Kubišta, jeho kolegové i následovníci. Ostrava uvidí díla za miliardu

  15:23aktualizováno  15:23
Ostravská Galerie výtvarného umění představuje tvorbu Bohumila Kubišty a jím inspirovaných tvůrců - Emila Filly, Vincence Beneše, Jana Zrzavého, Josefa Váchala, Františka Muziky nebo Ivana Pinkavy. Výstavu Zářivý krystal hostí Dům umění.

Bohumil Kubišta, Autoportrét, 1910 | foto: Národní galerie v Praze

Jsou to jména, se kterými se milovník umění setká na jednom místě spíš na větších aukcích. Ostatně Zátiší od Bohumila Kubišty, který celou výstavu v ostravském Domě umění „zaštiťuje“, se loni v květnu vydražilo za šestnáct milionů korun. Galerie výtvarného umění v Ostravě dala dohromady jeho dílo i práce autorů, kteří se jím či jeho tvorbou inspirovali. Výstava nese název Zářivý krystal a potrvá do 4. ledna 2015. Galerie považuje výstavu za vrchol letošního roku. Dům umění byl kvůli jejím přípravám dokonce na dva týdny uzavřen. Výsledek zřejmě bude stát za to.

Fotogalerie

Inspirace Munchem

Návštěvníci výstavy se totiž mohou vedle Kubištových pláten těšit také na díla dalších autorů zvučných jmen, jako je Emil Filla, Vincenc Beneš, Antonín Procházka, Jan Zrzavý, Josef Váchal, Josef Šíma, František Muzika, Jindřich Štyrský a další. Celkem se v Ostravě představí kolem padesáti výtvarníků, jak Kubištových soudobých kolegů, tak tvůrců současných včetně například fotografa Ivana Pinkavy (1961). Hodnota vystavených exponátů podle odhadů přesáhne miliardu korun.

Bohumil Kubišta (1884–1918) zastával v rámci českého moderního umění dvacátého století zásadní a vůdčí roli. Výstava je jeho zevrubnou retrospektivou – i když představuje i řadu dalších tvůrců, jejími třemi oddíly Kubištovo dílo prostupuje.

Součástí projektu je i nové zpracování malířova životopisu. Díky zevrubným archivním výzkumům tak výstava a doprovodná výpravná publikace z nakladatelství Arbor Vitae odhalí i dosud neznámé peripetie Kubištova dobrodružného života.

Po studiích v Praze odcestoval na akademii do Florencie. V období 1905–1907 přecházel od akademického postimpresionismu k expresionismu. Jako myšlenkově originální osobnost se stal neoficiálním mluvčím Osmy, generační skupiny, která byla zásadně ovlivněna pražskou výstavou Edvarda Muncha z roku 1905.

Kubištovy obrazy byly založené na přísném vyvažování jednotlivých prvků, uplatňoval v nich komplementární barevné vztahy a kompoziční princip zlatého řezu. Během roku 1910 se v Paříži seznámil s prekubistickými díly Picassa i Braqua, kubistické tendence se následně u něj začaly rovněž projevovat. Geometrickou řečí se snažil aktualizovat například i náboženské motivy. Z umělců své generace byl nejblíže k futuristickému zachycení pohybu a energie moderní doby.

Z existenčních důvodů vstoupil do armády, kde působil jako důstojník dělostřelectva v chorvatské Pule. Krátce po konci první světové války zemřel na španělskou chřipku, jejíž pandemie tehdy zahubila desítky milionů lidí.

Z galerií i soukromých sbírek

Galerie výstavou navazuje na úspěšné projekty Sváry zření, Černá slunce a Jan Zrzavý: Božská hra, které v uplynulých letech k Ostravě přitáhly pozornost desetitisíců návštěvníků.

Na přípravě projektu se podílelo několik desítek tuzemských i zahraničních institucí. Exponáty zapůjčila například královéhradecká Galerie moderního umění, jež se nyní rekonstruuje, Národní galerie v Praze, soukromá brněnská Richard Adam Gallery nebo pražské Museum Kampa.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Nejsem bohatý dědic Medy Mládkové, ujistil Jiří Pospíšil v Rozstřelu

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu Rozstřel na iDNES.cz. (8....

Sběratelka umění Meda Mládková se letos dožívá 100 let. Museum Kampa u té příležitosti připravuje výstavu, divadelní...

Jan Palach od slavného britského pop artového výtvarníka míří do aukce

Joe Tilson: Jan Palach – Suicide by Fire, January 1969 (1970, koláž)

Do Česka doputovala originální papírová koláž věnovaná sebeupálení Jana Palacha v lednu 1969. Jejím autorem je slavný...

Najdete na iDNES.cz