Český X Factor zaútočí na první SuperStar

  13:21aktualizováno  13:21
Televize Nova brojí před spuštěním tuzemské verze pěvecké soutěže X Factor. Představila nejstarší a nejmladší soutěžící a vytyčila si cíl ve sledovanosti.

Leoš Mareš s maketou studia, odkud se bude od neděle vysílat pořad X Factor | foto: Milan NováčekiDNES.cz

"Chtěli bychom dosáhnout stejného diváckého zájmu jako u první řady Česko hledá SuperStar," nechal se slyšet šéf Novy Petr Dvořák. V roce 2004 se na SuperStar dívalo v průměru 2,7 milionu diváků starších 15 let a finále, které vyhrála Aneta Langerová, sledovalo 3,34 milionu lidí.

foto X Factor oglosuje Sámer Issa
z účastníka SuperStar bude blogger

Koneckonců právě ze SuperStar X Factor vychází. Odstartoval v roce 2004 v Británii, kde loni před Vánocemi skončila čtvrtá série soutěže. Její vítěz Leon Jackson ovládl loňskou britskou vánoční hitparádu coververzí písně When You Believe.

První díl soutěže X Factor, která od té doby byla uvedena v deseti zemích, sledovalo v Británii 9,5 milionu diváků. Největší zájem o show mají mladí lidé ve věku 15 až 34 let.

Zpívají stařenky...
Nejstarším účastníkem tuzemského X Factoru, který Nova začne vysílat v neděli 3. února, je sedmaosmdesátiletá Anna Černohlávková z Mladé Boleslavi. I když tato dáma z castingových kol nepostoupila, účast v soutěži jí udělala radost.

Nejstarším účastníkem pěvecké soutěže X Factor je sedmaosmdesátiletá Anna Černohlávková. Na fotografii s nejmaldší finalistkou, patnáctiletou Barborou Sulovskou "Mám na to hezké vzpomínky, byli tam hodní a hezcí lidé, kteří mě obletovali," popsala Černohlávková atmosféru soutěže s tím, že neúspěch ji mrzí.

"Odmala jsem krásně zpívala, jenomže jsem dostávala chřipku, tak mi to trochu rachotilo. A mrzí mě, že mě nemohli dát do dalšího kola," podotkla Černohlávková, která má zkušenosti se zpíváním v kostele či s hraním divadla.

... ale hlavně "patnáctky"
Nejmladší uchazečkou v soutěži je naopak Barbora Sulovská z Prahy, která den před castingem, ze kterého postoupila dál, oslavila 15. narozeniny.

Dramaturg soutěže X Factor Vítek Pokorný s nejmladší soutěžící Barborou Sulovskou a porotkyní Gábinou OsvaldovouSulovská je zároveň nejtypičtějším účastníkem X Factoru. Toho totiž představovaly patnáctileté slečny, které tvořily zhruba deset procent z celkového počtu téměř 7 000 přihlášených lidí.

Účastníci, kteří vzešli z castingů, se v semifinále dělí do tří kategorií. Do první spadají soutěžící mezi 15 až 24 lety, druhou skupinou jsou zpěváci starší 25 let a poslední kategorii tvoří vokální skupiny. Každou kategorii povede jeden z porotců, který pak vybere čtyři nejlepší zpěváky do finále. Vítěz X Factoru získá smlouvu s hudebním vydavatelstvím a milion korun.

Mareš má teď prázdniny
Moderátorem soutěže je Leoš Mareš. "Na uvádění finálových večerů se samozřejmě těším, teď si ale vychutnávám takové prázdniny. Castingová kola mám už odmoderovaná, takže se teď cítím jako by byl 'červen' a mně začnou povinnosti až v 'září'," říká.

Zahajovací večírek soutěže X Factor - Leoš Mareš"Leošova chvíle teprve přijde. Na začátku je takovým průvodcem pořadu, jehož první část je složena ze střihových částí z castingů a semifinálových kol. Leoš pak přijde v případě živých kol, která budou vysílaná v nové X Factorovské scéně vytvořené z jedné staré továrny," řekl dramaturg projektu Vítek Pokorný.

Do poroty soutěže usedne manželský pár textařka Gabriela Osvaldová a skladatel Ondřej Soukup a frontman skupiny Olympic Petr Janda. Sudí tentokrát nebudou jen hodnotit výkony soutěžících, ale ujmou se i role poradců a manažerů. Porotci budou svým svěřencům pomáhat například ve výběru písní nebo úpravě vizáže.

Kdo vyhraje?
První finálový večer bude 23. března a vystoupí na něm vítěz britského X Factoru z roku 2005 Shayne Ward. Velké finále, na němž bude vyhlášen vítěz českého X Factoru, se uskuteční 1. června.

Na rozdíl od soutěže Česko hledá SuperStar, ve které platila horní věková hranice, se do X Factoru mohl přihlásit každý, komu je více než 15 let. V tom se česká verze soutěže liší od anglického formátu, v němž je dolní věková hranice stanovena na 16 let.

Toto pravidlo vítá Leoš Mareš. "Je tady celá řada starších zpěváků, kteří nikdy nedostali šanci se takové soutěže zúčastnit, což je dobře. Podepisuje se to i na atmosféře. Starší účastníci jsou méně emotivní, mají více zkušeností, a jsou tak profesionálnější," řekl Mareš.

Autoři: ,

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Svět popu je plný princezen a králů. A nechybí ani přehlídka kmotrů

BRITNEY JEAN SPEARS - Třicetiletá zpěvačka nastartovala svou kariéru již v...

Je to zlozvyk novinářů mít vše pojmenované a zaškatulkované, a tak čítáme o královně soulu Arethě Franklinové,...

Colours přivítají magického Ólafura Arnaldse i divokého Johna Butlera

John Butler

Do programu letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, přibyla další dvě zvučná jména – zasněný islandský...

S věkem spíše přidáváme na tempu, tvrdí obnovená Gaia Mesiah

Kapela Gaia Mesiah v obnovené původní sestavě. Zleva: Misha, Marka Rybin, Santa...

Energická kapela Gaia Mesiah v minulém desetiletí zdobila tuzemská pódia. Teď se vrací v původní sestavě s deskou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA ODMĚŇOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz