RECENZE: Řípfest má co vylepšovat, Ozzy ale dostál své pověsti

  5:07aktualizováno  5:07
Řípfest zaostal za očekáváním. Pořadatelé nedokázali vytvořit podmínky pro velký festival. Ale charismatický Ozzy Osbourne byl ve formě a američtí Korn publikum vyloženě nadchli.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

V sobotu si dali pod bájemi opředenou horou Říp sraz legendy rocku včetně Ozzyho Osbourna, Nazareth nebo Kena Hensleyho. A mělo to něco do sebe. Magnet Řípfestu, zpěvák Ozzy Osbourne, byl ve formě. Zavzpomínal na svou minulost s kapelou Black Sabbath i na některé pecky ze své sólové kariéry, počínaje písní Bark at the Moon přes novinku Let Me Hear Your Scream až po sabbathovský přídavek Paranoid.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne)Ctitelé intonačních jistot by asi obraceli oči v sloup, ale na perfektním zpěvu Ozzyho styl postavený není. Je to charismatická skřehotavá postavička z říše rockových přízraků. Navíc pod Řípem si vedl dobře, jakkoli si tradičně pomáhal křikem a neustálým vytleskáváním zhruba desetitisícového publika.

Vyšel mu také obvyklý trik veteránů populární hudby. Obklopil se mladšími muzikanty s hřívami vlasů, kteří lítali po pódiu jako čerti. Přitom dodali muzice energii i metalicky rockový břit. A Ozzy se mohl prezentovat jako krotitel svých mániček i principál programu, v němž došlo také na písně Suicide Solution nebo I Don´t Want to Change the World.

Řípfest 2010 (Ozzy Osbourne)Ovšem sabbathovský hit Iron Man, v němž si zazpívalo i publikum, kapela příliš uspěchala a setřela tak kouzlo jeho hrozivé valivosti. Jako by chtěla urychlit lehce přes hodinu trvající vystoupení, které bylo ve srovnání se zpěvákovými standardními koncerty z poslední doby zbytečně zkrácené o čtyři až pět písní.

Ken Hensley to vzdal po Lady in Black

Před Osbournovou partou vystoupila rovněž kapela Nazareth, na níž vyrůstali někteří rodiče dnešních třicátníků. Nakřáple chraplavý hlas Dana McCaffertyhomá zajímavé barvy, lidi si s ním zpívali Dream on nebo Love Hurts, ale ze skupiny příliš čišela muzejní vyčpělost.

Řípfest 2010 (Ken Hensley)Další očekávaný veterán Ken Hensley se dlouho marně pokoušel zprovoznit své elektrické varhany, bez nichž prý nemá koncert smysl. Spolu s kapelou připomněli pouhé dvě písně z dílny Hensleyho památné skupiny Uriah Heep, hlavně baladu Lady in Black, a pak se poroučeli za velkého zklamání fanoušků ze scény.

Naopak američtí Korn oslnili a zkrátili čekání na Ozzyho svým typicky hutným, pádně agresivním vystoupením. Prolínání syrového rocku s prvky rapu nedávalo takový prostor melodiím, ovšem právě tím se odlišili od veteránů. Výtečně rozšířili stylovou nabídku Řípfestu, do které patřila i sestava kolem zpěvačky Deborah Bonhamové.

Řípfest 2010 (fanoušek Ozzyho Osbournea v extázi)Pokud víkendové rockování pod Řípem bylo startovním ročníkem nového festivalu, bude rozhodně co vylepšovat. I v úpravě areálu, který se po odpoledním dešti ponořil do mazlavého bláta, v němž tisíce lidí neustále přešlapovaly. Nepřišel nikdo, kdo by se pokusil zpevnit aspoň povrch kolem stánků. Rozdělení diváckých sektorů na gold či silver, tedy zlatý a stříbrný, působilo spíš ironicky. Všudypřítomné bahno rozdíly setřelo.

Zvuk nebyl vyrovnaný, zvláště v sektoru vzdálenějším od pódia. A vzhledem k uváděné dvacetitisícové kapacitě areálu mohli pořadatelé vztyčit aspoň jednu projekční plochu, aby lépe viděli i lidé v zadních řadách. Jinak výhled na okolní krajinu z úpatí Řípu byl zvláště při podvečerním slunci úchvatný. Ale za něj si publikum nezaplatilo.

Hodnocení MF DNES: 50 %


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

PREMIÉRA: Mirai startují novou éru, klip točili v upršeném Londýně

Kapela Mirai

Kapela Mirai se svým debutovým albem Konnichiwa dosáhla na platinovou desku, ocenění v Českém slavíkovi i Andělech a...

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

K reedici desky Waiting for the Sun přihodili The Doors i horoskopy

Záběr z koncertu The Doors na Hollywood Bowl v roce 1968.

K padesátému výročí vydání desky Waiting for the Sun přichází kapela The Doors s její reedicí. Obsahuje nově...

Vaginální mapování může pomoci při bolestivé menstruaci i gynekologických potížích
Vaginální mapování může pomoci při bolestivé menstruaci i gynekologických potížích

Vaginální mapování může pomoci každé ženě, která chce lépe poznat své tělo a uvolnit staré bloky. Jak funguje tato prastará technika a jaké další plusy přináší?

Najdete na iDNES.cz