Na Jana Vodňanského se můžete těšit 12. ledna.

Na Jana Vodňanského se můžete těšit 12. ledna. | foto: Ivan Prokop

V lednové nabídce Play najdete koncert The Tap Tap i Pošťáckou pohádku

  • 0
I po svátcích můžete zavítat do pražské galerie Mánes a řádit mezi exponáty výstavy Play. Pokud se budete chtít zdržet i večer, v programu najdete řadu filmových večerů, koncertů, ale i pořadů pro děti. Zde je kompletní přehled.

Večer filmu Chačipe a diskuse s Miroslavem Jankem

4.1.; 19:00–21:00
Miroslav Janek objevuje život v dětském domově a děti přibírá jako partnery do natáčení, učí je zacházet s kamerou a nechává je, aby samy filmovaly prostředí, ve kterém žijí. Režisér je provádí různými komnatami kinematografie, a tak se děti neomezují jen na prosté zachycení skutečnosti, ale společně animují, natáčejí scénky, které si samy vymyslely, experimentují s filmovým materiálem a zároveň podávají významnou zprávu o svém životě. Kamera v dětských rukou tak boří zeď mezi dvěma světy, je hračkou, ale i nástrojem, který umožňuje svěřit se s tajemstvím, vypořádat se s bezmocí nebo náhlým smutkem.

Workshop animovaného filmu s Marcusem Bergnerem

5.1.; 19:00
Australský experimentující filmař, performer a autor fónické poezie Marcus Bergner poodhalí tajemství své tvorby během workshopu, promítání filmu a následné přednášky.

Zrní a 42 vlaštovek

7.1.; 19:00–21:00
Výjimečný dvojkoncert kapel Zrní a 42 vlaštovek, které spojuje jemná hudební poetika.

Hra tříkrálová

8.1.; 19:00–21:00
Jako poslední hru z Bratislavského prievozu představujeme příběh o třech králích v podání studentů Akademie sociálního umění Tabor.

Příběh o královně Ester (MŠ, ZŠ)

9.1.; 15:00 Veselá taškařice pro malé i velké diváky o tom, jak napálit zloducha, jak velká láska i hory přenáší a jak královna Ester zachránila Židy v Persii.Hrají: děti z Židovské obce v Praze, herci z pražských divadel (Jiří Štrébl, Tomáš Karger, Vladimír Tausinger)Hudební doprovod: Pavla Vondráčková JahodováScénář a režie: Vida Neuwirthová

Večer dokumentárního filmu a diskuse s Bernardem Šafaříkem III.

11.1.; 19:00–21:00
Režisér Bernard Šafařík vypráví o zrodu alternativních životních forem a alternativní kultury a předvádí ukázky ze svých filmů, které s tím přímo i nepřímo souvisejí.

Kabaret Jana Vodňanského Jak mi dupou králíci

12.1.; 19:00– 21:00
Nové písně, básně, povídky, slogany a aforismy z nejnovější tvorby autora známého několika generacím v kabaretu pojmenovaném podle známé písně.

Kubičková, Reindl

13.1.; 19:00–21:00
Ojedinělý koncert Tomáše Reindla, hrajícího na indická tabla, didgeridoo a klarinet, a Eleny Kubičkové, hráčky na tradiční indický smyčcový nástroj esrádž.

Sato-san to, Poetic Filharmony a Trim4

15.1.; 19:00–21:00
Jedinečný večer tří jazzových kapel pod hlavičkou Mladí ladí jazz.

Divadlo Čáry Máry Paní Láry s pohádkou Čurbesajda

16.1.; 15:00
Pohádka inspirovaná příběhem Betty McDonaldové o paní Láry, která dokáže humornou formou za pomoci písniček a her léčit dětskou nemoc – Čurbesajdu.

Večer animovaného filmu s Anifestem: pásmo AniFest Speciál

18.1.; 19:00–21:00
Výběrové pásmo krátkometrážních snímků z AniFestu 2010 je ukázkou různorodých filmů, které se účastnily mezinárodní soutěže. Českou tvorbu zastupuje Pavel Koutský se svým Bilancováním, Latinskou Ameriku argentinské filmy El Empleo, který na mezinárodních festivalech posbíral již desítky cen, a neuvěřitelná stop-motion apokalypsa Téclopolis; z evropské produkce vybrali dramaturgové AniFestu především filmy z Francie a Estonska, neboť tyto země se na starém kontinentu profilují v oblasti animace jako jedny z nejprogresivnějších. Ve výběru je dále zastoupen Bill Plympton se svým již čtvrtým pokračováním série o smolařském psovi, tentokrát pod názvem Horn dog.

Hrajeme si pohádky

19.1.; 19:00–21:00
Aneb proč ještě dnes vyprávíme dětem pohádky? Přednáška PhDr. Anežky Janátové, psycholožky a vedoucí lektorky Akademie sociálního umění Tabor.

The Tap Tap

20.1.; 19:00–21:00
Rytmický koncert v podání studentů Jedličkova ústavu rozzáří zimní období v Mánesu.

Naked

21.1.; 19:00–21:00
Osmičlenná srbská skupina Naked poprvé v Praze.

Autorská čtení Ondřeje Hníka a Radovana Rybákas kytarovým recitálem

22.1.; 19:00–21:00
V moravském vinném sklípku spontánně zrozená autorská dvojice pražského básníka a prozaika Ondřeje Hníka a ostravského písničkáře Radovana Rybáka.

Divadlo Čáry Máry Paní Láry s pohádkou Hubatída

23.1.; 15:00
Další z pohádek inspirovaných příběhy Betty McDonaldové o paní Láry, která dokáže humornou formou za pomoci písniček a her léčit dětskou nemoc – Hubatídu.

Hraný loutkový film Petra Nikla Mozartovo Requiem

25.1.; 19:00–21:00
Jedinečný film Petra Nikla je živým záznamem baletu loutek, věcí i živlů volně inspirovaného hudbou W. A. Mozarta. Inscenace divadla Mehedaha je poctou hudbě, přírodě i rituálům, to vše v Niklově snovém světě mezi kožešinami, peřím a jehličím. "Otevírá se prostor mezi zrcadly, v němž vládnou roztodivné dřevěné bytosti s lampičkami na hlavách, kde dětské panenky tančí se svíčkami v rukách jako víly a kde se stažené kůže z lasiček mihotají ve vzduchu jako v transu."

Pohybovat se, setkat se, prožít se

26.1.; 19:00–21:00
Během večerního workshopu, přednášky a diskuse společně objevíme svět eurytmie, kde beze slov, toliko prostřednictvím gest a pohybu vlastního těla, vstoupíme do vzájemného rozhovoru.
Natasha Kraus, eurytmistka a lektorka Akademie sociálního umění Tabor

Mandelbrotovy kostičky

27.1.; 19:00–21:00
Koncert originálního hudebního uskupení velké pěvecké skupiny Mandelbrotovy kostičky se vrací do hry, a proto zahrají na výstavě PLAY, která společně s kostičkami vytvoří neopakovatelný zážitek.

Létající koberec ft. DJ Hlava

28.1.; 19:00–21:00
Tanec v pěti rytmech na Létajícím koberci s hostem DJ Hlavou.

Aneboafro a Taratibu

29.1.; 19:00–21:00
Hudebně taneční skupina Taratibu, inspirující se africkou hudbou a tancem, vystoupí spolu s kapelou Aneboafro.

Pošťácká pohádka

30.1.; 15:00–16:00
Osobité autorské zpracování známé pohádky od Karla Čapka vhodné pro děti od 5 do105 let.
Hrají: Luděk Malý, Jakub Žalud