Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Tři dny v kuse malovali obraz podle přání diváků, teď ho rozstříhají

  10:28
Přes tři dny se liberečtí umělci střídali u plátna a malovali obraz, který nemá obdoby. Co se na něm objeví, záleželo na divácích, kteří se připojili k živému vysílání. Dílo, na kterém jsou desítky postav, staveb, výjevů nebo odkazů, však neskončí v žádné z galerií. Autoři obří obraz rozstříhají.

Za nápadem živého malování obrazu podle přání diváků stojí Jan Simandl, Adam Windsor a Václav Kovář. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Za nápadem stojí malíři Václav Kovář, Adam Windsor a Jan Simandl.

„Myšlenka namalovat obraz a pak ho rozstříhat vznikla během jednoho večera. Ale nejdřív to byl spíš žert, smáli jsme se tomu. Pak jsme o tom ale začali mluvit a nakonec z toho vznikl nápad, že bychom mohli vytvořit obraz, který budou zadávat diváci a my to budeme jenom zprostředkovávat,“ vysvětluje zrod myšlenky Adam Windsor, člen malířského spolku Nevzdělanci sdružujícího malíře-samouky.

Přestože liberečtí umělci nechali vše na divácích, kteří jim diktovali své požadavky v živém vysílání na YouTube, museli dodržet určité postupy.

 „Lehce jsme to režírovali. Obraz totiž vzniká v postupných krocích. Na začátku se musí celé plátno natřít podkladovou barvou. Ptali jsme se lidí a nejvíc zazněla červená a tyrkysová, tak jsme sáhli po těchto barvách,“ přibližuje zakladatel spolku Václav Kovář. 

Následovaly další větší objekty. „Lidé tam chtěli město, hory nebo řeku či les. Až pak jsme šli na další detaily,“ pokračuje Kovář, podle kterého je důležitým prvkem obrazu obrovský chlapec, z něhož je vidět jen část těla. „Přichází a vnáší fantazijní propriety, které přikládá do poskládaného světa. Zároveň ten svět kultivuje a zalévá ho notami. Je to prostě takový svět fantazie.“

Podle Jana Simandla byly náměty diváků pokaždé jinak konkrétní. „Někdo chtěl třeba most a řekl nám, jak má být barevný, co na něm má být nebo kde má stát. Někdo jiný naopak řekl, že chce třeba trpaslíka a nepřiblížil, jak má vypadat nebo kam ho máme namalovat.“ 

Různých postaviček, staveb, situací nebo odkazů tu člověk najde desítky až stovky. „Nesnažili jsme se spočítat, kolik motivů tam člověk najde. Některé ani nejsou na první pohled patrné, jako například úplně malinkatý Sisyfos, který tlačí kámen,“ upozorňuje Kovář.

Jiné motivy se dokonce opakují. „Diváci chtěli například ženské postavy. Z těch nakonec vznikl rovnou půlkruh žen v různých pozicích. Ale dochází tu i k zajímavým situacím. Máme tam nakreslenou sochu Myslitele, který sedí na větvi a pozoruje psychedelické houbičky. Větev navíc drží chobotnice. Až ji pustí, Myslitel odletí,“ popisuje Simandl. 

Různě po obrazu jsou zase rozmístěná čísla, která mají věštit známky z maturity. „S tím přišel jeden klučina, který druhý den maturoval. Místo toho, aby se učil, sledoval nás,“ vzpomíná Windsor. Podle něj má každý prvek svůj příběh, který ani sami malíři často neznají.

„Některé prvky nám ale známé jsou, jako například koala na mostě. Ta je pro našeho nejvzdálenějšího fanouška, který koukal na náš stream z Austrálie. Ten byl aktivní hlavně v noci, kdy ostatní spali,“ vysvětluje Windsor.

Nejroztomilejší koťátko na světě

Komplikací pro malíře byl i zdánlivě snadný úkol, a to koťátko. „Zadání znělo, že to má být nejroztomilejší koťátko na světě. Adamovi to úplně nevyšlo, tak jsme ho asi dvakrát přemalovávali,“ směje se Kovář a vysvětluje další z motivů, který se na obraze objevil. 

„Ve městě jsou namalované hodiny. Ptali jsme se diváků, jaký čas na ně máme napsat. Hned první odpověď byla 4:20. Ptal jsem se, proč ten čas. A dostalo se mi odpovědi, že podle nějaké historky se v tento čas kouří joint. Přišlo nám to zábavné, tak jsme to tam namalovali ve 4:20 a ještě si u toho zapálili joint. A kdo chtěl, mohl se k nám přidat.“

Všímavému pozorovateli také neunikne moucha, která jako by nebyla součástí obrazu a jen na něm náhodně přistála. I ta je však dílem umělců.

„Létala nám po ateliéru, když jsme obraz malovali. Lezla po objektivu a v jeden moment mi dokonce přistála na čele. Lidé jí pak dali jméno Hnáta. Padly návrhy, abychom ji zabili a vlepili ji do obrazu, ale vyvolalo to pobouření, tak jsme ji tam namalovali,“ krčí rameny Kovář.

Kačera Donalda malíři nechtěli

Trojice malířů si náměty psala na papírek. I když realizace trvala často jen pár minut, muselo se počkat, až bude vymyšlené pozadí. Přesto nedošlo na úplně všechny tipy, které diváci poslali. 

„Nechtěli jsme tam mít třeba Mickey Mouse nebo Kačera Donalda. Jindy se nápady vyvíjely,“ říká Windsor. Některé pop-kulturní odkazy se na plátně přesto objeví. Například nad městem se po nebi prohání drak Falco z Nekonečného příběhu.

Řešila se i aktuálnost obrazu. „Padly nápady, že by tam mohla být třeba rouška. Ale my tím nechtěli obraz, řekněme, svinit, ale zároveň jsme si říkali, že by to tam jako záznam doby mohlo být. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme koronavirus zavřeli do Aladinovy lampy. Není vidět, ale je tam,“ objasňuje Kovář.

Pauzy na spánek

Všichni tři malíři se během malování střídali. Dva pracovali na obrazu, třetí moderoval. Dopředu však nevěděli, jak dlouho celá akce potrvá. „Celkem to trvalo 75 hodin. Neudělali jsme si dost prostoru, a tak se nám do toho přimotaly naše plány. Museli jsme taky spát, takže jeden z nás si šel lehnout a o obraz se starali zbylí dva,“ zmiňuje Kovář.

Kolik přesně lidí si zapnulo stream, výtvarníci nevědí. „Stabilně to ale bylo kolem padesáti šedesáti lidí, v noci to klesalo na deset až dvacet. Vrcholy byly na začátku a na konci, to bylo kolem osmdesáti diváků. Na druhou stranu na jednom zařízení mohlo koukat víc lidí,“ zamýšlí se Kovář.

Ačkoliv by se výsledné umělecké dílo mohlo vyjímat v galerii, umělci s ním naloží po svém. Už dnes večer ve svém ateliéru ve Šlikově ulici vezmou do rukou nůžky a plátno rozstříhají na úhledné čtverečky o velikosti deset centimetrů na deset centimetrů. 

„Nejdřív jsme to divákům neřekli. Až na konci malování jsme to oznámili a strhla se bouře. Lidé nám psali, ať to neničíme. Ale obraz byl složen z dílků od diváků a my je jenom posbírali a vložili je na plátno. Přijde nám proto naprosto smysluplné, že ten obraz zase demontujeme na dílky, které pošleme zpátky mezi lidi,“ přibližuje Windsor.

Dílky budou prodávat

Jednotlivé části, kterých bude tři sta, chtějí umělci prodat případným zájemcům. „Jeden dílek chceme prodávat za dva tisíce korun. Nechali jsme udělat i printy, na kterých je obraz vcelku, a ty budou taky po dvou tisících. Print s kouskem obrazu pak vyjde na tři tisíce,“ objasňuje Kovář, který věří, že díky tomu bude obraz dál žít svým životem. 

„Jednou se může najít sběratel, kterého zaujme příběh a bude se snažit dílky dostat zpátky a poskládat je do jednoho celku. Nebo se ty lidi, co si to koupí, někdy sejdou a sami od sebe ho složí.“

Utržené peníze chce malířský spolek investovat například do nové techniky. Během pandemie koronaviru totiž začal natáčet řadu videí a malování obrazu podle diváků tak bylo jakýmsi vyvrcholením. 

„Spolek neměl v úmyslu točit videa, my hlavně malujeme. Ale přišla karanténa a nás napadlo točit, abychom na sebe trochu obrátili pozornost. Vznikla tak výuková videa, podle kterých se lidé učí kreslit. Dokonce nás pouští na základkách, což nás těší. Natočili jsme i vyloženě zábavná videa, ve kterých jsme si vyzkoušeli různé výzvy. Jmenovalo se to Bitva palet a šlo o to, že jsme pokaždé za jeden den vytvořili jeden obraz. Ze začátku to bylo na náhodně vylosované téma a náhodně vylosovanou techniku. Na konci už nás to malinko přerostlo. Děláme ale i podcasty, jako je třeba Víno a štětky,“ dodává Václav Kovář.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Libereckém kraji se volí v obvodu Liberec.

Michael Canov, Jaroslav Zámečník, Jiří Čeřovský, Jitka Volfová

  • Nejčtenější

PODCAST: Hledání ponorky U-206 pokračuje. Tým opět vyráží na Atlantik

„Bavíme se o oblasti, která je velká asi jako Liberecký kraj,“ popisuje v Technet podcastu muzejník Ivan Rous část...

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maliník v Bedřichově rozkopala těžká technika, budou se tu otáčet autobusy

Těžká technika obsadila Maliník v Bedřichově. Na místě, kde dříve stávaly stromy, postupně vzniká obratiště autobusů....

Pomohla do Česka tisícům Ukrajinců. Situace je stejná jako na jaře, říká

Z malé vesnice na Jablonecku řídila celorepublikovou síť, která pomáhala vozit uprchlíky z válkou zmítané Ukrajiny do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrážka i pocit slizu. Hygienici kontrolovali rybníky v Libereckém kraji

Krajská hygienická stanice v Liberci kontrolovala na základě podnětů tři rybníky v Libereckém kraji v souvislosti s...

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

  • Další z rubriky

Opilý agresor známého několikrát udeřil, senior bez pomoci zemřel

Rozepři se známým chtěl opilý muž z Jablonecka vyřešit několika ranami. Senior ovšem zraněním podlehl, jeho tělo našli...

Hygienici uložili pokuty za více než 215 tisíc, jeden podnik musel zavřít

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se vydali hygienici v Libereckém kraji na kontroly restaurací, firemních jídelen či...

Ředitel Oblastní galerie v Liberci rezignoval, v minulosti čelil kritice

Ředitel Oblastní galerie Liberec Pavel Hlubuček po necelých dvou letech skončil. Na svou funkci rezignoval k 1. srpnu....

Jedinečné nádraží v Krkonoších z časů císaře pána čeká citlivá obnova

Nádraží v obci Martinice v Krkonoších na Semilsku čeká oprava citlivá k historickému rázu areálu, který je od roku 2016...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...