Nové hřiště s umělým povrchem má čtyři dráhy dlouhé šedesát metrů a...

Nové hřiště s umělým povrchem má čtyři dráhy dlouhé šedesát metrů a třicetimetrové a padesátimetrové úseky pro menší děti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Staré hřiště nahradil stadion, ve Smržovce si zacvičí sáňkaři i fotbalisti

  • 0
Místo starého přírodního hřiště vyrostl ve Smržovce malý atletický stadion. Město, kde žije zhruba 3 700 obyvatel, ho nechalo postavit za zhruba šest milionů korun.

„Na novém hřišti s umělým povrchem jsou čtyři dráhy dlouhé šedesát metrů. Ale nechali jsme na nich vyznačit také třicetimetrové a padesátimetrové úseky pro menší děti,“ říká Marek Hotovec, starosta Smržovky a bývalý desetibojař.

„Na hřišti vznikly i dvě doskočiště pro skok daleký, sektory pro vrh koulí a skok do výšky a plocha na rozcvičení.“

Volejbal, basketbal i pingpong

Malý atletický stadion obsahuje také víceúčelové hřiště pro volejbal nebo basketbal a na části rozcvičovací plochy jsou tři betonové pingpongové stoly. Sportovci mohou využít zázemí sousední sportovní haly k osprchování či odložení věcí do šaten.

„Nové hřiště slouží hlavně dětem z nedaleké základní školy. Pracují zde šikovní učitelé tělocviku, kteří umí děti zbláznit do sportu,“ podotýká Hotovec.

„Ve škole vznikl atletický kroužek. V budoucnu by mohly na našem hřišti trénovat i přípravky z atletického oddílu z Jablonce nad Nisou.“ Nové hřiště začala stavební firma budovat ve Smržovce již loni v dubnu. Práce měly skončit již v létě, ale protáhly se až do jara letošního roku.

„Stavbaři narazili na skálu, která byla tvrdší než se předpokládalo,“ upozorňuje Hotovec. „Nelíbila se nám také finální úprava umělého povrchu, a tak jsme ho raději nechali přes zimu ležet a na jaře firma některé části opravila.“

Na hřišti si zacvičí sáňkaři i fotbalisté

Stadion využijí nejenom školáci a atleti. Šance na kvalitní tréninky se otevřela i pro další sportovce. „Připravovat se tam mohou sáňkaři, fotbalisté nebo florbalisté,“ uvádí Hotovec. „Nejde jen o naše florbalisty, na soustředění k nám jezdí také oddíl z pražského Chodova.“

Radnice vybudovala stadionek pouze za své peníze. „O dotace jsme žádali asi desetkrát a ani jednou jsme neuspěli,“ tvrdí starosta.

Smržovka dala ze svého rozpočtu peníze také do proměny ošklivého fotbalového hřiště. Před pěti lety udělala z pískové plochy plné drnů pěkný trávník, což vyšlo na přibližně pět milionů korun.

„Zájem o fotbal hodně stoupl. Hrají ho áčko i béčko dospělých, mladší i starší žáci,“ dodává Hotovec.

„Naši fotbalisté spolupracují s oddílem ze sousedních Lučan. Potřebovali by ještě lepší kabiny, současné už nevyhovují. Ale stály by tři a půl milionu korun. Uvidíme, jestli na ně seženeme peníze.“

Ve Smržovce působí i oddíl stolního tenisu. Na kurtech u Kamenice hrají tenisté z TJ Klášter. Florbalistky ze Smržovky bojují v druhé lize. Krajskou soutěž hrají volejbalisté. Sáňkaři patří mezi českou špičku. Slouží jim betonová dráha.

„Chytilo se u nás také přírodní sáňkování. Cestu z Černé Studnice do střední Smržovky letos sjelo sedm tisíc lidí,“ říká Hotovec.