Místo díry v centru Liberce navrhla vítězná studentka byty u jezera

  8:33aktualizováno  8:33
Studentka architektury Iveta Doležalová z Brna přišla s odvážným nápadem na využití polozatopené obří jámy na libereckém Perštýně, která zbyla po neuskutečněné stavbě nákupního centra. Na pozemku by postavila polyfunkční dům s byty, v jehož středu by zůstalo jezírko.

Studentský návrh Ivety Doležalové na využití Perštýna | foto: Technická univerzita Liberec

Návrh zvítězil v mezinárodní soutěži na vyřešení tohoto území. Soutěž uspořádala ve spolupráci s katedrou architektury Technické univerzity v Liberci společnost ECE Projektmanagement, která měla na místě nákupní galerii postavit. Galerie ovšem nikdy nevznikla a místo obchodního centra zůstala jen jáma s jezerem, kde se usídlily ryby, kachny a hejna komárů.

"Určitě se návrhem necháme inspirovat, bude rozpracován a v budoucnu třeba realizován," uvedl manažer společnosti Petr Vávra.

Návrh počítá s vytvořením jakési bariéry, která se z jedné strany tváří jako dům a ze druhé se terasovitě svažuje a vytváří jámu s jezírkem.

"Studuji sice šestým rokem architekturu v Brně, ale v Liberci na univerzitě jsem byla jeden semestr. Měla jsem proto oproti místním studentům určitý nadhled. Ta jáma má tak výrazný charakter, že na to šlo reagovat jedině silným nápadem," řekla Iveta Doležalová.

Další návrhy studentů na zastavění PerštýnaDalší návrhy studentů na zastavění Perštýna

Další návrhy studentů na zastavění Perštýna

Vítězku vybrala sedmičlenná porota, ve které zasedl například světoznámý architekt Adam Gebrián či náměstek hejtmana Vít Příkaský.

"Soutěž byla vypsána na podzim loňského roku. Společnost ji vypsala jak pro studenty naší katedry, tak i pro studenty italské Politecnico di Milano. Sešla se řada návrhů z nichž porota vybrala sedm finálních," poodhalil zákulisí soutěže děkan fakulty umění a architektury Jiří Suchomel.

Nákupní galerie nebude

Nákupní galerie měla být hotova už na konci uplynulého roku. Objevit se tam mělo 120 obchodů, 850 parkovacích míst a nejrůznější servisní služby.

Stavební práce ovšem byly zastaveny, jelikož výstavbu provázely neshody s úřady. "Když byl projekt pozastaven, začali jsme se intenzivně zabývat myšlenkou, jak dále využít tento prostor. Rozhodli jsme se pro studenty, jelikož podporujeme tvůrčího ducha, umění a lidskou tvořivost mladých lidí," řekla Jana Závodská z ECE Projektmanagement.

Podle dřívějšího sdělení jednatele společnosti Josefa Tobka má však větší šanci na realizaci návrh studenta liberecké architektury Jiřího Němečka, který skončil v závěsu za Doležalovou.

Ten na papíře vytvořil novou městskou čtvrť včetně několika nových ulic. V ní by lidé našli bydlení, ale i prvky rekreace a služeb.

Návrh libereckého studenta architektury Jiřího Němečka na přeměnu liberecké čtvrti Perštýn. Její součástí má být i jezírko vzniklé při předchozí nedokončené stavbě nákupní galerie, která se však zastavila.

Návrh libereckého studenta architektury Jiřího Němečka

"Ulici na Perštýně jsem se snažil dát původní charakter. Je lemovaná obytnými domy, přiléhající stráň je osazená třemi věžovými domy," popsal Jiří Němeček.

Developeři Perštýna nyní žádné konkrétní stavební práce neplánují. Čekají totiž na výsledky arbitráže. Společnost chce po České republice miliardu a tři sta milionů korun za údajné protiprávní jednání úřadů při povolování stavby.

Který návrh na využití Perštýna se vám líbí nejvíc?

celkem hlasů: 871

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Návrh Ivety Doležalové 520
Ani jeden 133
Návrh Jiřího Němečka 131
Jeden z návrhů ostatních studentů 87
Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Soud otevřel kauzu dotačního podvodu s lázněmi, jednání uťali dělníci

Krajský soud začal projednávat obří dotační podvod při stavbě chrastavských lázní. V kauze je obžalováno dvanáct lidí a...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Města válčí se suchem. Sekačky mají stopku, namísto trávníků vyrostou louky

Nejdřív tři, pak pět centimetrů. Na tyto výšky se v Liberci sekaly veřejné trávníky. Trvající extrémní sucha teď nutí...

BusLine se soudí s Libereckým krajem, vadí mu pokuty za nedodržování řádu

Dopravní společnost BusLine zažalovala Liberecký kraj kvůli udělené pokutě za nedodržování jízdního řádu. Dopravce...

Poštu z Číny třídí i vrazi a lupiči, zkrátí si tím svůj čas za mřížemi

Česká pošta dala práci trestancům ze Stráže pod Ralskem. Ve věznici třídí došlé balíky z Číny. Mnozí u pošty budou smět...

Nechceme se dívat do obří jámy, žádali lidé od ředitele dolu Turów

Jak negativně ovlivní plánované rozšíření hnědouhelného dolu Turów životy obyvatel Uhelné poblíž Hrádku nad Nisou,...

Najdete na iDNES.cz