Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Knižní tipy: V Evropě dnes krvácejí stejné rány jako v 17. století

  13:43aktualizováno  13:43
Jeden z nejvýznamnějších žijících rakouských autorů spojil ve třech paralelních příbězích témata, která mu běží hlavou a která jsou stále krvácejícími ranami v historii střední Evropy.

Robert Menasse | foto: Profimedia.cz

Vyhnání z pekla

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ROBERT MENASSE: Vyhnání z pekla
(Academia)
Životními tématy autora jsou židovství, antisemitismus, náboženský fanatismus všeho druhu, nacismus, historie studentských revolt v 60. a 70. letech, útěky a vyhánění. Zkrátka historie jako taková, možnosti jejího zachycení, její opakování a (ne)schopnost se z ní "poučit". Vytvořil z nich tematickou i ideovou syntézu ve třech narativních liniích, plných zvratů. První je příběh z první poloviny 17. století, zobrazující životní dráhu portugalského židovského chlapce Maného, pozdějšího židovského učence Samuela Manasseha ben Israel, druhou paralelní linií je nedokončený autobiograficky inspirovaný příběh dětství a mládí autorova vrstevníka židovského původu a třetí pak líčí události jednoho večera v současnosti.

Šmírák

TIP TÝDNE – Napětí
CHARLOTTE LINKOVÁ: Šmírák
(Ikar)
Šmíruje život úplně cizích žen. Identifikuje se s nimi a chce o nich všechno vědět. Jako pozorovatel. Na útěku sám před sebou, pln neúspěchů a odmítání. Jen z dálky, avšak s naprostou oddaností, miluje krásnou Gillian Wardovou. Podílí se na jejím dokonalém životě s pohledným manželem a roztomilou dcerkou. Jednoho dne však ke svému zděšení zjistí, že se nechal ošálit vnější fasádou. Život té ženy není takový, jak se zdá. V téže době začne obyvatele Londýna děsit série vražd osamělých žen.

Ďáblík

TIP TÝDNE – Pro děti
MIKAEL NIEMI: Ďáblík
(Knižní klub)
Třináctiletý Matti uposlechne tajemného volání svého rodu a začíná naplňovat svoje poslání: boj proti Zlu, představovanému náhle oživlými ďáblíky. V paralelním snovém světě prochází rituálním zasvěcením a stává se šamanem. Pomáhají mu jeho dva věrní kamarádi, krásná Malin, do níž je tajně zamilován, a Simon s darem jasnozřivosti. Pak přicházejí i další pomocníci, záhadný dědek s darem zastavovat krvácení a kouzelný šamanský nůž. Naprosto netradičním způsobem se dostaví i magické zvíře, které stojí po boku každého šamana.

Italské hodiny

TIP TÝDNE – Klasika
HENRY JAMES: Italské hodiny
(Leda/Rozmluvy)
Ve dvaadvaceti črtách z cest, které shrnul do svazku Italské hodiny, skládá moderní americký klasik Henry James ódu na milovanou Itálii. Zvláštní stav "mysli na toulkách" ponouká autora zkoumat povahu civilizačního jevu zvaného turismus. Během čtyřicetiletého putování po zemi, jež zažila vzestup i pád nejslavnější starověké říše a zvedá se z popela jako znovusjednocený stát, neuniknou Jamesovu bystrozraku ani první excesy masového cestování v časech, kdy se na silnicích teprve začínaly ozývat klaksony automobilů a památková péče byla v plenkách.

Nelidskost

TIP TÝDNE – Pro poučení
NICOLAS GRIMALDI: Nelidskost
(Academia)
K tomu, aby se projevila nelidskost, jejímiž nejkřiklavějšími formami jsou válečné zločiny a masakry, stačí jen nerozpoznat ve druhém svého bližního. Tuto svou pracovní hypotézu o banalitě nelidskosti se autor snaží ověřit na příkladech od antických autorů přes Shakespearovy postavy či francouzskou revoluci po masakry 20. století. Zastává názor, že nelidskosti se nedopouští jen několik málo zrůdných jedinců, nýbrž ti nejobyčejnější lidé, pokud mají příležitost.

DMZ - Skrytá válka

TIP TÝDNE – Komiks
BRIAN WOOD, RICCARDO BURCHIELLI ad.: DMZ – Skrytá válka
(BB/art)
New York, též známý jako Země nikoho, uprostřed druhé americké občanské války. Nezkušený fotoreportér Matty Roth je na místě a slouží jako osamělý hlas zdejších obyvatel zoufale zápasících o přežití uprostřed nejnebezpečnější válečné zóny celé planety. Ve Skryté válce se pozornost odvrací od politiků a vojáků v první linii a upírá se na obyvatele města, obyčejné civilisty vystavené těm nejhorším představitelným podmínkám, kteří se po celou tu dobu pokoušejí hlavně přežít.

Šabach

TIP TÝDNE – Audiokniha
PETR ŠABACH: Máslem dolů
(Supraphon)
V novele Máslem dolů se Petr Šabach tentokrát zamýšlí nad otázkou, proč člověka nějaké vlezlé okolnosti stále nutí měnit plány a odkládat odpočinek, který by tolik potřeboval, na dobu neurčitou. Krajíc chleba s máslem se opět dává do pohybu a nezadržitelně se řítí k zemi. Můžete nějak ovlivnit, aby jako tolikrát předtím nedopadl namazanou stranou dolů? Dva staří přátelé se o to v poslední Šabachově novele, načtené autorem a hercem Tomášem Hanákem, přece jen pokusí.

Autor:
  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Zemřel Roger Scruton, britský filozof s vazbami na Česko

Po těžké nemoci v neděli zemřel konzervativní britský filozof, spisovatel a politolog Sir Roger Scruton. Bylo mu 75...

Premium

50 let Čtyřlístku. Kultovní komiks se narodil z lásky manželů Němečkových

Čtyřlístek oslavil padesáté narozeniny. Jeho rodiče Jaroslav a Lucie Němečkovi vybrali a okomentovali speciálně pro...

RECENZE: Depresivní čtení. Jak se Putin snaží léčit nové Rusko z kocoviny

„Během svých cest po postsovětském světě jsem nepřetržitě cítil, že náklonnost k sovětskému dědictví představuje...

Zemřel Christopher Tolkien. Desítky let pečoval o odkaz slavného otce

Ve věku 95 let zemřel Christopher Tolkien, který se posledních několik desítek let věnoval literárnímu odkazu svého...

Najdete na iDNES.cz