Fanoušci píšou Padesát odstínů, roztouženě i s ironií

  16:21aktualizováno  16:21
Nakladatelství XYZ vyhlašuje soutěž inspirovanou bestsellerem Padesát odstínů šedi. Povídky, které porota vybere, na podzim vyjdou souborně zároveň s vydáním třetího pokračování erotické ságy Padesát odstínů svobody.

Autorka Padesáti odstínů šedi E. L. Jamesová | foto: Profimedia.cz

Pořadatelé navrhli, aby se účastnili i autoři, kteří dílem E. L. Jamesové pohrdají. Mohou poslat satiru, parodii nebo zkrátka svoji vlastní odpověď na román. Očekávají se však spíš romanticky roztoužené texty.

Jamesová začínala stejně: psala fanfiction, tedy žánr, který vychází ze známých postav úspěšných autorů, ale vymýšlí jim nové osudy. Píší ho hlavně fanynky, kterým je zatěžko se s postavami rozloučit, když s nimi skončí jejich stvořitel, tedy spisovatel. Bellu a Edwarda ze Stmívání Jamesová "obsadila" do několika smyšlených příběhů, pak jí došlo, že už mohou žít vlastním životem, přejmenovala je na Anastasii a Christiana a senzace byla na světě.

Slavné předlohy

Za předchůdce fanfiction se považuje Spockanalia, kde autoři domýšleli po svém osudy ze Star Treku. Boom přišel s internetem a Harrym Potterem. Část fanoušků píše o vztahu Harryho a Hermiony, protože je mrzí, že z nich Rowlingová neudělala pár. Nyní nejvíc táhnou Upíří deníky a sága E. L. Jamesové. Obvykle se tu neřeší autorská práva, existují však spisovatelé, kteří jsou striktně proti, například tvůrce Hry o trůny G. R. R. Martin.

Fanfiction se však netýká jen romantických příběhů. Českou verzi mají i fanouškovské povídky o Harrym Potterovi. Jejich autoři se třeba zamýšlejí nad tím, jak by vypadal sraz Bradavic po deseti letech: Hermiona Grangerová obchází taneční parket se "sklenkou čehosi, co by mohla být whisky nebo i jablečný džus", a když vysvětluje Malfoyovi, že na svého manžela Rona Weasleyho vůbec nežárlí, je už jasné, že je to whisky a Grangerová pije na žal. O pár řádek později už Malfoy hledá v kapse kondom. Jak by vypadalo setkání Anastasie a Christiana po deseti letech? Asi velmi podobně. Mimochodem anglicky psané fanouškovské příběhy o Bradavicích se už počítají na statisíce, stejně jako o upírské sáze Stmívání.

Hrdiny fanfiction jsou však i zvířata (Kung-fu panda, Lví král), komiksoví hrdinové (třeba manga komiks má silnou fanouškovskou skupinu) nebo postavy z počítačových her. A není od věci si připomenout, že někdejším autorem fanfiction byl vlastně i Haškův epigon Karel Vaněk a jsou jím dodnes autoři detektivek se Sherlockem Holmesem nebo pečlivě vybíraní spisovatelé, již pracují na nových dobrodružstvích Flemingova Jamese Bonda.

Za skutečný počátek se počítá tvorba nadšenců fascinovaných v šedesátých letech Star Trekem, ti své povídky tiskli v amatérských podmínkách a pokoutně je šířili. Což za ně dnes jediným kliknutím řeší internet.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz