Tajemný Mirek Tabák připsal album památce Pavla Bobka. Ten na něm i zpívá

  7:33aktualizováno  7:33
Zatím zcela neznámý autor a interpret, který se kryje pseudonymem Mirek Tabák, vydal u Supraphonu album Černej pasažér. Seznam hudebníků, kteří jeho písně natočili, se hemží známými jmény a v médiích album propaguje první singl Klub štvanců, který je Tabákovým duetem s již zesnulým Pavlem Bobkem.

Tak nějak vypadá tajemný Mirek Tabák na kresbě Filipa Kudrnáče | foto: Supraphon

Mirek Tabák: Černej pasažér (obal alba)

Mirek Tabák: Černej pasažér (obal alba)

Pracovníci Supraphonu přiznávají, že když se člověk, říkající si Mirek Tabák, na vydavatelství obrátil s nabídkou vydání alba, důležitým aspektem, díky kterému bylo jednání zahájeno, byly zpočátku především informace o hostování Pavla Bobka a Marka Ebena na albu jinak zcela neznámého umělce.

Po seznámení s projektem ale tvrdí, že hlavním důvodem, proč se náš v současnosti největší hudební vydavatel nakonec riskantně rozhodl veřejnosti nabídnout album "zpěváka bez kariéry", který nechce, aby mu, jak říká, "šoubyznys vlezl do baráku", je překvapivá kvalita jeho poměrně přímočarých písní po hudební, textové i interpretační stránce.

Mirek Tabák je údajně původní profesí středoškolský učitel hudební výchovy a češtiny, který si v jisté životní fázi musel přivydělávat jako noční taxikář. A právě příběhy jeho pasažérů, kolegů a jeho vlastní byly inspirací pro písně alba Černej pasažér.

Jak sám říká: "Tu práci jsem nejdřív nenáviděl, ale pak jsem v ní našel zvláštní zalíbení. Noční lidi jsou totiž jiný. Pokud hned neusnou, tak hodně mluví. Někdy kvůli alkoholu, někdy prostě kvůli noci. Většina textů vznikla přímo při jízdách Prahou nebo při čekání na štaflu."

Žádný šoubyznys

"Mirek je obyčejnej sympatickej chlapík v nejlepších letech. Má rád svoji rodinu, svoje soukromí a svoji práci. Nemá profil na facebooku ani 'chytrej' telefon. Je to trochu idealista a věci, které ho iritují, si moc nepouští k tělu a snaží se na všem vidět spíš to pozitivní. Tím občas sám irituje ostatní lidi..." Tak majitel pseudonymu Mirek Tabák hovoří sám o sobě.

A o důvodech, proč svoje pravé jméno tají, říká: "Během své krátké taxikářské kariéry jsem stihl poznat hodně lidí, co jim kola 'šoubyznysu' zničila život. Nemají skoro žádný soukromí a když, tak jen za vysokou zdí svých zahrad. Nemůžou jít ani normálně na kafe, aby je někdo neokukoval nebo nefotil."

Marek Eben / Bratři Ebenové

Historie jeho projektu prý je taková, že své písně, inspirované nočním životem taxikáře, nahrál na demosnímky a odhodlal se je přímo v taxíku pustit svým dvěma pasažerům, Markovi Ebenovi a Pavlu Bobkovi. Ti se o nich vyjádřili pochvalně, což Tabáka "nakoplo" k natočení profesionálních verzí písniček. Na realizaci získal finanční pomoc od kamaráda z reklamní agentury.

Album vzniklo už před dvanácti lety v proslulém studiu Sono ve zvukové péči Milana Cimfeho a za účasti kapely složené ze špičkových hudebníků, jako jsou Peter Binder, Pavel Ryba, Martin Vajgl, Vlastimil Bičík, Luboš Malina a Luboš Novotný z Druhé trávy, Radek Pobořil z kapely Čechomor, Ondřej Konrád a řada dalších.

Zpěvák Pavel Bobek při křtu svého nového alba Muž, který nikdy nebyl in (3....

Na spolupráci kývl i Marek Eben, který namluvil recitativ v titulní písni a také Pavel Bobek, kterému Mirek Tabák napsal společný duet Klub štvanců víceméně na tělo. "Pavla jsem si nesmírně vážil jako zpěváka i člověka a je mi líto, že už tady není. Potkal jsem se na jeho pohřbu s pár lidmi, které jsem znal už z nahrávání, zavzpomínali jsme si a vznikla myšlenka, že by si Černej pasažér zasloužil konečně vydat. Album tak věnuju Pavlově památce," říká Tabák.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč Slováky láká festival Sziget víc než Čechy

Celeste Buckingham, Sziget Festival 2019

Čistě pocitově byla čeština letos na obřím maďarském hudebním festivalu Sziget slyšet víc. Podle čísel však přehlídka v...

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz