Mineralog turnovského muzea Jan Bubal si prohlíží neobvykle velkou broušenou...

Mineralog turnovského muzea Jan Bubal si prohlíží neobvykle velkou broušenou záhnědu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Turnovské muzeum se chlubí. Ukrývá se v něm více než půlkilový drahokam

  • 0
Největším kamenem z ojedinělé sbírky, kterou získalo Muzeum Českého ráje v Turnově, je více než půlkilový drahokam. Briliantovým brusem „vyšperkovaná“ záhněda je přes devět centimetrů dlouhá a její šířka přesahuje šest centimetrů.

„Pochází z naleziště Záseka–Zahradiště na Českomoravské vysočině a zjišťujeme, jestli se nejedná o vůbec největší broušený drahokam z území České republiky,“ říká mineralog turnovského muzea Jan Bubal.

Neobvykle velký drahokam patří do sbírky fasetovaných brusů křemenných odrůd, reprezentovaných jak záhnědami, tak i citríny a křišťály. Turnovské muzeum sbírku koupilo od soukromého sběratele. Sbírka vznikala v letech 1980 až 1990 a Bubal ji považuje za světový unikát.

Drtivá většina drahokamů pochází z Českomoravské vysočiny a dva kameny jsou z naleziště Rádlo u Jablonce nad Nisou. Sbírku 226 drahokamů ohodnotil znalec na více než milion korun a muzeum ji mohlo zakoupit díky penězům získaným od Libereckého kraje a od ministerstva kultury.

„Ve sbírce se nacházejí ještě další velké kameny. Šestnáct z nich váží přes sto gramů,“ upozorňuje turnovský mineralog. „Ojedinělost sbírky nespočívá ale jen ve velikosti brusů, výjimečná je také jejich vysoká čistota. Nelze ani opomenout brusy několika sytě žlutých citrínů, které jsou celosvětově vzácné.“

Sběratel vkládal kameny do takzvané imerzní kapaliny – benzenu nebo toluenu –, která při dobrém osvětlení umožňuje pohled dovnitř krystalů. Čisté části bez prasklin a nečistot pak sběratel vyřízl a nahrubo vybrousil. O jemné fasetové broušení se postaral Jiří Baudyš z Turnova.

Tak velké brusy kamenů nevlastní ani Národní muzeum

„Sbírka se stala největším zakoupeným mineralogickým přírůstkem v historii turnovského muzea a můžeme ji označit za jeden z českých pokladů,“ podotýká Bubal. „Tak velké brusy kamenů z českých nalezišť nevlastní ani Národní muzeum. Svým rozsahem nemá naše nová sbírka drahokamů v tuzemsku konkurenci. Největší brusy jsou výjimečné i ve světovém měřítku.“

Sbírka má rovněž velkou historickou hodnotu. Kameny totiž v mnoha případech pocházejí z nalezišť, která již neexistují. Řada z nich se dostala na denní světlo při výstavbě plynovodů nebo při kopání odvodňovacích kanálů. Další kameny pocházejí ze sběru na polích.

Mineralogické sbírky turnovského muzea obsahují po Národním muzeu v Praze druhou největší kolekci broušených drahých kamenů. Fasetované brusy z území České republiky jsou ale v Národním muzeu zastoupeny ve velmi malém množství – stejně jako v Muzeu Českého ráje do doby, než získalo novou sbírku. Brusy s hmotností přesahující desítky a stovky gramů ve sbírce Národního muzea dokonce chybí. Turnov se jimi nyní pochlubit může.

„Naši novou světově vzácnou sbírku drahokamů mohou lidé vidět v klenotnici Muzea Českého ráje od 24. října do 3. prosince,“ uvádí Bubal. „Časem bychom chtěli mít část sbírky ve stálé expozici. Požádali jsme proto ministerstvo kultury o grant na úpravu mineralogické expozice. Drahokamy musí být v zabezpečených vitrínách a dobře nasvícené, aby co nejvíce vynikly.“