Na nové desce kapela Monkey Business velí: do klubů!

  1:14aktualizováno  1:14
S novinkou chytila kapela kolem Romana Holého další dech. Funková jednička obohatila svůj zvuk o prvky taneční klubové muziky a chce cítit na parketu pot. Na šestém studiovém albu, které vychází v pondělí, se Monkey Business povedlo to, co už od domácích funkových hvězd čekal málokdo: překvapit.

Monkey Business vydávají v pondělí nové album Twilight of Jesters?, čtěte recenzi. | foto: Archiv skupiny

Monkey Business - CD Twilight Of JestersTo, že Roman Holý spolehlivě zvládá model funkových standardů, má čitelný rukopis a že se za léta aktivní tvorby obklopil výtečnými hudebníky a interprety, je totiž zřejmé. Dnes už příliš nezaujme ani neúnavná a radostně naplňovaná snaha kapely Monkey Business mít na svých albech světové muzikanty. S tím se u nich prostě už počítá, přestože to žádná samozřejmost není.

Právě kvůli tomu chyběl třeba jejich předchozí nahrávce Objects Of Desire And Other Complications hudební moment překvapení, který by přitáhl pozornost. Ta deska byla ve všech ohledech standardní, nejzajímavější na ní nakonec byl "prsatý" obal s fotografií Jana Saudka a způsob distribuce – díky sponzorovi se dávala zadarmo ke vstupence na koncert.

Co o nahrávce říká kapela

Baskytarista Pavel Mrázek provádí novými písněmi

Bezednou propast zevšednění, která hrozí pohltit každého, kdo ustrne ve svém rukopisu a spolehne se na to, že za léta praxe vždycky ví, co a jak, Monkey Business konečně svou novou nahrávkou přeskakují. Přestože jedním z nosných témat desky Twilight Of Jesters? je stárnutí, vytvořili svou nejvíce kalorickou nahrávku, na níž není pro samou energii místo ani na jedno pomalé číslo.

Monkey Business si vzpomněli, že zamlada chodili do klubů, a taky, že tam se krom tlachání, chlastání, braní drog a balení holek či kluků hodně tancuje. A právě v počítači tvořených tanečních rytmech konečně našli svého rychlodraka, na jehož zádech přeplachtili rozpínající se Nicotu, živící se obyčejností a ztrátou fantazie.

Neznamená to, že byste funkující rukopis Romana Holého v každé písničce nového alba nepoznali. Ale esenci změn nejlépe ilustruje rovným tanečním rytmem hnaná skladba Nuremberg, která by se neztratila třeba v repertoáru elektronických Skyline.

Tanec se Stalinem

Monkey Business na novém albu nedávají nijak zvlášť na odiv hlasovou nebo muzikantskou ekvilibristiku. Ta je jeho samozřejmou součástí a dává tak mnohem lépe vyznít tomu, že se na desce sešly přímé písničky, které pobaví formou a zaujmou texty.

Ty sice zůstávají v drtivé většině v angličtině, ale právě ony dávají pozitivním melodiím a náladám skladeb potřebný osten. Jak zní Nuremberg bezstarostně a vybízí k tanci, tak je jeho text politickou satirou velkých mocností a říká: "Vůbec se nemusíš bát, hřešit není těžký. Když se všichni lumpové spojí, vítězství je na dosah."

Monkey Business - Pavel Mrázek

Že se deskou budou prolínat i taková vážná a společenská témata, nakonec předurčuje už výborná ilustrace Lely Geislerové na přebalu. Velký Stalin tu uprostřed luxusního klubu a v obležení sličných žen třímá v náručí malého Stalínka s malým samopálkem v ruce.

Ukázky

Většinu ukázek najdete v audiogalerii

Politický rozměr desky umocňuje i krátká hostovačka písničkáře Vlasty Třešňáka ve špinavé taneční skladbě Pils And Girls, který zpívá v romštině a češtině o době normalizace, o době, kdy "tlučhuba tluče a farář fárá". Dává tím skladbě o tom, že pivko i holky, které byly dříve jedním z mála úniků od reality, dnes chutnají nějak jinak, další rozměr. Jeho přítomnost z ní vlastně dělá jeden z vrcholů povedené desky.

K těm dalším patří výborně gradovaná minimalistická funkovka Gumball o "závodu prachatejch snobů", kterým v autě hučí antiradar. Výtečná repetetivní basová linka skladby má skutečně potenciál urvat bedny v autě, zvláště v kombinaci s hostujícím zpěvákem Glennem Hughesem (ex Deep Purple) za mikrofonem. Opět pobaví i překlad textu: "A moje chromová maska chladiče vypadá tak skvěle, že jí hmyz radši sám uhne z cesty."

Kolik zpěváků máš...

Monkey Business se na Soumraku kejklířů, jak sami překládají jméno desky, vůbec povedla drtivá většina skladeb. Od singlovky Who Killed My Libido?, již nazpíval sám Roman Holý, přes hříčku MJ Is 50, která v hudebním stylu skladby Hi & Stereo z debutu kapely konstatuje, že králi popu Michaelu Jacksonovi je už padesát, až po překvapivě pozitivní London Dealing s hostujícím Ashleym Slaterem z Freak Power.

Monkey Business - Matěj Ruppert

Tuhle desku je radost poslouchat. Na barevnosti jí trochu paradoxně dodává ještě jedna věc – jak překvapivě málo tu zpívají Tonya Graves a Matěj Ruppert a jak moc prostoru tu pěvecky mají hosté a Roman Holý, který obstaral mnohem víc než první singl.

Holý s J.A.R. oslaví dvacítku, u Monkey Business vytasí Stalina a Třešňáka

Přečtěte si rozhovor MF DNES

Monkey Business - Roman HolýJedním z nejvytíženějších českých hudebníků letošního roku je producent Roman Holý. V listopadu vyjde u příležitosti dvacátého výročí kapely J.A.R. nová deska a DVD. A do toho ještě Holý chystá společně se zpěvákem Matějem Ruppertem debut projektu G-Point Hunters s českými i zahraničními rappery a trumpetistou Erikem Truffazem.

Asi i díky tomu nakonec těch pár partů, co si pro sebe frontmani Monkey Business na Twilight Of Jesters? utrhli, vyzní. Třeba v The Wedding Song Ruppert pěvecky a Tonya Graves svým rapem zastiňují dalšího z hostů, rapera Jamese Cola, který je tu jen dobrý. A to k většímu vyniknutí na Twilight Of Jesters? nestačí.

Přes pár drobností, jako je pitvořivý závěrečný pokus o reggae nazvaný Bob Marley’s Soccer Shoes, Monkey Business natočili jednu ze svých nejsilnějších a nejbarevnějších desek.

MONKEY BUSINESS - Twilight Of Jesters?
CD 58:14 min., cena 299 korun
Hodnocení MF DNES: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Masters of Rock svým fanouškům rozumí, program byl pestrý

Tarja Turunen na Masters of Rock 2019

Přes 20 tisíc lidí dorazilo do Vizovic na letošní ročník Masters of Rock. Největší tuzemskou přehlídku tvrdé rockové a...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Najdete na iDNES.cz