Léčí v zapomenutém světě, fotograf Šibík je zachytil

  16:18aktualizováno  16:18
Neznají překážky, pouštějí se do boje se zákeřnými nemocemi. Lékaři bez hranic. Jejich práci v afrických zemích zachytil fotograf Jan Šibík, teď ji představuje výstavou Zapomenuté světy.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa) - ve spolupráci s Lékaři bez hranic | foto: Jan Šibík

Expozice začíná v pátek 6. června a trvá pouhých devět dní. Vystavena bude na ve stanech na pražském náměstí Míru denně od 11 do 19 hodin, vstup je zdarma.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Fotograf Šibík, který za svoji práci získal desítky prestižních ocenění - včetně uznání na World Press Photo, se v loni v září vydal za lékaři do Afriky, při cestách zachytil dva světy.

Nejprve zaznamenal boj lékařů s opomíjenou nemocí leishmaniózou (též kalaazar) v Keni. "Rostoucí hrozbou je kombinované onemocnění leishmaniózou a HIV/AIDS. Protože obě onemocnění napadají imunitní systém, tělo bojuje s infekcemi mnohem obtížněji a léčba je tak mnohem méně efektivní," vysvětluje lékařka Irena Rusnoková.


Leishmanióza / kalaazar

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza je parazitické onemocnění přenášené některými druhy bodavého hmyzu žijícími v tropickém a subtropickém pásmu. Vyskytuje se v 88 zemích, kde ohrožuje 350 milionů lidí. Ročně se jí nakazí asi 2 miliony lidí a kolem 60 000 lidí na ni zemře.
Nejvážnější formou nemoci je viscerální leishmanióza, známá též jako kalaazar, při níž parazit napadá imunitní systém. Bez léčby je tato nemoc smrtelná. Ročně se jí nakazí asi půl milionu lidí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Leishmanióza postihuje zejména chudé komunity v izolovaných oblastech, obzvláště tíživě tehdy, pokud jí doposud nebyly vystaveny a válka či hladomor je vyhnaly do endemických oblastí. Je schopna vyhubit celé vesnice.

Zdroj: Lékaři bez hranic


Poté se přesunul do Ugandy. Tamní dvacetiletá válka donutila více než jeden a půl milionu lidí opustit domovy a najít si náhradní v uprchlických táborech. Na 400 tisíc z celkového počtu 470 tisíc obyvatel regionu Gulu žije v některém z 53 uprchlických táborů.


Uprchlíci / vysídlení

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Ve světě je 33 milionů lidí, kteří před válečnými konflikty či přírodními katastrofami uprchli ze svých domovů. 12 milionů lidí uprchlo do cizí země, kde jsou – alespoň formálně – pod ochranou mezinárodního práva a institucí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)Jedendvacet milionů lidí je na útěku ve vlastní zemi, jsou to tzv. vnitřně vysídlené osoby. Protože nepřekročili hranice své země, nemohou být označeni za uprchlíky a tedy ani nepožívají takové ochrany - postarat by se o ně měla jejich vlastní země. Nejvyšší počet vnitřně vysídlených osob je v současnosti v Súdánu (5 mil.), Kolumbii (přes 2 mil.) a v Ugandě (1,6 mil.).

Lékaři se zde soustřeďují především na léčbu HIV/AIDS a tuberkulózy. Kromě fyzické pomoci se stejnou měrou starají i o duševní stav obětí násilí.

z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Keňa)z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)

Lékaři bez hranic
z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Nezávislá mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace poskytuje akutní zdravotnickou pomoc lidem postiženým ozbrojenými konflikty, epidemiemi či přírodními katastrofami a lidem vyloučeným ze zdravotní péče. V zemích, ve kterých nefungují či chybějí zdravotnické struktury, provozují Lékaři bez hranic kliniky, vykonávají chirurgické operace, bojují s epidemiemi, provádějí očkovací kampaně nebo školí místní personál.

z výstavy Zapomenuté světy (Uganda)Kromě toho také zabezpečují provoz výživových center pro podvyživené děti či programy psychologické pomoci obětem násilí. Ruku v ruce s lékařskou péčí jde i závazek podávat "svědectví" – povinnost vypovídat o příčinách utrpení a překážkách, které brání v poskytování pomoci.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

Nevím, jaký jsem psychopat, říká Joe Davis. Bakterii E. coli pouštěl jazz

Vědec a umělec, bioartista Joe Davis

V dobách renesance, kdy bylo běžné, aby byl umělec vědcem a vědec umělcem, by Američan Joe Davis příliš nevyčníval. V...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

World Press Photo vyhrál snímek matky a dcery z americko-mexické hranice

NOMINACE NA FOTOGRAFII ROKU. John Moore, Getty Images - Honduraská holčička...

Letošní ročník fotografické soutěže World Press Photo vyhrál snímek honduraské dívenky, která pláče při zadržení své...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz