Amerika má zase jednou bestseller. Gilbertův román chválí i Irving

  12:45aktualizováno  12:45
Spojené státy uchvátila kniha o starém spisovateli a jeho synech. Kritikové nad románem dosud nepříliš známého Davida Gilberta, který vypráví o touze otce vidět po letech své tři děti, jásají. Spisovatele však chválí i jeho slavný kolega John Irving.

Obal nové knihy amerického spisovatele Davida Gilberta | foto: Profimedia.cz / iDNES.cz

Ta kniha by mohla začínat větou "Žil, byl a měl tři syny". Bestseller nazvaný And Sons od amerického autora Davida Gilberta se totiž točí kolem vztahu otce a jeho chlapců, z nichž jsou už dávno muži. Na pohřbu svého přítele si spisovatel A. N. Dyer uvědomí, že své tři syny neviděl pohromadě už řadu let, a povolá je k sobě. Během týdne se toho o nich i o sobě dozví víc, než čekal.

První je Richard, scenárista, sám už otec. Druhý Jamie byl jako dokumentarista roky svědkem lidského utrpení. Teď žije v Brooklynu a snaží se vzpamatovat. Benjamínek Andy, kterému je teprve sedmnáct, touží ještě předtím, než odejde na vysokou školu, přijít o panictví. S jeho matkou ani s ním však Dyer nežil.

Kdo je David Gilbert

Před vydáním románu And Sons znal Gilberta málokdo, přestože není debutantem. V roce 2004 napsal román Normal. Kritiku, která ho přirovnávala ke knize Kena Keseyho Vyhoďte ho z kola ven, jím nadchnul, ale neprodával se příliš dobře. Vypráví o muži, který se účastní čtrnáctidenního testování léků na lidech.

Gilbert je také autorem knihy Remote Feed odehrávající se mezi Bosnou a Hollywoodem, kterou deník New York Times označil před třinácti lety za "debut, který by neměl zůstat nepovšimnutý".

Až třetí knihou And Sons však prorazil výše v prodejních žebříčcích. Ani jedna z knih Davida Gilberta zatím v Česku nevyšla.

Kritikové přirovnávají román k Ohňostroji marnosti Thomase Wolfa. Kromě dokonale vylíčených komplikovaných vztahů mezi otcem a jeho syny je tu i trefně vykreslený New York a život v největším americkém městě. Ostatně sám Gilbert tu bydlí. A má tři děti.

Plný komiky i žalu

"Je náročný, mnohovrstevnatý, zvláštní, vtipný," píše o Gilbertově románu internetový žurnál The Daily Beast. Kniha se v posledních týdnech umisťuje i v žebříčku bestsellerů deníku New York Times.

"Dyerova postava připomíná styl stárnoucího Salingera. Jak se mu horší zdraví, potýká se se složitostí svých rodinných vztahů i svého literárního díla," tvrdí recenzent.

Je to prý jímavá kniha plná komiky i žalu, kde nejde jen o vztahy mezi otcem, syny a mezi jednotlivými bratry, ale i o pouta, která vážou tyto muže k jejich matkám a manželkám. A protože je hlavní hrdina spisovatel, řeší Gilbert i jeho dílo, které musel předtím sám stvořit. Na svých stránkách autor uvádí celou biografii fiktivního spisovatele, má tu dokonce obálky jeho děl a úryvky recenzí.

Příběh citového vyhnanství

"Miluji příběhy o romanopiscích a asi každý by se zbláznil do knihy, která začíná na pohřbu, zejména na pohřbu přítele z dětství. Není to jen nádherná próza, Gilbert je výborný jako pozorovatel, když píše, že všechny věci mají druhé zrození nebo že každý z nás má něco, co je možné mu ukrást," konstatoval o kolegově románu slavný spisovatel John Irving. Ostatně i k jeho raným dílům Gilbertovu knihu ve Spojených státech přirovnávají. Vždyť třeba ve Světě podle Garpa, kterým si Irving získal věhlas, také on stvořil postavu spisovatele a do románu vložil i jeho dílo včetně delších povídek.

Většina kritiků obdivuje zejména vylíčení starého pána. Prý jde o nejlepší "portrét, který ostře jako břitva provádí řez emocionálním vyhnanstvím jedenadvacátého století, a možná nejpovedenější ztvárnění kreativity a nespokojenosti od dob Tomase Manna a jeho Doktora Fausta".

Ne všichni čtenáři, kteří knihu na fanouškovských serverech hodnotí, jsou nadšeni jako kritici. Někteří Gilbertovi vytýkají přelidnění knihy, které jde na úkor srozumitelnosti. Mezi otci, syny, bratranci, strýci a dědečky prý konzumnější čtenář zvyklý na jednoduché napínavé zápletky dokáže poměrně snadno zabloudit.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Proč D. H. Lawrence vinili z obscénnosti? Připomínají to Ženy milující

Spisovatel David Herbert Lawrence

Obscénní, nepřípustné. Takového hodnocení se zhruba před sto lety dostávalo románům britského modernisty Davida...

Tichá srdce vypráví o Kábulu po 11. září. Autorka jej sama zažila

Spisovatelka a novinářka Gwen Floriová

Americký manželský pár se po 11. září 2001 vydává do Kábulu pomáhat afghánským ženám. To je ústřední linka knihy Tichá...

Knihy v mobilu mají bojovat proti prokrastinaci, přeje si Albatros

Ukázka aplikace StoryMe

Nakladatelský dům Albatros a jeho inovační oddělení se snaží přiblížit literaturu i těm, kteří nedají celý den telefon...

Najdete na iDNES.cz