Shawn Fanning, zakladatel Napsteru

Shawn Fanning, zakladatel Napsteru - Zakladatel internetové hudební burzy Napster Shawn Fanning. | foto: reuters

Uživatelé Napsteru budou platit

Šedesát milionů uživatelů populární služby Napster, která umožňuje zdarma získávat hudební sklady z internetu, si již za několik měsíců bude muset nechat na vytoužené hity zajít chuť, nebo sáhnout do peněženky. Napster se totiž rozhodl, že od léta se bude za jeho služby platit. Za možnost stahovat pomocí internetu omezený počet skladeb zaplatí od července zájemci o "základní službu" přibližně 3 až 5 dolarů. Možnost neomezeného nahrávání písní v rámci tzv. "prémiové služby" bude stát od 6 do 10 dolarů.
S dalším, zatím neupřesněným poplatkem Napster počítá pro ty, kteří si budou chtít nahrané písně ve formátu MP3 vypálit na kompaktní disk nebo zkopírovat do přenosného přehrávače.

Firma Napster, která vznikla teprve před rokem a půl, začala o přechodu k placeným službám uvažovat již loni, kdy uzavřela partnerskou dohodu s německým kolosem Bertelsmann, jehož součástí je i nahrávací společnost BMG. Teď jeho rozhodování urychlil výsledek soudního sporu, který Napster vede s pěticí největších světových nahrávacích studií - Sony, Warner Music, Emi, Universal a donedávna také BMG. Americký soud totiž symbol volného šíření hudebních nahrávek přes internet uznal vinným z porušování autorských práv.

Odhad počtu registrovaných uživatelů služby Napster
(v milionech)

Současný stav (únor 2001)

60

Po zpoplatnění služeb

1,2

1. rok po změně

5

2. rok po změně

17

Zdroj: Napster

Definitivní verdikt ještě nebyl vynesen, ale Napster již dostal příkaz, aby volnému kopírování hudby zabránil. Bojuje proto nyní o život - za možnost pokračovat v činnosti nabídl nahrávacím firmám vyplacení miliardy dolarů během pěti let. Velká pětka by ročně dostávala dohromady 150 milionů dolarů, dalších 50 milionů dolarů by měla dostat nezávislá studia a umělci. Velká nahrávací studia však zatím reagovala na nabídku velmi chladně - 200 milionů ročně je totiž pouhým zlomkem částky, o kterou podle svých prohlášení porušováním autorských práv prostřednictvím Napsteru přicházejí. "Napster se v podstatě snaží koupit si autorská práva a prodávat je dál," řekla pro agenturu AP analytička Susan Bilheimerová z firmy Zona Research. "Nahrávací firmy mají navíc zájem distribuovat svou hudbu na internet samy," dodala.


Napster si zdarma můžete stáhnout ZDE.

To ostatně potvrdil britskému deníku Financial Times i jeden ze šéfů společnosti Vivendi Universal Edgar Bronfman: "Mám představu, že všechny velké značky se spojí a budou svou hudbu na internetu nabízet na jednom místě. Rozhodně nepřipustíme, abychom takto Napster odměnili za šestnáct měs íců porušování našich autorských práv."

Nejnovější soudní rozhodnutí v kauze Napster naleznete ZDE.

Otázkou navíc zůstává, kolik fanoušků zvyklých na bezplatné kopírování hudby zůstane po zavedení poplatků Napsteru věrných. Zvláště když na internetu existují i jiné služby, které to umožňují zatím bezplatně. Napster odhaduje, že by si mohl udržet asi dvě procenta z nynějších 60 milionů registrovaných uživatelů. Věří, že již v prvním roce bude mít celkem pět milionů zákazníků, kteří za služby zaplatí 300 milionů dolarů. O pět let později počítá se 17 miliony zákazníků a miliardou dolarů příjmů.

Jak funguje Napster
Program umožňuje výměnnou burzu hudebních nahrávek mezi uživateli Napsteru. Jednotlivec nabídne ostatním uživatelům Napsteru své hudební soubory MP3 výměnou za přístup do hudebních databází jejich počítačů připojených na internet.

Aby se uživatel internetu stal členem Napster komunity, musí si na stránkách společnosti stáhnout instalační program o velikosti 1,6 MB. Po úspěšné instalaci se připojí do databáze mp3 souborů ostatních uživatelů programu Napster, z jejichž nabídky může čerpat. Ostatním členům komunity nabídne výměnou své hudební soubory.