Jsem tlustý a líný. Garfield je v dnešní době vykoupením, říká překladatel

  14:54aktualizováno  14:54
Líný, obtloustlý a arogantní, přesto milovaný miliony čtenářů. Kocour Garfield letos slaví 40. narozeniny. V zahraničí tak sice Garfield vstupuje do páté dekády, v Česku však loni oslavil teprve dvacáté narozeniny. V roce 1997 jej společně s nakladatelstvím Crew českým čtenářům představil překladatel Filip Škába.

Kdy jste se poprvé setkal s Garfieldem?
Jako student jsem v Anglii přespával u známých, v jejichž knihovně jsem objevil kompletní řadu Garfieldových knížek. Pročetl jsem celou noc a říkal si, proč ještě nemáme Garfielda v češtině. Po návratu jsem napsal dopis autorovi Garfielda Jimu Davisovi a získal svolení k užití autorských práv.

Drží si Davis nad Garfieldem nějaký dohled?
Společnost Paws Inc., která se o tyto věci stará, vše pečlivě sleduje. Zpočátku dokonce kontrolovali kvalitu překladu prostřednictvím svého zástupce. Pro mě to byla spíš výhoda – v době, kdy se ještě negooglilo, mi v mnohém pomohl.

Fotogalerie

Jim Davis říká, že chce bavit lidi a netahat do ničeho problémy, natož politiku. Tkví právě v tom Garfieldův úspěch?

Rozhodně si nedovedu představit Garfielda pronášejícího vtipné hlášky na téma ruského ovlivňování voleb v USA nebo změny klimatu. Držet se u svého hrdiny toho pravého kočičího já, to byla ta nejlepší volba Jima Davise. Garfield se zabývá jen tím, co mají lidé všech ras a národů společné a univerzální, od zdravé chuti k jídlu přes sladkou pohodlnost po nechuť vstávat v pondělí.

Takže Garfield je v dnešní době, která protežuje hlavně zdravý životní styl, vykoupením?
Přesně – to je ten společenský tlak, který má v člověku vytvořit pocit nedostatečnosti. Zato Garfield je s tím hotový: „Jsem tlustý a líný a jsem na to hrdý!“ Každý psycholog by měl radost, jak se staví na odpor zbytečnému stresu.

Kdo je vlastně Garfieldova cílová skupina? Ač je kreslený, děti to určitě nejsou.
Není určen pro děti, což nemění nic na tom, že ho hltají snad více než Čtyřlístek. Velkou čtenářskou skupinou jsou majitelé koček – protože v něm svého miláčka poznávají. Ale obecně ho mají rádi veselí lidé, kteří se neberou tolik vážně.

Garfield

Poprvé se legendární kočka objevila na stránkách tisku 19. července 1978 a po prvotních problémech se stala miláčkem všech čtenářů. Už v roce 1981 autorovi Jimu Davisovi vydělala 15 milionů dolarů. V současnosti si Garfield drží prvenství jako nejrozšířenější novinový strip na světě.

Je něco, co ještě Garfield neudělal, kam se nedostal a zasloužil by si to?
Myslím, že ještě nikdy neběhal, neskákal bungee jumping a nelétal na paraglidu. Ale to bych mu nepřál. Určitě se nechce měnit – a není to právě součást jeho podstaty?

To na něm máte nejraději?
Garfield je pánem situace i domácnosti, je vítězem. Jak by řekla oranžová, dobře krmená kočka odpočívající na osluněném koberci: „Nemůžete mít všechno. Vy ne, já ano.“

Existují nějaké „překladatelské oříšky“, se kterými jste se musel za léta překládání Garfielda poprat?
Překládání humoru v omezeném formátu tříokénkového stripu má samozřejmě svá specifika. Prostor vymezený komiksovou bublinou pro zkratkovitou anglickou hlášku nemusí stačit naší košatější mateřštině. Často svazuje také samotný obrázek, kdy není úplně možné nahradit přísloví nebo slovní hříčku obdobnou českou. 

Jak říci, že padají trakaře, pokud je na obrázku vidět, že prší „cats and dogs“. Na druhou stranu Jim Davis se záměrně vyhýbá referencím k lokálním nebo národním reáliím, což usnadňuje jak překlad, tak přijetí čtenáři ve všech koutech světa. A dodává mu nadčasovost.

Myslíte, že dva filmy, které o Garfieldovi vznikly, mu pomohly?
Garfield ve filmu se úplně nepovedl. Skoro bych řekl, že patří mezi americké filmy pro děti, které by měly být dětem nepřístupné. Moje malá dcera se rozbrečela při scéně, kdy Odie dostává elektrické šoky z obojku, aby předváděl požadované kousky. Asi tak.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Jak správně uchopit českou kulturní identitu? Vymýtit chytráčkovství

Denisa Šedivá, autorka publikace ABCZ aneb H jako Havel

Denise Šedivé se v cizině stýskalo, tak pro děti napsala unikátní knihu o Česku. Je v ní spousta poučení i zábavy a...

Zemřel maďarský spisovatel, sociolog i disident György Konrád

Maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách...

Ve věku 86 let zemřel maďarský spisovatel, sociolog a čelní představitel disentu v dobách komunistického režimu György...

RECENZE: Pohyby ledu jsou ambiciózní kniha, ale někdy až moc

Obálka knihy Pohyby ledu od A. Gravensteena

Skutečně výjimečná umělecká díla nemusí dopředu upozorňovat na svou výjimečnost. Prostě taková jsou. S literaturou je...

Najdete na iDNES.cz