Santana představil Šamana a své nové turné

  12:13aktualizováno  12:13
Na mnichovském koncertu pro evropské novináře a členy fanouškovských klubů představil tento týden kytarista Carlos Santana své nové album Shaman a nastínil podobu plánovaného světového turné. Předchozí deska Supernatural vynesla někdejšího účastníka festivalu ve Woodstocku a hrdinu 70. let opět na špici hudebního dění.

Téměř dvouhodinové vystoupení získalo nimbus výjimečnosti už díky možnosti vidět Santanu v malém divadle s kapacitou několika set lidí. Vždyť Santana vystupuje téměř výhradně na stadionech a v halách pro desetitisíce diváků. Umělec využil komorní prostředí a dal prostor své pověstné citlivé hře; uvolněnost a dobrá nálada sólisty se odrazila i na deseti spoluhráčích včetně tří perkusistů, dvou baskytaristů a hráčů na dechové nástroje.

Mezi nimi vynikali klávesový virtuos Chester Thompson i oba vtipkující pěvci Tony Lindsay a Andy Vargas. Santana si pozval i hosty podílející se na novém albu: zpěvačku Michelle Branchovou ve skladbě The Game Of Love a písničkáře Clarence Greenwooda (známějšího pod pseudonymem Citizen Cope), jenž se objevil v písni Sideways. Oba mladí umělci se zdáli být po boku mistra poněkud rozechvěni, ale podali profesionální výkon.

Srovnáme-li Santanův červnový koncert ve Vídni a nynější mnichovskou prezentaci, ubylo rozvolněných, sférických instrumentálních ploch a exhibicí jednotlivých hudebníků. V krátkém sóle se předvedli pouze excelentní bubeník Dennis Chambers a hráč na konga Raul Rekow. Celé vystoupení působilo sevřenějším a písničkovějším dojmem. Na koncertu Santana vyšel snad ještě více vstříc nejširším vrstvám posluchačstva.

Pětapadesátiletý Santana nepotřebuje žít z dřívější slávy. Z novinky Shaman citoval například skladby Adouma, Nothing At All, One Of These Days, Foo Foo či Victory Is Won; připomenuty byly největší hity z titulu Supernatural včetně skladeb Maria Maria, Smooth či Put Your Lights On. Hlouběji v minulosti kytarový mág nezalovil. Kdo očekával Santanovu klasiku jako Black Magic Woman (ve Vídni zazněla skladba Jingo aspoň coby přídavek), zůstal neukojen. Zato nově nabytá obec fanoušků projevovala maximální spokojenost.

Pokud se najde pořadatel, mohlo by se Santanovo turné zastavit i v Česku. Přestože by se prý jednalo o dosud finančně nejnákladnější akci svého druhu u nás, dovézt tuto legendu by bylo jednoznačným kulturním přínosem.

Absolutní vítěz loňské Grammy Carlos Santana s Bobem Dylanem, který mu předává cenu.

Carlos Santana pózuje před fotografy se sedmi gramofónky Grammy.

Carlos Santana na koncertě.

Santana - Shaman. Obal alba.

Autoři:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Ocasek zemřel na srdeční chorobu umocněnou rozedmou plic

Hudebník a producent Ric Ocasek na snímku z roku 2015.

Hudebník a producent Ric Ocasek zemřel v důsledku srdeční choroby, kterou umocnila rozedma plic. Uvedla to agentura AP...

GLOSÁŘ: Jak udělat z kanonády hudby a jiná kouzla na Dvořákově Praze

Dirigent Tomáš Netopil v čele Essenských filharmoniků

Po rozpačitém zahájení letošní Dvořákovy Prahy si člověk v prvním festivalovém týdnu rychle spravil chuť. Koncerty...

Virtuózní metalisté Dream Theater připomenou živě svou nejlepší desku

Dream Theater

Bravurní instrumentální výkony, panoramaticky vystavěné skladby a koncerty, nad jejichž provedením se tají dech. I to...

Najdete na iDNES.cz