Semily koupí Riegrovu stezku. Chtějí pokácet nebezpečné stromy

  11:35aktualizováno  11:35
Semily chtějí koupit Riegrovu stezku. Město ji chce získat do majetku u příležitosti 200 let od narození semilského rodáka, po němž se stezka jmenuje.

Riegrovu stezku otevřeli v roce 1909. Takto vypadá v současnosti. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Město chce koupit od církve pozemky, jejichž součástí je Riegrova a Kamenického stezka v údolí Jizery, a postarat se o to, aby vyhledávaná turistická atrakce byla pro návštěvníky bezpečnější. Jednání s církví podle starostky Leny Mlejnkové trvala dva roky.

Pokud zastupitelstvo čtyřapůlmilionovou transakci schválí, ocitne se stezka v majetku města. Semily tak budou moci například žádat o dotace. Ty mohou pomoci dostat stezku do lepšího stavu, než v jakém je dnes.

Město počítá s kácením

„Věřím, že zastupitelé nakonec na koupi kývnou. Pro nás je to zásadní věc. Stezka je zcela mimořádná jak pro přijíždějící turisty, tak pro místní, s městem je spojená. Bohužel ale není v dobrém stavu. Naposledy byla Riegrova stezka tři měsíce zavřená, protože tam popadaly stromy. Vlastníkovi trvalo dlouho, než se o to postaral,“ zmínila starostka Semil Lena Mlejnková.

Lidé například na stezku nemohli po loňské říjnové vichřici Herwart, kdy průchod zatarasily popadané stromy. V nepřístupném terénu bylo obtížné dřevo odstranit. Vedení města do budoucna počítá s větším kácením, při kterém by padly nebezpečné stromy. Chce také návštěvníkům otevřít nové výhledy.

„Věřím, že pokud se podaří dostat stezku do majetku města, postaráme se o ni lépe navzdory všem obtížím,“ doplnila starostka Mlejnková.

Na stezce přibudou lavičky, zlepší se přístupy

Semilští radní zároveň počítají s vybudováním lepšího zázemí pro návštěvníky. Na stezce přibudou lavičky, zlepšit se mají přístupy. Pokud stezka připadne městu, počítají radní hlavně s tím, že stezku lépe zabezpečí.

 V těžko přístupných terénech musejí čas od času zasahovat záchranáři. Naposledy loni v srpnu, kdy se stal večerní výlet málem osudným otci s dítětem. Dítě spadlo ze stezky nedaleko místa zvaného Böhmova vyhlídka.

Asistovat musela lezecká skupina semilských profesionálních hasičů a jejich dobrovolní kolegové. Otec ani dítě sice nespadli do vody, ale zůstali na hraně skály. Záchranáři s pomocí evakuačního trojúhelníku dostali dítě zpět na cestu a poté jej ve speciálních nosítkách přenesli do sanitky přistavené v Bítouchově. Otec se dostal nahoru sám za asistence hasičského lezce.

Město chce získat stezku také v souvislosti s 200. výročím narození politika a spoluzakladatele Národní (staročeské) strany Františka Ladislava Riegra, po němž se cesta jmenuje. Ve městě nese Riegrovo jméno také náměstí nebo základní škola. Vzpomínkové akce na významného rodáka běží po celý rok. V příštím roce si Semily připomenou výročí, kdy Riegrovu stezku navštívil Tomáš Garrigue Masaryk.

Pěší Riegrova stezka měří 3,5 kilometru a vine se údolím Jizery ze Semil do Podspálova. Lidem slouží od roku 1909. Stezka je zčásti vylámaná ve skále a prochází čtyřmi tunely. Nad řekou také vede sedm metrů dlouhá visutá galerie vybudovaná 5,5 metru nad původní hladinou řeky.

Autor:

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Starosta Sloupu v Čechách rezignoval, nikdo mu nechtěl dělat zástupce

Skalní hrad Sloup

Sloup v Čechách na Českolipsku má za poslední půlrok už třetí vedení. Starosta Miroslav Novák ze strany Sloupáci, který...

V kraji chybí přes sto policistů. Civilní sektor nás předhání, říká odborář

(ilustrační foto)

V Libereckém kraji chybí desítky policistů, navzdory náborům se díru stále nedaří zacelit. Policisté přitom oslovují...

V liberecké galerii už nebude zvuk jako v bazénu, kraj přidá i na silnice

Sochy Michaela Bílka v liberecké Oblastní galerii

Při společenských akcích v bazénové hale Oblastní galerie v Liberci není zvuk čistý. Špatnou akustiku má vylepšit nové...

Najdete na iDNES.cz