Les pod Ještědem ustupuje lyžařům, na nové sjezdovce se svezou už letos

  • 23
Zvuk motorové pily se v těchto dnech nese ještědskými svahy a jeden smrk za druhým se poroučí k zemi. Přes šest hektarů lesa během dvou týdnů uvolní místo sjezdovce Nová Skalka. Koncem minulého týdne získala poslední razítko, aby se na ni ještě letos mohli svézt první lyžaři.

„V pátek jsme konečně získali všechna patřičná povolení, a tak jsme mohli začít s úvodními stavebními pracemi. Jejich cílem bude do letošní zimy postavit sjezdovku Nová Skalka,“ přibližuje Jakub Hanuš, ředitel areálu Ještěd.

Areál provozuje společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), pro kterou byla nová sjezdovka stěžejní. Kdyby ji nemohla postavit, areál by opustila.

V cestě jí stála řada překážek, mezi kterými bylo povolení EIA, které posuzuje vliv na životní prostředí. TMR ho získala na jaře a před sebou měla už jen stavební povolení.

Mezitím se však objevila kritika od ochránců přírody. Vadilo jim masivní kácení na nejznámější hoře Liberce. Společnost se zavázala, že místo vykáceného lesa vysadí nové stromy, a povolení dostala.

Nadšení ze závazku ochranáři nesdílejí

„Díky závazku, který jsme podepsali s městem a městskými lesy, vrátíme do přírody třikrát tolik stromů. Náš závazek vysázet dvacet hektarů platí. Jsme na to připraveni a těšíme se, že to můžeme přírodě vykompenzovat,“ zmínil Hanuš.

Ochránci přírody však ze závazku příliš nadšení nejsou. „Závěr jednání je diskutabilní, vidíme celou řadu dalších nedostatků. Nepřejeme si další rozvoj sjezdovek na Ještědu,“ poznamenala před časem Anna Kšírová z liberecké iniciativy Rodiče za klima, jejíž otevřený dopis proti kácení podepsalo více než 900 lidí.

Podle Hanuše však nová sjezdovka zasáhne do přírody jen minimálně. „Myslíme si, že sjezdovka je navržená tak, aby zásah ze všech aspektů ochrany životního prostředí včetně krajinného rázu byl opravdu minimální,“ podotkl Hanuš.

Na letošní zimu má být kopec připraven

Se zahájením prací na Ještědu je spokojený i ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek.

„Jsme velmi rádi, že se díky pracné debatě se všemi stranami podařilo projekt připravit tak, aby odpovídal náročným požadavkům ochrany přírody,“ uvedl Jílek. 

Dřevorubci zůstanou na kopci bezmála dva týdny. Pak je vystřídá těžká technika, která kopce upraví pro potřeby lyžařů.

„Celý harmonogram prací je nastaven tak, aby ještě do letošní zimní sezony bylo všechno hotové,“ říká Hanuš.

Nová sjezdovka bude jeden a půl kilometru dlouhá a 45 metrů široká. Úplně hotovo ale bude až příští rok. To se na Nové Skalce poprvé spustí nové osvětlení a svah zasype technický sníh z výkonné zasněžovací techniky.

„Do té doby využijeme veškerou stávající zasněžovací techniku,“ zakončuje Hanuš.