Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brad Mehldau tentokrát bez Radiohead

  12:57
Jako by tušil, že se v české jazzové obci na jeho podzimní pražský koncert čeká se zvýšeným napětím, pianista Brad Mehldau horečnou aktivitou svou pozici jedné z největších žánrových celebrit upevňuje.
Brad Mehldau

Brad Mehldau | foto: archiv

Předcházející sloupek Na okraj najdete ZDE

ALBA TÝDNE
Brad MehldauBrad Mehldau je dnes skutečně asi nejopěvovanějším jazzmanem své generace a na koncertě 5. listopadu v pražském Rudolfinu pod hlavičkou festivalu Struny podzimu mu to čeští fanoušci jistě dají patřičně najevo.

Letošní rok je ovšem pro Mehldaua rokem nebývalé aktivity nejen v koncertním slova smyslu. Pod jeho jménem totiž v minulých týdnech vyšla hned dvě alba a třetí letošní vstup na trh (společný projekt s kytaristou Patem Methenym) se očekává v půli září.

Již vyšlé album Brad Mehldau Tria House On Hill (Nonesuch/Warner Music) je vlastně jakousi vzpomínkou. Až na dvě výjimky se totiž jedná o starší nahrávky, pořízené během dvou říjnových dní roku 2002, dvě jsou o půltřetího roku mladší. V sestavě tria vedle Mehldaua a kontrabasisty Larryho Grenadiera ještě figuroval původní bubeník Jorge Rossy (ten je dnes nahrazen Jeffem Ballardem).

Brad MehldauNa rozdíl od ostatních Mehldauových alb je House On Hill výhradně pianistovou autorskou záležitostí - žádné jazzové verze jeho oblíbených Radiohead, Beatles nebo Paula Simona, na které jsme zvyklí, zde nehledejme. Právě v tomto ohledu má vydání staršího materiálu zvláštní význam. Mehldau jako autor totiž (samozřejmě) plochu alba hravě a bez berliček cizích hitů, jakkoli vesměs vynikajících, utáhne.

I když je Mehldauova hudba nasáklá nejen dokonalou sposlouchaností jazzové historie, ale také evropské vážné hudby, na House On Hill možná více než jindy (a tak trochu v rozporu s vlastním esejem v bookletu) těží především z kdysi avantgardního, dnes už spíše mainstreamového jazzu klasických klavírních trií. Přesně to je ale hudba, která nikdy neztratí svou působivost - zvláště v tak dokonalém podání, které Mehldauovo trio nabízí.

Renée FlemingDruhým již vydaným Mehldauovým albem je Love Sublime, společný projekt se světově proslulou sopranistkou Renée Fleming, pro kterou Mehldau napsal dva cykly komorních písní na texty Rainera Marii Rilkeho a Louise Bogana, ve kterých pěvkyni sám doprovází. Právě zde jako skladatel plně předestírá svou erudici ve smyslu vážné hudby - některé pasáže znějí až mahlerovsky. Album je mimořádně zajímavé především díky výkonu Flemingové, která nejednoduché Mehldauovy modernistické, byť nikterak avantgardní melodie dokáže podat s neuvěřitelnou intimitou a hlubokým vhledem. Právě její projev posouvá album za hranice pouhého jazzmanova jednorázového experimentu.

JEŠTĚ VYŠLO
Jeff LangPísničkář Jeff Lang sice natočil už několik alb, vyšla ale vesměs u malých firem v jeho rodné Austrálii, které neměly zahraniční distribuci. Proto také jeho první výběrové album, určené pro celý svět, nese kromě názvu Prepare Me Well také podtitul An Introduction To Jeff Lang (Telarc/Classic). Lang je z rodu blues-folk-rockových písničkářů a zároveň vynikajících muzikantů typu např. J.J. Calea, Rye Coodera nebo vloni předčasně zemřelého Chrise Whitleyho, jemuž je album věnováno.

Langova slidekytara, jež je dominantním zvukem soundu jeho písniček, je skutečně bravurní, poučená všemi hvězdami tohoto nástroje. V aranžmá obvykle převažují akustické nástroje a celkově nejsou nahrávky vzdáleny countryové poloze. Vztah k této hudbě je ostatně pro řadu známých Australanů (včetně třeba Nicka Cavea) příznačný, byť se pochopitelně jedná o zcela jinou hudbu, než která je za country vydávána na komerčních žebříčcích.

REEDICE TÝDNE
John ColtraneV řadě Rudy Van Gelder Remasters (Prestige/Concord/Universal) došlo na zvukově vyčištěnou reedici alba saxofonisty Johna Coltranea Lush Life, obsahující nahrávky z let 1957-58. Album je to významné hned ze dvou důvodů. Za prvé jde o jedny z prvních nahrávek, které Coltrane natočil jako leader (do té doby, resp. ještě v té době, byl spoluhráčem prozatím slavnějších hudebníků, najmě kvintetu Milese Davise), za druhé většinu alba nahrál jen v triu s kontrabasistou Earlem Mayem a bubeníkem Arthurem Taylorem. Nepřítomnost piana mu tak umožňovala značnou harmonickou volnost, ale i melodický vzlet, který byl vždy pro jeho hru typický. V krásné titulní baladě Billyho Strayhorna pak nádavkem slyšíme piano Reda Garlanda a zejména oduševnělou hru trumpetisty Donalda Byrda.

Autor:

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Jsem z toho úplně hotová.“ Swift drží prvních 14 příček americké hitparády

30. dubna 2024  19:59

Americká popová hvězda Taylor Swift po vydání nového alba The Tortured Poets Department ovládla...

KVÍZ: Čórtův hrád, tam strašá. Co víte o Tajemství hradu v Karpatech?

1. května 2024  13:15

Na prvního máje si můžete v televizi dopřát komediální klasiku Tajemství hradu v Karpatech. Pokud...

Kdo žije v ananasu na dně moří. SpongeBob slaví 25. narozeniny

1. května 2024  10:30

Předně před pětadvaceti lety, tedy 1. května 1999, vtrhl na televizní obrazovky nezdolně...

Ve věku 77 let zemřel spisovatel Paul Auster, autor Newyorské trilogie

1. května 2024  7:40

Zemřel americký spisovatel Paul Auster. Asi nejznámější z jeho děl je detektivně laděná Newyorská...

VIDEO: Pražské návraty Tima Burtona. Slavný režisér zve na jedinečnou výstavu

1. května 2024

Režisér Tim Burton se po deseti letech vrátil do Prahy se svou unikátní výstavou Návraty...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...