Proč může básník a písničkář Karel Kryl (1944–1994) být aktuální i 30 let po svém odchodu? Byl to spíš kverulant, nebo vizionář a prorok? Kde si poslechnout jeho pořady z Rádia Svobodná Evropa, jak na něj vzpomínají jeho přátelé a co z jeho pozůstalosti ukáže letošní výstava Ahoj, občani? | foto: Profimedia.cz

Bardovi mlčící většiny by bylo osmdesát. Karel Kryl snad ještě neřekl poslední slovo

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
I 30 let po smrti písničkáře a básníka Karla Kryla jsou jeho písně stále aktuální a lidé se s jeho texty nezřídka ztotožňují. Podle tzv. krylologů přitom o něm stále ještě nevíme vše. Byl to spíš kverulant, nebo vizionář a prorok? Kde si poslechnout jeho pořady z Rádia Svobodná Evropa? Jak na něj vzpomínají jeho přátelé a co z jeho pozůstalosti ukáže letošní výstava?

Letos si Češi připomínají hned čtyři kulatá výročí Karla Kryla (1944–1994): Před 80 lety se narodil (12. dubna), před 55 roky vydal LP Bratříčku, zavírej vrátka (za vítězství v anketě Rock a popu přezdívané „deska desek“) a stejný rok v září odešel do exilu v Německé spolkové republice. Třetího března 1994 pak v necelých padesáti letech v Mnichově zemřel.

Nejhůře každopádně nesl rozdělení Československa: „Když říkám moje země, myslím Československo, a nikoli tuto zemi, kde dnes sedíme,“ odpovídal trpce novinářům.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, Téma