Diskuze

Český ráj má problém. Lidé ho zamořují exkrementy a vlhčenými ubrousky

Lesy, louky i skalní města Českého ráje si část turistů plete s obří toaletou, Nejstarší chráněnou krajinnou oblast v Česku sužuje stále se zvyšující počet neuklizených lidských exkrementů. Problémem jsou také vlhčené toaletní ubrousky, které se velmi dlouho rozkládají.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MZ

Malickost, ktera by pomohla aspon esteticky, Prodavat - a vyrabet - take toaletni papir zbarveny do hneda ci do zelena. Ten stavajici se hodi akorat v zime ... Zaroven by tahle barva mela indikovat, ze dany vyrobek je dobre rozlozitelny jak na povrchu zeme tak treba v te odpadove roure, aby ji neucpaval :-)

0 0
možnosti
RO

Řešení je jednoduché: před výletem si dá každý klystýr a je to.

0 0
možnosti
Foto

proč se teda vyrábí takový svinstvo jako vlhčený ubrousky, když to není ani papír ale cosi z ropy? 8-o

4 0
možnosti
ZE

Český ráj je skvost a rarita, proto by nemělo být překvapení, že je hojně navštěvován a je potřebné vybudovat WC v okolí, aby k těmto znečištěním nedocházelo - v Rakousku je to běžná praxe a je tam čisto. Je přeci jasné, že se vlhčený ubrousek oproti papírovému dlouho rozkládá a je třeba to některým expertům připomenout. Chodím tam často a co mě štve nejvíc je to, že tam zůstávají exkrementy po psech, které mnoho lidí neuklízí, že tam chodí spousta větších psů bez vodítka.

0 0
možnosti
RV

Tohle je apríl, že? Nemyslí to vážně? Nebo se pletu?

Opravdu si mám vzít s sebou ještě pásmo a rýč?

Klíčovým principem je minimalizovat stopy. Ideální je odnést si vše v pytlíku s sebou. Jinak je nutné exkrementy dobře zahrabat a vždy dát přednost ekologickému toaletnímu papíru nebo papírovým kapesníčkům před vlhčenými ubrousky, které se rozkládají dlouhé roky,“ dodává za autory kampaně Barbora Dvořáková a upozorňuje, že důležitý je také výběr místa.

„Pod stinnými skalními převisy trvají rozkladné procesy nejdéle. Potřeba by měla být vykonána aspoň padesát metrů od vody a být zahrabána alespoň patnáct centimetrů hluboko,“ doplňuje Dvořáková. Turistům též doporučuje lehkou outdoorovou lopatku na zahrabání výkalů.

0 0
možnosti
RV

No vida:

Vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště říká, že jistým řešením svízele by byla hustější síť veřejně přístupných toalet.

„Domnívám se, že řešením není to, aby někdo po sobě exkrementy zahrabával, ale aby je tady vůbec nenechával. Chápu sice situaci, kdy to jinak nejde, ale primárně jde o to, aby zde bylo dostatečné zázemí pro turisty a oni tak nemuseli konat potřebu v chráněné krajinné oblasti,“ zamýšlí se Klápště.

0 0
možnosti
AL

Vše záleží na lidech a jejich přístupu. Památná slova kdysi prezidenta Klause: "Transformace srdce, a o tom vám klidně napíšu knihu, to je prázdný a neuchopitelný pojem." Neboli výchova člověka, co to je?

0 0
možnosti
JM

cože? exkrementy jsou přece čistý bioodpad, který podporuje koloběh živin. Ekologisti. O co vám vlastně jde? Vy byste přece měli jásat, když šlápnete do h. A místo toho si stěžujete. :-)

1 1
možnosti
RV

Hlavně by to měli říct zvířatům. Aby nekáleli moc blízko nebo to nezahrabávali moc mělko.

A kdo to zahrabe jen 14,5 cm, tomu napařit mastnou pokutu. Všichni ti zajíci a srnci, co si kálej, kde se jim zlíbí.

0 0
možnosti
LP

Výchova, rodina, škola, skautské oddíly, letní tábory... tady je prostor pro změnu k lepšímu.

Dnešní konzumní svět, plný zboží na jedno použití, plastové obaly na každou piíp! 8-o Dá se ale žít kulturně, jako “člověk 21.století”, aniž by se stal týranou obětí druhého extrému - zelených ekoteroristů.

Osobně si myslím, že na “kabel” položenej do 20 cm hluboké díry, může být klidně položeno před zásypem několik vlhčených toaleťáků, samozřejmě bez jejich plastového obalu. Pokud jde o další odpadky, tak by se mělo skutečně z lesa odnést vše, co jsme sebou přinesli. Někdo třeba namítne, jak mám vykopat 20cm hlubokou díru? Co když mě “tlačí čas”? Díra se dá vyhrabat i dodatečně po vykonání potřeby, těsně vedle vytlačeného díla. A čím? Jako emeritní skautík mám sebou do přírody vždy slušně vybavený batoh s lékárničkou, KPZ, suchým oblečením, ňákou tou potravinovou dávkou a samozřejmě i “ženijním vercajkem”. Díra se dá vyhloubit i klacíkem, když je nouze. Zkrátka, žádná hromádka by po po nás neměla nikdy zůstat!

Jeden problém by se dal vyřešit už v obchodě při nákupu hygienických potřeb. Lidi by měli pochopit rozdíl mezi vlhčeným ubrouskem a vlhčeným WC toaleťákem. Je to zejména v použitém materiálu. Ubrousek se na rozdíl od toaleťáku jen tak nerozloži a nesmí nikdy házet ani do WC mísy ;-) Tady trošku odbočím od přírody, jako instalatér apeluji na spoluobčany - čistit ucpanou kanalizaci, zaseklé kanalizační čerpadlo nebo součást čističky není práce, kterou by jste chtěli dělat nebo aby jí dělali vaše děti. Je to naprosto zbytečná činnost, tahat z trubek vlhčený ubrousky, vložky, uchošťoury, igelitový sáčky a podobný sajrajt! Mám někdy pocit, že snad i ty peníze za tuhle práci smrdí 8-o

6 0
možnosti
Foto

Byste, ne hyperkorektní zvěrstvo "by jste".

Jinak naprostý souhlas R^

0 0
možnosti
VK

Na parkovistich by mely byt WC toalety!

8 0
možnosti
JB

Česko má problém. Ráj je v tom nevinně. [>-]Rv

0 0
možnosti