Hostem Světa knihy bude i autor populárního Gottlandu Mariusz Szczygiel

Hostem Světa knihy bude i autor populárního Gottlandu Mariusz Szczygiel | foto: Alexandr Satinský, MF DNES

Hosty Světa knihy nebudou jen Španělé

Hlavním zahraničním hostem mezinárodního veletrhu Svět knihy, který bude probíhat 24. - 27. dubna na pražském Výstavišti, je Španělsko, potažmo španělsky psaná světová literatura. Do Prahy se ale sjedou i zástupci dalších jazykových oblastí.

Španělskou literaturu bude prezentovat čtrnáct autorů, dalších dvanáct přijede z hispánské Ameriky - z Mexika, Peru, Kostariky, Argentiny a Chile.

Jeden z nejočekávanějších nešpanělských hostů, v současnosti pravděpodobně nejznámější ruský spisovatel sci-fi Sergej Lukjaněnko bohužel svou plánovanou návštěvu z vážných osobních důvodů musel zrušit.

I tak ale Svět knihy nabídne možnost setkání s řadou zajímavých literátů, jejichž tvorba má mezi českými čtenáři ohlas, případně jej lze v nejbližší době v souvislosti s aktuálními vydáními jejich děl očekávat.

Mezi těmi, kteří v poslední době zaujali i na českém trhu, je například norský spisovatel Per Petterson, jehož novela o stáří a samotě Jít krást koně získala řadu literárních ocenění na celém světě a její české vydání mělo vloni velmi příznivý ohlas.

Stejný případ, byť v odlišném literárním oboru, je Polák Mariusz Szczygiel, autor bestselleru Gottland, ve kterém "nastavuje zrcadlo" české společnosti. Kniha vzbudila kontroverze i svým názvem, vůči němuž se ohradilo stejnojmenné muzeum Karla Gotta.

Dlouhodobý ohlas na českém knižním trhu má Szczygielův krajan Andrzej Sapkowski, označovaný za "nekorunovaného krále polské fantasy". Právě obliba jeho povídek i románů u českých čtenářů autora přiměla k tomu, že svou poslední trojdílnou fantasy ságu zasadil do času a prostředí husitských válek.

Mnoho českých čtenářů si libuje v thrillerech s lékařskou tematikou. Jedním z nejoblíbenějších autorů tohoto žánru je Brit Ken McClure, kterému vyšly v češtině všechny romány včetně aktuálního s názvem Neviditelný nepřítel, který bude mít na Světě knihy prodejní premiéru.

Ze spisovatelů, jejichž nejdůležitější díla budou představena teprve nyní v rámci veletrhu, se hodně očekává od Němce bulharského původu Ilji Trojanowa a jeho románu Sběratel světů či od Poláka Mikolaje Lozińského, jenž za svůj debut Reisefieber získal přídomek "Bergman prózy".

Na největším českém knižním veletrhu si samozřejmě také dávají dostaveníčko bohemisté ze všech koutů světa. Jedním z nejvýznamnějších hostí tohoto oboru bude Nizozemec Edgar de Bruin, jenž do nizozemštiny převedl přes pětadvacet románů českých autorů, například Josefa Škvoreckého, Michala Viewegha, Jáchyma Topola, Miloše Urbana či Petry Hůlové.

Přesný program vystoupení zahraničních hostí Světa knihy najdete ZDE.