Benešov míří ke stálé sbírce

Benešovské Muzeum umění, které nyní slaví deset let existence, zpřístupnilo během své nynější rekonstrukce několik výstav pod výmluvným názvem Na cestě ke stálé expozici. Při tvorbě stálých sbírek mají regionální muzea nelehkou úlohu; pokud nevlastní alespoň základ slušné kolekce a sběratelství v kraji nemá dlouholetou tradici, začíná na zelené louce. Osudy takových stálých expozic mohou významně řešit najmě donátorské dary, ale především dlouhodobé zápůjčky autorů či dalších institucí.
Stálá expozice Muzea umění v Benešově by měla mít čtyři části: malbu a plastiku, fotografii, grafiku a design 20. století. Její jádro tvoří dary sběratelů, převod uměleckých děl z bývalé Středočeské galerie, dary umělců i teoretiků. V současné době existuje ve skromné podobě, ale najdeme tu - jak ukazuje nynější soubor výstav - známá a respektovaná jména české výtvarné scény.

Vedle moderních klasiků, jakými jsou Adriena Šimotová, Karel Malich, Václav Boštík, sestry Válovy, Olga Karlíková, Čestmír Kafka či Jiří Kolář se objevuje střední i nejmladší generace - Jaroslav Róna, Petr Nikl, Jan Merta, Jiří David, Vladimír Kokolia, Antonín Střížek, Tomáš Císařovský, Jiří Černický, Petr Pastrňák. Zatímco tvorba starší generace je zastoupena vesměs pracemi na papíře, u mladších převažuje malba.

Expozice grafiky je darem profesora Jiřího Šetlíka, teoretika působícího ještě nedávno na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a člena Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Obsahuje drobnější grafiky od začátku století do současnosti počínaje Františkem Bílkem, Josefem Váchalem přes Kamila Lhotáka, Karla Svolinského, Josefa Ladu, Jana Zrzavého, Františka Kupku až po Jana Kubíčka či Jiřího Šalamouna. Raritou je jeden malý Picasso. Na chodbě muzea se nalézá torzo expozice designu: loga a grafické značky současných designerů například Najbrta, Roberta Nováka, Solpery, Zieglera, Kvízové.

Až opravy budovy skončí, měly by být ještě otevřeny prezentace české a slovenské fotografie (více než stovka jmen, mezi nimi Stano, Birgus, Prekop, Koudelka, Jasanský, Štreit nebo Švolík) a výběr českého plakátu ve zmenšených reprodukcích - zde by měli být zastoupeni Hynais, Mucha, Muzika, Čapek, Špála, Kupka, Lada, Vyleťal, Cihlář i jiní. Nynější "prozatímní" představení sbírek trvá do půlky září, otevřeno je kromě pondělí a úterý.