Literární vědec Jiří Trávníček | foto: Michal Sváček, MAFRA

Zákaz vstupu do knihoven. Čtení románů bývalo ženám zapovězeno, říká vědec

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Patříme mezi národy, co nejvíc čtou. Kdy se čtení knih v našich zemích stalo každodenní činností? Co se tu četlo v 19. století? Co bylo hitem za první republiky? Nebo jak se proměnily čtenářské deníky Čechů po roce 1948 a 1989? To prozradil literární vědec Jiří Trávníček, který se výzkumy tuzemských čtenářů zabývá už více než patnáct let.

Čtení knih vyžaduje předpoklad, že umím číst. Lidstvo celosvětově začalo být více než z poloviny gramotné až v půli 20. století. V západním světě to bylo na přelomu 18. a 19. století. Jak to bylo v českých zemích?
V tomto kopírujeme linii západní kultury. Od počátku 19. století je většina populace v českých zemích gramotná. Předtím byl velký nepoměr mezi městským a venkovským obyvatelstvem jako všude ve světě, a to ve prospěch městského. Víceméně plně gramotná byla česká populace už na počátku dvacátých let minulého století. Zato na Slovensku tehdy bylo 15 procent negramotných, a Podkarpatská Rus byla dokonce ještě většinově negramotná. Gramotnost a umění čtení vidím jako největší kulturní revoluci, jakou naše společnost prošla. Přineslo to podle mě větší civilizační růst než předtím pára (parní stroj byl vynalezen v roce 1765, pozn. red.)

Náboženská komunita v americkém státě Nové Mexiko spálila stovky exemplářů Harryho Pottera. Kniha prý není vhodná pro nejmladší čtenáře, protože „její autorka se inspirovala čarodějnictvím a magií“.

Jiří Trávníčekliterární vědec

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma