Viděno očima Václava Chocholy

- Výstava Václava Chocholy, klasika výtvarné a portrétní fotografie a glosátora pražského kulturního života od roku 1940, obsahuje více než stovku fotografií. Někdo by mohl podotknout, že je to až příliš na malou výstavní místnost Galerie Franze Kafky. To se ovšem nedá tvrdit v souvislosti s výstavou fotografa Chocholy, který byl pro mnohé osobnosti tak blízký, jako by ho znali odjakživa.

Například Salvador Dalí umožnil Chocholovi na dlouhou dobu fotografovat jej v jeho soukromí, protože Chochola svou práci prožíval se stejným zaujetím jako Dalí, když maloval obraz. Někteří umělci jako například malíři František Tichý a Jan Zrzavý dokonce považovali setkání s Chocholou jako své vystoupení na divadelních prknech. Práce Chocholy inspirovala jeho živé objekty k vzájemné spolupráci, která dala vzniknout kvalitnímu černobílému kaleidoskopu lidských osudů, ale také řadě dlouholetých přátelství.

Fotografické umění Václava Chocholy je dnes už řazeno mezi klasiky umělecké fotografie, což potvrdila i jeho účast na nedávné výstavě v domě U kamenného zvonu v Praze. Současná výstava Václava Chocholy je především zásluhou jeho dcery Blanky, která celou výstavu připravila. Ona se také rozhodla sestavit knihu věnovanou Chocholově tvorbě, k níž směřovala už od roku 1980, kdy zakončila studia na FAMU diplomovou prací Životní a tvůrčí podněty fotografa V. Chocholy. "Z rozhovorů a vzpomínek Václava Chocholy a jeho přátel jsem tehdy shromáždila nepatrnou část svědectví o světě polozapomenutých příběhů, myšlenek a slov, ale zbylo i mnoho nedokončených autentických poznámek," uvádí dcera a fotografka Blanka Chocholová v předmluvě knihy Václav Chochola: Kabinety vzpomínek z roku 1993.

Václav Chochola, jehož tvorba je snad nejvíce generačně a tématicky spjata s umělci Skupiny 42, měl to nadání, že se vždy dokázal objevit v pravý čas tam, kde se něco vzrušujícího událo. Dnes má zase to štěstí, že se v jeho šestasedmdesáti letech, podařilo dceři Blance uspořádat výstavu shrnující alespoň z části jeho tvorbu.

Václav  Chochola, narozen 30. ledna 1923, Praha
Výtvarná fotografie
ovlivněná surrealismem a imaginativním civilismem

Sport
od roku 1940

Divadlo
1943 - 48 externí fotograf Národního divadla a divadla Větrník v Praze (Vl, Brodský, Miloš Kopecký, Stella Zázvorková atd.)

Hudba
Pražské jaro od jeho počátku 1949 (Rafael Kubelík, Václav Talich, Karel Ančerl atd.)

Portréty osobností
unikátní soubor stovek portrétů předních osobností české i světové kultury (malíři, sochaři, fotografové, hudebníci, básníci, spisovatelé, herci, režiséři atd.)

Obsažnější celky, portétování během let
Jan Zrzavý 1944 - 1977, František Tichý 1949 - 1959, Jiří -trnka 1940 - 1969, Kamil Lhoták 1967 - 1990, Jan Werich 1945 - 1980, Bohumil Hrabal 1960 - 1990, Zdeněk Seydl 1943 - 1978, Ludmila Jiřincová,1955 - 1990 atd.

Zahraniční osobnosti
L. Amstrong, Brassai, Man Ray, D. H. Kahnweiller, Salvador Dalí, Max Ernst atd.

České osobnosti
Josef Lada, Petr Bezruč, A. Hoffmeistr, E. Zátopek, L. Pešek, J. Sudek, J. Seifrt, ¨F. Muzika atd.

Václav Chochola je fotografem ve sovobodném povolání, autorem a podílel se na vydání několik knih.

Zastoupen ve sbírkách např.:
Uměleckoprůmyslové muzeum Praha
Národní galerie Praha
Moravská galerie Brno
Jaques Baruch Coll. Chicago
Robert Koch Galery, San Francisco
New Orleans Museum of Art
Victoria and Albert Museum, London

 

 

 

 

Louis Amstrong, Praha, 1965

Obr údržbář, Praha, 1956

Jan Zrzavý, Praha, 1961

Bohumil Hrabal Na hrázi věčnosti, Libeň, 1962

Závodník A. Vitvar na Jawě, 1946

František Tichý, Praha, 1959