Paříž

Paříž - Eiffelovka v noci | foto: Jana Zemanová

Prázdninové tipy: za památkami, divy i do kaváren

Prázdniny jsou na krku a není divu, že nakladatelé zvýšili produkci knih, které mohou budoucím cestovatelům poradit, kam se vydat a co zajímavého si tam ohlídat.

Vodítkem po letních cestách přitom mohou být klasické průvodce, ale třeba i knihy, které si pročtete či prohlédnete v klidu domova a inspirují vás předem při plánování tras dovolených nebo třeba jen víkendových výletů.

Po Česku (a Moravě)
Pro zájemce o objevování zajímavých domácích lokalit může být dobrým, byť netypickým průvodcem převážně fotografická kniha 1000 divů Česka autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa (Knižní klub). Kromě klasických míst, jako jsou známé památky a přírodní krásy, upozorňuje i na "divy" poněkud utajené. Pro někoho plusem, pro někoho minusem je stručnost textové části, jež uvádí ta nejdůležitější fakta a nezahlcuje nepodstatnostmi, chybí ale například bližší lokalizace.

Naopak relativně podrobná (vždy v případě jedné lokality, které ovšem samozřejmě nepokrývají celou republiku), byť vzhledem k povaze autora poněkud upovídaná je knižní verze rozhlasového a televizního pořadu moderátora Václava Žmolíka Po Česku (Radioservis). Je rozdělena na tipy na výlety ve všech čtyřech ročních obdobích a objevuje pro čtenáře, potažmo cestovatele mnohdy skutečně zajímavá, v běžných průvodcích opomíjená zákoutí naší země.

Evropou dopodrobna
Nepostradatelným pomocníkem i toho sebepovrchnějšího cestovatele je klasický průvodce po zemi, do které se chystá. Extraligou tohoto svérázného literárního žánru je řada Rough Guide, ve které právě vyšly dva nové (resp. reeditované, rozšířené a aktualizované) tituly provázející po zemích, které patří k nejoblíbenějším destinacím: Francie a Itálie. Zcela zásadní výhodou průvodců Rough Guide (Jota) je jejich podrobnost a tudíž schopnost svým obsahem vyhovět nejrůznějším typům cestovatelů.

Své si v nich najde lovec fotografií památek i (relativně) dobrodružných zážitků, horský turista i kavárenský povaleč, ctitel umění i sportu. Nechybějí mapy oblastí a plánky měst, aktuální ceny ubytování, dopravy či vstupného, v závěrečném oddíle Souvislosti pak najdeme stručné, ale informačně vcelku bohaté exkurzy do historie, architektury či dějin umění dané země. Každou knihu (do batohu, pravda, poněkud těžkou) doprovází i cestopisné DVD, které má skutečně tu moc nerozhodnutého cestovatele nalákat.

Vzhůru za exotikou
Nedržme se ale jen Evropy. Tak třeba publikace 100 divů světa Michaela Hoffmanna a Alexandera Kringse (Slovart) provede čtenáře po pozoruhodných místech celého světa, a to včetně takových, na která se přece jen každý den nejezdí, jako je třeba Antarktida. Divy světa podle těchto autorů se neomezují pouze na historické památky, jsou mezi nimi i přírodní parky či významná soudobá architektonická díla. Na případnou cestu kolem světa tuto knihu do zavazadla asi přibalí málokdo, rozhodně ale může přispět k rozhodnutí takový čin zrealizovat.

Podobně mohou inspirovat i velkoformátové knihy z řady Poklady starobylých civilizací (Universum). Ty sice samozřejmě nejsou apriorně určeny těm, kteří plánují dovolenou, svou roli jistého vodítka přesto sehrát mohou. Platí to i pro zatím poslední dva tituly této edice: Etruskové a Khmerové. První z nich seznamuje s dějinami a kulturou národa žijícího na území Itálie v 9. - 2. století př. n. l., jehož památky jsou dodnes k vidění jak v reálu, tak v muzeích. A to nejen italských, rozsáhlá etruská sbírka je k vidění například i v pařížském Louvru.

Obhlédnout na vlastní oči, co se zachovalo po jedné z nejdéle existujících civilizací na asijském kontinentu, vyžaduje přece jen výrazně vyšší náklady, výsledek nicméně jistě stojí za to. Zejména skvělá architektonická díla, jichž většina se zachovala na území Kambodže, našli bychom je ale i v Thajsku, Laosu a Vietnamu, patří - alespoň podle desítek zde otištěných fotografií - mezi to nejúchvatnější, co do dnešní doby po starých civilizacích zbylo.