Vichřice poškodila deváté zastavení Ježíš potkává jeruzalémské ženy a jedenácté...

Vichřice poškodila deváté zastavení Ježíš potkává jeruzalémské ženy a jedenácté zastavení Ježíš je ukřižován. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Vichřice zpustošila Urbanovu Křížovou cestu, nejvíc ale řádila v pekle

  • 5
Vichřicí vyvrácené stromy „rozbombardovaly“ Křížovou cestu s obrazy Petra Urbana, která je od léta ve Smržovce. Ze stromu uletěla také Panenka Marie Smržovská. Kmeny popadaly i na Smržovské peklo se čtyřmi Urbanovými obrazy. Újmu utrpěl jeden z nich.

„Jako zázrakem přestál přírodní pohromu obraz Zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Stojí nedaleko Smržovského pekla. Velké vyvrácené smrky ho těsně minuly,“ říká Urban.

Panenka Marie na stromě nevydržela

„Panenka Marie Smržovská sice na stromě nevydržela, ale ve vichřici se ulomily jen dva kusy na okraji obrazu. Postava Marie zůstala nedotčená, což považuji za dobré znamení. Křížovou cestu ale obnovíme asi až na jaře. Po vichřici ji zatarasily spadlé smrky a břízy. Navíc hrozí, že by se na Křížovou cestu mohly zřítit další stromy. Podmáčená zem by je nemusela udržet.“

Urbanovu Křížovou cestu tvoří patnáct zastavení. Těsně za ní byla na stromě Panenka Marie Smržovská. Křížová cesta vznikla zásluhou smržovského spolku Malé Polsko. Kovové kříže s obrazy řemeslníci zapustili do kamenných podstavců. Jedno zastavení Křížové cesty vyšlo na 15 tisíc korun a na všechna se našli sponzoři.

„Vichřice poškodila deváté zastavení Ježíš potkává jeruzalémské ženy a jedenácté zastavení Ježíš je ukřižován,“ upozorňuje předsedkyně Malého Polska Marie Honcnejmanová. „Až k osmému zastavení se dá bezpečně dojít, na deváté už dopadl obrovský smrk s průměrem kmene přes půl metru. Křížovou cestu přehradil. Upozornění, aby na ni lidé nevstupovali, jsme vyvěsili na našich webových stránkách. Na začátek Křížové cesty jsme umístili výstražnou ceduli.“

Za křížovou cestou mířily zájezdy

Urban, jehož proslavily hlavně kreslené vtipy - kameňáky s Rudou Pivrncem a Květou Pěničkovou - pracoval na Křížové cestě v roce 2014 celý měsíc. Na kopci nedaleko od jeho domu visí kopie olejomaleb.

„Kdo Petra nezná jako malíře, bývá z jeho Křížové cesty často u vytržení,“ podotkla nedávno jedna z nejslavnějších českých zpěvaček Eva Pilarová.

Křížovou cestu otevřelo Malé Polské koncem srpna a stala se rychle populární. Mířily za ní i autobusové zájezdy.

Podobu Křížové cesty vymyslel Jan Vondrák ze studia Mjölk architekti. Václav Kulhánek, emeritní kanovník Katedrální kapituly u svatého Mikuláše v Českých Budějovicích, doplnil obrazy svým slovem, stejně jako v minulosti Křížovou cestu Josefa Jíry.

Malému Polsku pomáhal rovněž Karel Koláček ze Starokatolické církve v Jablonci nad Nisou, svými slovy opatřil zastavení Bičování a také Smržovské peklo. Patnácté zastavení a zastavení u Panny Marie Smržovské provázejí slova papeže Jana Pavla II.

Cestu završí rozhledna s kapličkou

Urbanova Křížová cesta měří 850 metrů a z horských luk stoupá do lesa. Kristův příběh plný tajemství a krutosti považuje Urban za nejpopulárnější, nejpoučnější a nejvíce inspirativní v celé historii lidstva. Velmi si přál, aby jeho obrazy s Kristovým příběhem našly místo právě ve Smržovce.

„Naši předci se tady usídlili už na začátku osmnáctého století a můj život i tvorba jsou se Smržovkou neodmyslitelně spjaty,“ svěřuje se Urban.

Křížovou cestu završí rozhledna s kapličkou a zvoničkou, zatím na ni Spolek Malé Polsko hledá dárce. Její výstavba si vyžádá asi tři sta tisíc korun.