrtných plošinách, či v odlehlých oblastech přírodních rezervací.
Dále prohlásil, že Motorola našla uplatnění alespoň u americké armády, což je pro začátek velmi slušná zákaznická základna. "Je zatím moc brzo na házení ručníku ro ringu."

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Porovnali jsme datové tarify v EU. Řecký Vodafone je zdaleka nejhorší

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Jak špatné jsou tuzemské tarify oproti nabídce v jiných zemích Evropské unie? Zkusili jsme je porovnat a dobrá zpráva...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Neotvírejte SMS za 99 korun, varoval úřad. Jenže to už je pozdě

Ilustrační snímek

Ve zpravodajství se objevilo další varování před podvodnými SMS z podezřelých telefonních čísel. Lidé si stěžovali, že...

Spotřeba dat vzrostla až dvojnásobně. Výrazně se na ní podílely routery

Ilustrační snímek

V sítích tuzemských operátorů bylo loni přeneseno až dvojnásobně více dat oproti roku 2017. Zvýšil se především počet...

Modem už není nutné pouze kupovat. T-Mobile jej nově i pronajme

T-Mobile modemy pro Pevný internet kabelem nově pouze pronajímá

Využívání pevných služeb, například internetového připojení či televize, vyžaduje pořízení modemu respektive set-top...

Najdete na iDNES.cz