WhatsApp je nejpopulárnější aplikací pro zasílání textových zpráv.

WhatsApp je nejpopulárnější aplikací pro zasílání textových zpráv. | foto: Whatsappbrand

WhatsApp omezuje počet adresátů, bojuje tak proti falešným zprávám

  • 5
Nová akce komunikační sítě WhatsApp má za cíl zpomalit šíření falešných zpráv. Aplikace nově omezuje počet příjemců zprávy na pět. Firma tak chce zabránit tragédiím, při kterých umírali lidé.

Dosud mohli uživatelé přeposlat prostřednictvím sítě WhatsApp zprávu až dvaceti jednotlivcům či skupinám. Nyní bude limit stanoven na pět. Pouze v Indii už platil nižší strop od července, kdy WhatsApp takto zakročil poté, co šíření falešných zpráv na sociálních sítích vedlo k vraždám a lynčování. Test opatření údajně vedl k 25% poklesu v množství sdíleného obsahu.

Ve skupinách WhatsAppu může být až 256 uživatelů. Teoretický maximální dosah se podle BBC při sdílení zprávy sníží z 5 120 na 1 280 jednotlivců. Nic však nebrání každému z těchto adresátů informaci sdílet s dalšími pěti kontakty.

„Ode dneška budou moci všichni uživatelé s poslední verzí WhatsAppu přeposílat najednou pouze do pěti chatů,“ uvedla podle Reuters komunikační služba. Aktualizace obsahující tuto změnu začne aplikace zpřístupňovat okamžitě, přičemž jako první ji obdrží ti, jejichž zařízení běží na operačním systému Android.

Falešné zprávy, skutečné násilí

V posledních letech sehrál WhatsApp roli prostředníka při masovém šíření poplašných, falešných nebo dokonce cíleně násilných zpráv hned několikrát:

  • V Brazílii bylo přes WhatsApp osloveno více než 120 milionů voličů, velká část jich dostala falešné zprávy, včetně nepravdivých informací o tom, jakým způsobem volit.
  • V Indii se přes WhatsApp šířily falešné zvěsti a video o únosu dětí. Tyto falešné zprávy vedly k lynčování a zabití více než dvaceti nevinných lidí.
  • V Súdánů fámy o údajném masakru, šířené přes WhatsApp, přispěly k rozpoutání násilných protestů.
  • V Brazílii se přes WhatsApp šířila fáma týkající se údajné nebezpečnosti očkovací vakcíny. Výsledkem byl strach z očkování a rychlejší šíření nebezpečných virů.

WhatsApp

WhatsApp je oblíbený i kvůli své univerzálnosti – lze jej spustit na prakticky jakémkoli telefonu. Účet je vázaný na telefonní číslo, což dělá z WhatsAppu levnou variantu textových zpráv (SMS). Komunikace je šifrovaná (end-to-end).

Na rozdíl od Facebooku nebo Instagramu není WhatsApp sociální sítí. Díky tomu může být komunikace šifrovaná už na úrovni uživatelských zařízení (end-to-end encryption). Provozovatel sítě tak sice ví, kteří uživatelé spolu komunikují, ale nemá možnost prohlédnout si obsah této komunikace.

Z hlediska počítačové bezpečnosti je šifrovaná komunikace pochopitelně žádoucí. Jenže šifrovaná komunikace také znamená, že provozovatel nemůže kontrolovat, jaké zprávy po jeho síti kolují. Výsledkem je, že se po síti v některých zemích šíří poplašné zprávy nebo dokonce výzvy k násilí, a neexistuje způsob, jak jejich šíření centrálně zastavit.

Zatímco při šíření falešné zprávy na sociální síti jako Facebook nebo Twitter může provozovatel zablokovat známou zprávu vyzývající k násilí (například na základě hlášení uživatelů), u šifrované komunikace, jakou WhatsApp nabízí,  je takový dohled téměř nemožný. Provozovatel totiž nevidí, co je obsahem zprávy. I kdyby se jednalo o jednu a tutéž zprávu, šifrování je pokaždé jiné, a WhatsApp tedy nemůže odhalit, že jde o stejnou zprávu.

Označení zpráv a postupné omezování počtu adresátů

V červenci 2017 začal WhatsApp označovat přeposlané zprávy: „Tato funkce učiní rozhovory i skupinové diskuze přehlednějšími,“ vysvětluje oficiální blog. „Pomůže také uživatelům rozlišit, zda zprávu napsal váš přítel nebo příbuzný, nebo zda tato zpráva původně pochází od někoho jiného. Povzbuzujeme uživatele k tomu, aby se zamysleli, než přeposílají zprávu.“

Aplikace WhatsApp označuje přeposlané zprávy

WhatsApp také začal omezovat počet adresátů, kterým lze určitou zprávu přeposlat. Původně šlo v červenci 2018 o limit 20 lidí. V Indii – v odpovědi na davové lynče vyvolané falešnými zprávami – snížil maximální počet příjemců na pět. Šlo mimo jiné o test, který měl zjistit, zda toto omezení má vliv na množství šířených pomluv.

Tento test byl podle vyjádření firmy WhatsApp úspěšný: „Pečlivě jsme vyhodnotili výsledky testu a vyslechli zpětnou vazbu uživatelů za posledních šest měsíců. Limit počtu adresátů výrazně omezil množství přeposílaných zpráv všude ve světě. Ode dneška (21. ledna, pozn. red.) zavádíme celosvětový limit pro uživatele WhatsApp. Zprávu nyní mohou přeposlat najednou maximálně pěti lidem. To pomůže zachovat WhatsApp jako aplikaci pro osobní komunikaci s blízkými kontakty.“ Změna se projeví po aktualizaci aplikace.

Komunikační platforma WhatsApp patří celosvětově k nejoblíbenějším. Aplikaci WhatsApp aktivně používá přes 1,5 mliardy lidí. Od roku 2014 platformu vlastní Faceobook, který ji ale prozatím nechává bez větších zásahů coby samostatnou aplikaci.

Aktualizováno: Článek jsme rozšířili v celém rozsahu

, ,