Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

PocketWorldInfo a Pocket Atlas - svět v kapse

Doslova a do písmene kapesní atlas světa mohou s sebou nosit všichni majitelé kapesních počítačů. Protože se různé verze elektronických atlasů většinou liší jen grafikou a poskytovanými informacemi, není příliš důležité, pro jakou platformu PDA je daný atlas určen. Vždyť možnosti různých druhů kapesních počítačů jsou dnes na zhruba podobné úrovni. Dnes vám představíme dva z kapesních elektronických atlasů pro Pocket PC.

Interaktivní glóbus PocketEarth a elektronický atlas světa PocketWorldInfo má na svědomí společnost Blue Point Studio. Oba produkty spolu svým zaměřením částečně souvisejí, nás dnes ale zajímá pouze PocketWorldInfo. Jedná se o databázový systém obsahující základní data o většině zemí na celém světě, jejichž statistické údaje jsou k dispozici v elektronické podobě.

PocketWorldInfo používá vlastní strukturu databáze založené na XML, což je současně i způsob aktualizace programu. Stačí si tedy vždy stáhnout (třeba přímo z Pocket PC) aktuální XML soubory a máte k dispozici nejrůznější údaje o každém státu či zemi. Interní XML data nelze v PocketWorldInfo editovat, můžete si ale ke každému státu přidávat vlastní uživatelské informace jako například různé komentáře, poznatky nebo doplňková data psaná formou jednoduše strukturovaných poznámek.

Celý program zabere ve své základní verzi včetně grafických map (v podobě bitmapových obrázků) cca 1,5 MB paměti. Všechny bitmapové grafické mapy jsou dodávány pouze v nízkém rozlišení, není ovšem problém zdarma si stáhnout od Blue Point Studio podrobné mapy některých zemí a států. Podrobných map obsahujících i jiná než hlavní či největší města dané země či státu a spoustu dalších zeměpisných údajů je bohužel dost málo. Zatím jsou k dispozici pouze pro celé kontinenty: Evropa, Asie/Pacifik, Amerika, Afrika a Austrálie, další mapy polárních krajů atp. jsou už přímo součástí programu. Posun vykreslené mapy (přímým kliknutím a tažením mapy na displeji) je naprosto plynulý a také ostatní informace se vykreslují velmi rychle. Navigaci na mapě usnadňuje i schématický globus zobrazující aktuální místo na zeměkouli.

Aktuální verze PocketWorldInfo 3.1 nabízí mimo státních vlajek a různých statistik a údajů o každé zemi či státu také analogové hodiny zobrazující přesný čas v dané zemi. Textové informace vázané na jednotlivé mapy jsou pomocí systému souřadnic uloženy v XML souborech a lze je zobrazit v celkem osmi stupních rozlišeních. Pomocí souřadnic lze také měřit vzdálenost v rámci mapy, naměřené hodnoty berte ale spíše jako orientační. Aktuální XML data pochází ze 17. dubna letošního roku a nezdají se být nijak zavádějící. Cena programu je 15 USD.














Stejně jako PocketWorldInfo také Pocket Atlas 2.0 od Delta Software je čistokrevný elektronický atlas světa. Stejné zaměření programu představuje podobné funkce, takže Pocket Atlas se od PocketWorldInfo v základních funkcích liší jen málo. Obdobné statistické funkce nabízí nejrůznější zeměpisné, demografické, ekonomické, turistické a politické informace o každém z obsažených států, stejně jako komplexní údaje o celosvětové populaci apod. Zobrazení času je o něco názornější, neboť Pocket Atlas nabízí grafické znázornění světových pásem pomocí plošné projekce světa. Vykreslování denní a noční zóny je bohužel velmi pomalé a při jakémkoliv "ukliknutí" (například výběr jiné země apod.) se vše neustále překresluje znovu a znovu. Mapy jsou opět grafické a lze je zvětšovat, u zvětšených map ale Pocket Atlas nenabízí žádné vyhlazování a tak mapy působí dost "zubatým" dojmem. V každé mapě lze stejně jako u PocketWorldInfo měřit i vzdálenost (v kilometrech nebo v mílích), jednotlivé země lze navíc vybrat i přímo z grafické projekce světa. Protože program pracuje v jakémsi značně podezřelém "víceuživatelském" prostředí (viz screenshoty s aktivním taskmanagerem), s každým otevřeným oknem se Pocket Atlas neustále zpomaluje a tak jednotlivá okna nezapomeňte zavírat.

Pocket Atlas 2.0 zabere cca 6 MB volné paměti, stejně jako PocketWorldInfo ho ale můžete bez problémů nainstalovat i na paměťovou kartu. Cena Pocket Atlasu je opět 15 USD, program navíc existuje ve verzích pro procesory ARM/XScale, MIPS a SH3.

PocketWorldInfo i Pocket Atlas jsou poměrně užitečné systémové aplikace, které názorně demonstrují možnosti kapesních počítačů. I když má Pocket Atlas lépe propracovaný výběr státu či země, PocketWorldInfo zase nabízí rychlejší práci, lepší funkci mapy a také aktuálnější statistické údaje (což se samozřejmě může změnit s příchodem nové verze Pocket Atlasu). Oba programy tedy mají své klady i zápory, výběr je tedy jen na vás.









Autor:
  • Nejčtenější

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Další chytrý prsten na obzoru. Má být levný a ještě vám posvítí na cestu

29. dubna 2024

Společnost Black Shark představila pro domácí, čínský trh vlastní chytrý prsten. Model Black Shark...

Do konce měsíce výhodná střední třída. Test smartphonu Vivo V40 SE

28. dubna 2024

Vivo uvedlo do střední třídy smartphonů zajímavý stylový model V40 SE. Ten je důkazem toho, jak...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...