Ruský comeback se Karlu Gottovi vyvedl

- Po třináctileté odmlce se Karel Gott rozhodl opět zazpívat pro ruské publikum. Zaplněný kremelský sjezdový palác uvítal v sobotu večer českého zpěváka bouřlivými ovacemi. Gottovy obdivovatelky obléhaly scénu a zahrnovaly umělce drahými květinami a polibky. „Bravo, náš Karel Gott. Ještě, ještě“, skandovaly starší ženy i mladá děvčata, když chtěl mistr po zhruba dvou hodinách zpívání pódium opustit. Dojatý umělec se pak opakovaně vracel a přidával další hity.

Gott po příletu do Moskvy prohlásil, že má z vystoupení před ruským publikem trému. Jeho obavy z toho, že si ho lidé již možná nepamatují nebo o něj nestojí, se ukázaly jako liché, když i při pouhé procházce ho na ulici zastavovaly fanynky a žádaly o autogram.  Vyvrcholením byl však večerní koncert v kremelském sjezdovém paláci, na kterém český umělec vystoupil živě a největší nadšení vyvolal šlágry, které přednesl v ruštině.

"Ohromné díky mému velmi váženému publiku. Vidím tady známé tváře," řekl pak Gott naprosto perfektní ruštinou. Diváky si získal mimo jiné i pohráváním si se slovy. "Ja star, ja star, ja superstar," zažertoval rusky a byl odměněn dlouhým aplausem. "Bylo to jedinečné, skvostné," svěřil se Alexej Ivanovič, který prý Gotta v Moskvě viděl v roce 1987, když v ruské metropoli zpíval naposled. "Už dlouho znám jeho tvorbu. Je absolutně dokonalý," uvedl starší muž, který je podle vlastního vyjádření pianista.

 RUSKÝ KONCERT KARLA GOTTA V ČÍSLECH
Kapacita sálu 6000 diváků
Vstupenka na balkón 400 rublů (560 korun)
Vstupenka do přízemí 1150 rublů (1600 korun)
Nejdražší vstupné 5000 rublů (přes 7000 korun)
Na koncert se překvapivě dostavila nejen starší generace, která si Gotta pamatuje ze sovětských dob, ale také mládež. "Doporučila nám jej babička. Rozhodně nejsme zklamáni. Neměli jsme tušeni, že Češi mají tak dobré umělce," řekla 18letá Anna, která na koncert přišla se svým přítelem. Vůbec prý nelituje, že za jednu vstupenku zaplatila 1150 rublů (asi 1600 korun).

Sál, který pojme na 6000 diváků, byl přitom zaplněn i na těch nejdražších místech, kde jedna vstupenka stála až 5000 rublů (přes 7000 korun). Mnozí diváci byli sami překvapení tím, kolik lidí si přišlo Gotta poslechnout. Dala jsem za vstupenku celou svou měsíční výplatu, 400 rublů (560 korun) přiznala Natalija, která se musela spokojit s balkónem. Její zážitek ale prý byl tak velký, že toho vůbec nelituje. "On je teď náš Zlatý slavík, když si jej Češi už nechtějí tolik cenit. Musí se k nám znovu vrátit," dodala zasněně. Je podle ní škoda, že Češi se Rusku v poslední době vzdalují.

Zpěvák upozornil, že do repertoáru zařadil zejména písně, které byly v Rusku populární jako Mít talent, co měl Paganini, Lady karneval od Karla Svobody, Já brány otvírám a další hity. Specialitou pak byly ruské romance od Alexandra Puškina jako "Ja vas ljubil" (měl jsem vás rád). Uvedl, že dramaturgii připravuje vždy sám podle citu a nikdo mu v tom neradí.

 Karel Gott ještě před svým sobotním vystoupením uvedl, že nelze odpovědět na to, proč v Rusku nezpíval celých třináct let. "Když mne nikdo nezve, tak nejedu. Jak mohu sám jet? Komu se mám hlásit," uvedl s tím, že agentury, s nimiž dříve spolupracoval, se rozpadly. "Musí přijít agentura, která mě chce a která chce risknout po tolika letech uspořádat vystoupení rovnou do tak velkého a prestižního sálu, jako je kremelský palác," řekl Gott. Připomněl, že na této scéně vystupovali Elton John, Mireille Mathieu či Sting.

Gott poznamenal, že v Moskvě rozhodně nevystupuje proto, že je tomu právě 130 let od narození vůdce bolševické revoluce V.I.Lenina. Právě tohoto detailu si povšiml ruský bulvární tisk. Jde prý o pouhou shodu náhod. Navíc se kvůli koncertu muselo stáhnout z programu kremelského paláce Labutí jezero. Gott se také setkal s řadou svých ruských kolegů, mezi nimiž je známý zpěvák a nyní poslanec ruské Státní dumy Iosif Kobzon, dále Lev Leščenko, Edita Pjechová a další. Jen Alla Pugačovová nepřišla, neboť je "příliš zaměstnaná".

Karel Gott pózuje u lampy.

Karel Gott pózuje fotografovi v zimní bundě.

Karel Gott sedí na křesle s nápisem Nejlepší hlas na světě.