Pneumokokem se v kraji nakazilo dvakrát víc lidí, tři z nich zemřeli

  11:04aktualizováno  11:04
V loňském roce přibylo v Libereckém kraji případů nebezpečného invazivního pneumokokového onemocnění. Postihlo celkem třicet lidí, což je o patnáct více než v roce 2016. Tři pacienti zemřeli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pneumokoková nákaza je velmi nebezpečná zejména pro děti do dvou let a seniory. Bakterie pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae může mít na svědomí zápal plic, meningitidu, otravu krve, záněty středního ucha.

„Proč těch případů přibylo, je těžké říci. Pneumokok je nákaza, jejíhož původce nosíme v sobě. V invazivní podobě se uplatní, když přijde oslabení organismu, třeba působením virů nebo počasí. Více případů se mohlo odhalit i lepší diagnostikou,“ domnívá se Jaroslav Harman z protiepidemiologického oddělení krajské hygienické stanice.

Riziko lze snížit očkováním

Riziko lze ale snížit očkováním, které dětem a seniorům nad 65 let platí zdravotní pojišťovna. U dětí je hrazeno za podmínky, že aplikace všech dávek základního schématu proběhne do 7. měsíce věku dítěte a jedné dávky přeočkování do 15 měsíců věku.

„I když je očkování pro seniory bezplatné a používá se už účinnější vakcína než dříve, je bohužel stále málo využívané. Rozhodně je dobré,“ zmínil Harman.

Zvýšené riziko invazivního pneumokokového onemocnění hrozí lidem trpícím jinou chronickou chorobou, jako je například cukrovka, astma či poškození srdce. Pneumokokový zápal plic pro ně bývá život ohrožujícím stavem.

„Pneumonie neboli zápal plic je jedno z nejzávažnějších onemocnění dýchacího traktu, které v České republice ročně postihne víc než sto tisíc obyvatel, z nichž v nemocnici podlehne šest až patnáct procent. Jedním z nejčastějších původců je Streptococcus pneumoniae. Pro předcházení je velice důležitá prevence a v neposlední řadě i očkování, především u rizikových skupin,“ upozornil Jiří Vytiska, primář plicního oddělení liberecké krajské nemocnice, krajský koordinátor České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Pneumokok

Pneumokokové onemocnění není běžné nachlazení. Bakterie pneumokok běžně osídluje sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích. Svým nosičům nezpůsobuje problémy, dokud organismus není oslaben například virózou. Pak může bakterie proniknout do dalších částí těla a způsobit závažnou infekci.

Při vstupu pneumokoka do mozkových obalů může vzniknout meningitida. I po vyléčení mnohdy zanechává trvalé následky.

Dětem pneumokoky způsobují také bolestivý zánět středního ucha. Nebezpečný je průnik do plic, který může způsobit pneumonii neboli zápal plic.
Inkubační doba mezi vniknutím bakterie do těla a prvními příznaky pneumokokového onemocnění je jeden den až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností.

Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče. Riziko infekce lze snížit očkováním, které je navíc od letošního ledna pro seniory starší 65 let bezplatné.

Autor:

Nejčtenější

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Závěje nad hlavu, auta v bílé tmě a vleky bez proudu. To je lednový Kořenov

O Kořenov se starají celkem tři traktory.

Metr sněhu za týden. A čtyřikrát vypadlá elektřina. Jizerskohorský Kořenov, jednu z nejvýše položených obcí v Česku,...

Splňte si sen o roubence. Stavby jako z pohádky jsou v Česku na prodej

Peřimov, okres Semily. Nemovitost stojí na mírně svažitém pozemku velkém 1 587...

V České republice se prodává velké množství roubených chalup v různé kvalitě. Některé jsou před rekonstrukcí, do jiných...

Před túrou jděte k zubaři. Cestovatel radí, jak přežít

Jan Jakub s přítelkyní na jedné ze svých výprav

Mít více cestovních pasů, nechat si před odjezdem vyšetřit zuby, do zavazadla přibalit nůž. Jan Jakub, bývalý...

Další z rubriky

Zloději zpackali loupež trezoru. Jednoho z nich vyčerpal běh ve sněhu

Trezor, který se lupičům nepodařilo odnést

Pro trezor s penězi si o čtvrteční noci přišli do harrachovské směnárny tři zloději. Spustili alarm, jeden z nich pak...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Běžkaři v Liberci se zlobí, kvůli závodu Spartan Race mají zničené stopy

Rozježděné  louky ve Vratislavicích

Pořadatelé extrémního závodu Spartan Race rozlítili běžkaře. Při přípravách akce, která se v sobotu uskuteční na...

Najdete na iDNES.cz