„Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, když by se třeba turisté potkali se stavební technikou,“ řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Práce by podle ní měly skončit ještě letos. Modlivý důl vyhledávají věřící při bohoslužbách a květnovém mariánském obřadu, rádi ho navštěvují také svatebčané.
„Na stezce dlouhé 500 metrů opravíme dřevěné schody k oratoriu i ke skalní kapli, která je kulturní památkou. Obnovíme dřevěný kříž, posezení i další dřevěný mobiliář, vyčistíme studánku,“ uvedla Markéta Kavková z libereckého krajského ředitelství Lesů ČR.
Stezku vyzdobí křížová cesta
Na stezce bude také instalována křížová cesta, dochovaná v historických dokumentech. Opravu stezky vítá i starosta Svojkova Gustav Pilz: „Modlivý důl je hodně navštěvované místo. Pro obec to bude obrovské plus. Schody už byly v havarijním stavu, zároveň se těšíme na křížovou cestu, která bude pověšená na schodech.“
Modlivý důl v Lužických horách je romantické, hluboké zalesněné údolí, které je zaříznuté do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem.
Nachází se zde mariánské poutní místo, které má více než dvousetletou tradici. Modlit se sem chodil v 19. století i císař Ferdinand V. Dobrotivý.
Původně zde byla dřevěná kaple, kterou nechala vybudovat v roce 1772 hraběnka Cervelliová. V témže roce bylo z České Lípy vypraveno první procesí. V roce 1836 vytesal sochař Antonín Wagner ze Sloupu v pískovci kapličku s gotickými oblouky a na přelomu 19. a 20. století nechala dát hraběnka Kinská skalní kapli podobu lourdské jeskyně i se sochou Panny Marie Lourdské.
Podél cesty ze Svojkova byla také ke kapli upravena křížová cesta. Po druhé světové válce ale bylo poutní místo z větší části zničeno, dochovala se jen skalní kaple a výklenek oratoře.