Casio Pocket Viewer 750 - jaký je?

aktualizováno  1. ledna 0001 
Mnozí znalci nepovažují Pocket Viewery firmy Casio za rovnocenné handheldy, spíše za jakési vylepšené digitální diáře. Půjčili jsme si tedy k otestování jeden Casio Pocket Viewer - PV750.

 

Úvod - o Pocket Viewerech obecně

Hned na úvod je třeba napsat, že Pocket Viewerů firmy Casio je celá řada - liší se samozřejmě cenově, zejména však velikostí paměti, designem, ovládacími prvky i vestavěným software.

Recenzovaný Pocket Viewer PV-750 je na propagačních stránkách firmy charakterizován jako ideální pomocník pro přístup k e-mailům a SMS službám. Od ostatních Pocket Viewerů se liší designově i vestavěnými programy:

Řada PV-250/450 Řada PV-460/660 řada PV-750
2/4 MB RAM, displej 160x160 pixelů, rozměry 127x82x12 mm, hmotnost130 gramů, AAA baterie 4/6 MB RAM, 160x160 pixelů, 136x82x14 mm, hmotnost 140 gramů, AAA baterie 2 MB RAM, 160x160 pixelů, 128x82x16 mm, hmotnost 145 gramů, AAA baterie, IrDa

Kromě těchto řad se prodávají ještě další Pocket Viewery, další výrobky starších řad se vyprodávají.

Co dostanete:

- handheld Casio PV-750 s krytem
- kolébku
- 2 AA baterie
- sadu cizojazyčných příruček
- CD PC Sync
- příručky PC Sync pro Windows a PV750 Uživatelská příručka

Handheld

Vlastní PV750 je poměrně subtilní a díru do kapsy vám taky neudělá. Na druhou stranu to není zase až takový střízlík - má rozměry 128x82x16 mm a váží 145 gramů. Pro představu velikosti jsem vyfotil PV750 mezi HandErou a Palmem Vx :

Po odklopení víka (v pravé dolní části je na otevření víčko poněkud odchlípnuto, což je šikovné) vidíme dominantní část Casio - obdélníkový displej 160x160 pixelů.

Ve spodní části displeje jsou:
- ikona pro spuštění launcheru se seznamem programů (Menu)
- ikony na vyvolání základních aplikací (Schedulker, Contactcs, Mail, QuickMemo)
- Další ovládací ikony - Vypnutí (Off), osvětlení (Light), Menu Bar a tlačítko Esc.

Na levé straně nahoře je užitečné otočné kolečko Action, které využívají všechny interní aplikace.

Napravo dole je okénko pro IrDa - testovaný model je specialista na komunikaci s mobilem a tomu odpovídají i vestavěné programy.

Napravo nahoře najdeme na obvyklém místě stylus - je jednodílný, plastový, vypadá trošku jako fix. V místě držení rukou je trošku vyztužený, ale dlouho psát bych s ním nechtěl ...

... což ale taky nemusím, protože Pocket Vieweru chybí nějaká Graffiti ploška a všechny znaky musíte pracně vyťukat na virtuální klávesnici.

Tlačítko pro reset je k nalezení na zadní straně modelu, kde je rovněž místo pro výměnu baterií.

Programy

Software Casio OS je velmi dobře vybaven po stránce PIM programů. Není taky divu - firma je dlouholetý specialista na digitální diáře a řada Pocket Viewer je jakýmsi přechodem mezi jednoúčelovými klasickými diáři a handheldy. Všechny aplikace jsou počeštěné, takže vzhůru do toho!

Kalendář
Kalendář skýtá několik podhledů na vložená data - 1 měsíc, 2 měsíce, 3 měsíce, týdenní a denní. Můžete si ale nechat rovněž zobrazit seznam úkolů a připomínky.

Při vkládání akcí se maximálně využívá pera - můžete klikat, táhnout, označovat apod. Po vložení identifikačních údajů jsme vyzváni k zadání popisu - k tomuto účelu se nám zobrazí virtuální klávesnička. Lze vkládat rovněž úkoly a vícedenní akce. Casio pohlídá, zda jste data vyplnili správně a případně vás vrátí k zadání.

Malá vsuvka o virtuální klávesničce Casia.
Protože Casio nemá Graffiti plošku, užijeme si její virtuální klávesnice víc než dost. Je tedy na místě ji pár slovy popsat a zhodnotit.

Klávesnice je QWERTY, má však korektně českou diakritiku na "obvyklých místech" numerických kláves (včetně kritických "ú" a "ů"). Ostatní znaky se vyvolávají pomocí přepínačů ve spodu - SMBL a CODE.

Celkově považuji klávesnici za docela povedenou - v rámci možností jsou tlačítka dostatečně velká, diakritika je korektní a vše je jednoduché a snadno dostupné.


Kontakty
Adresář je dalším elementárním PIM programem. Nabízí spoustu položek, třídění přes kategorie a písmennou lištu pro rychlé vyhledávání v souhrnném zobrazení. Trošku mne program iritoval, že po mně chtěl vložit "všechny údaje" - nestačilo mu pouze jméno a číslo mobilu.

Poznámky
Obvyklý program pro kratší poznámky, filtrováno dle kategorií.

Výdaje
Evidence výdajů.

Konverze
Kalkulátor na přepočet měn.

Mail
E-mailový program je velmi užitečný a obohacuje suitu PIM programů o nový rozměr. Můžete zprávy psát, posílat, přijímat, odpovídat - samozřejmě po nastavení vašich e-mailových účtů ...

QuickMemo - Črty
Program na rychlé, ručně psané poznámky - různé obrazce, hroty pera. Obrázky je možné ukládat a odesílat jako e-maily.

Hry
V základním vybavení jsou i dvě karetní hry.

Další schopnosti software - je třeba zmínit zejména:
- funkci Quick Data Copy - rychle překopírování textu z PC do paměti PV
- synchronizaci s MS Outlook - diář, kontakty, přípomínače a úkoly

Další programy

Jak jsem již uvedl, liší se jednotlivé Pocket Viewery vestavěným software - například PV750 neobsahuje, na rozdíl od některých ostatních PV, třeba tabulkový procesor Casio Pocket Sheet. Ten si ale můžete zadarmo stáhnout a do PV750 přihrát.

Ano, do Pocket Vieweru můžete přidávat další programy. Není jich sice tolik, co na ostatní platformy (nepočítají se v tisících, ale spíše v desítkách), ale existují. Můžete třeba hrát šachy, číst e-texty atd.

Pro ilustraci připojuji několik obrázků z dostupných aplikací:

Závěr

Obecně k Pocket Viewerům - představují jakýsi mezistupeň mezi jednoúčelovým elektronickým diářem a kapesním počítačem. Poslouží lidem, kteří potřebují zejména dobrý diář a mají na svém PC MS Outlook. Během testování se mi jevil stabilní. Pocket Viewer je dobře lokalizovaný. Testovaný PV750 tvoří v řadě Pocket Viewerů kategorii, která se snaží maximálně spolupracovat s vaším mobilem při řešení e-mailů a SMS.

Máte-li na kapesní počítač vyšší nároky ve smyslu využívání další programů, vkládání delších textů, dejte přednost spíše některé z hlavních PDA platforem ...

Casio Pocket Viewer PV-750

Kapesní počítač

Výrobce: Casio
Parametry: Paměť 2MB (4MB 750Plus), CPU: V30MZ (NEC80186 kompatibilní) 20MHz, rozměry 125x81,5x13,88mm, hmotnost 145 gramů, displej 160x160 pixelů - dotykový s podsvětlením
Zapůjčeno od : Kapesní počítače Brno - PV 750plus u nich stojí 5780 Kč bez DPH i s ochrannou fólií

Hodnocení Palmare.cz

+ E-mail a SMS, dobré diářové programy, funkce "Quick Data Copy", synchronizace s MS Outlook, jog-dial, úplná lokalizace

- Málo dostupných programů, jen černobílý displej bez šedých odstínů, nemá graffiti plošku, omezený počet periferií, obalů a příslušenství, nelze rozšířit paměť

 


Děkujeme firmě KapesníPočítače.cz z Brna za zapůjčení modelu k recenzi.

 

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz