Velcí horolezci vylezli do graficky mimořádné knihy

  10:37aktualizováno  10:37
Luxusně vybavená publikace Velcí horolezci potěší všechny fandy aktivního lezení po skalách i pouhé "teoretiky", kterým při vyslovení jmen Nangáparvat či Annapúrna přeběhne mráz po zádech.

Edmund Hillary a Tenzing Norkay | foto: Profimedia.cz

"Tato kniha nepodává historický přehled horolezectví, nevypráví dějiny dobývání hor ani nemůže představit všechny, kdo s nimi měřili své síly. Prostřednictvím mužů a žen, kteří se stali protagonisty horolezectví, se zaměřuje na popis některých důležitých epizod s jejich očitým líčením a fotografiemi, často známými, ale i novými. Každý z těchto příběhů tvoří milník historie a znamená zásadní krok při dobývání nejvyšších vrcholů," vymezují si pomyslné hřiště v předmluvě autoři Paolo Lazzarin a Roberto Mantovani.

Kniha tedy v třiapadesáti kapitolách představuje důležité osobnosti a výjimečné výkony od postupného zdolávání evropských vrcholů na konci 18. a v 19. století. V další etapě, věnované 20. století, najdeme kromě legendárních Maloryho, Hillaryho, Messnera apod. také našeho Josefa Rakoncaje a jeho dvojnásobný výstup na K2.

Mount EverestZejména nejstarší dějiny horolezectví jsou špatně zdokumentovány - k tomu, aby mohlo být přiznáno některým osobnostem prvenství v dobytí prestižních vrcholů světových hor, neexistují přesvědčivé důkazy. Jako příklad uvádějí autoři například Alberta Fredericka Mummeryho - ten roku 1895 možná stanul na vrcholu Nangáparvatu, ale možná také zahynul pod lavinou ještě před jeho dosažením. Kniha nicméně zásadní okamžiky dějin horolezectví dokumentuje pokud možno nejpoctivěji - a zároveň čtenářsky vděčně.

Zcela zásadní na knize je ovšem její grafická úprava a polygrafické zpracování. Tvoří ji rozkládací dvojlisty, po rozložení plošně zdvojnásobené, na kterých lze dobře pracovat s fotografiemi i textem - informativní složka knihy sestává z "dějových" kapitol a z profilů jednotlivých aktérů.

Mount EverestMnožství obdivuhodných lidských příběhů, končících vítězně, ale mnohdy i tragicky, a skutečně mimořádná podoba knize zaručuje možnost širokého přijetí, daleko přesahující úzký okruh specialistů. Velcí horolezci je publikace, která bude ozdobou každé knihovny.

Paolo Lazzarin, Roberto Mantovani: Velcí horolezci
Mladá fronta, 53 rozkládacích čtyřstran + rejstřík

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

RECENZE: Michel Houellebecq píše o lásce, překvapivě nejen k penisu

Spisovatel Michel Houellebecq

Tentokrát se francouzský spisovatel Michel Houellebecq nemusel skrývat, přesto tak, alespoň před novináři, po lednovém...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz