Hvězdy, příběhy i písně vyrazí na cestu. Je tu sezona festivalů

  12:21aktualizováno  12:21
S jarem přichází Febiofest, jehož pouť po regionech -letos od 31. března do 17. dubna ve třinácti městech republiky - zahajuje každoročně hlavní festivalovou sezonu. Jak vypadá kalendář přehlídek do prázdnin?

Z filmu Dvojník, který bude uveden na Dnech evropského filmu. | foto: PR

Batůžkáři všeho druhu, milovníci filmů i hudby, už se pomalu balí. Některé hvězdy, příběhy či písně však dorazí díky putovním akcím za nimi.

Dny evropského filmu

Z filmu Finsterworld.

Z filmu Finsterworld.

od 10. dubna
Jedenadvacátý ročník odstartuje v pražských kinech Světozor a Lucerna, pokračovat bude v brněnském kině Scala a výběr programu se objeví rovněž v Boskovicích, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Havířově a Plzni. Úvod obstará snímek Dvojník, který po úspěšném debutu Jmenuji se Oliver Tate natočil jako volnou adaptaci románu Fjodora Michajloviče Dostojevského režisér Richard Ayoade. V hlavních rolích černé komedie se představí Jesse Eisenberg a Mia Wasikovská. Přehlídku zakončí celovečerní debut německé režisérky Frauke Finsterwalderové nazvaný Finsterworld, jehož hrdinové zosobňují sbírku bizarních zálib, neuróz či úchylek, včetně pedikéra sbírajícího odumřelou kůži z nohou svých klientek či policisty milujícího kostýmy zvířat. K tradičním programovým sekcím přibude EuroCrime, výběr thrillerů a krimi napříč Evropou.

Finále Plzeň

Z natáčení filmu Hany

Z natáčení filmu Hany

od 27. dubna
V pořadí 27. ročník bilanční národní přehlídky zahájí Hany, premiérový příběh zběsilé noci, který režisér Michal Samir natočil právě v centru Plzně na jediný záběr. Poprvé se soutěže zúčastní Slovensko a prvně se také budou udílet celkem čtyři Zlatí ledňáčci: ke klání hraných, animovaných a dokumentárních děl přibyla televizní tvorba.

Kino na hranici

Ve filmu D. Hanáka Tichá radosť hrála hlavní roli Magda Vášáryová.

Ve filmu D. Hanáka Tichá radosť hrála hlavní roli Magda Vášáryová.

od 29. dubna
Pošestnácté se v Českém Těšíně slaví svátek československo-polské tvorby. Zve na filmovou retrospektivu režiséra Dušana Hanáka, kromě ní zařadí díla, jež natočil polský tvůrčí tandem Janusz Majewski & Kurt Weber, a přidá přepisy děl spisovatelů Franze Kafky a Jaroslava Haška.

Anifilm

Z připravovaného filmu Husiti.

Z filmu Husiti

od 6. května
Mezinárodní festival animovaných filmů se koná v Třeboni. Do soutěže celovečerních děl pronikli dva domácí zástupci, Husiti od Pavla Koutského v kategorii snímků pro dospělé a Čtyřlístek od Michala Žabky v sekci určené dětem. Budou mít silné soupeře, k nimž patří americký nositel dvou oscarových nominací Bill Plympton či japonský držitel Oscara Hajao Mijazaki.

Festival Zlín

Jaroslav Uhlíř

Jaroslav Uhlíř

od 30. května
Na nejstarší přehlídce svého druhu na světě dostane letos uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež skladatel Jaroslav Uhlíř. V mezinárodní soutěži se objeví debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři, k tradičnímu souboji o cenu za nejlepší studentský film se poprvé přidá bitva studentských trailerů čili upoutávek. Nebude chybět ani dražba pomalovaných filmových klapek, jejichž výstavu nyní hostí Mladá Boleslav, odkud se přes pražské Divadlo Hybernia vrátí v květnu do Zlína. Premiéru budou mít festivalové akce na zámku, včetně dílen pro děti.

Votvírák

Při natáčení se sešla celá kapela, zleva Milan Kukulský (Mejla), Michal Mareda

Vypsaná fixa

od 13. června
Akce, která tradičně zahajuje každoroční festivalovou sezonu, se odehrává 25 km od Prahy v Milovicích. Program sází především na mainstreamová jména české scény. Mezi prvními letošními již potvrzenými účinkujícími jsou například Arakain, Chinaski, Mandrage, Prago Union, Věra Špinarová, Tata Bojs, Visací zámek, Vypsaná fixa či Jaroslav Uhlíř.

Respect

Yiddish Twist Orchestra

Yiddish Twist Orchestra

od 14. června
Vloni utekla největší domácí přehlídka world music před povodní z pražské Štvanice na Ladronku a tak se jí (a jejím návštěvníkům) na ní zalíbilo, že se tento břevnovský park stane dějištěm i letošního ročníku. Program Respectu bývá zpravidla dvoudenní cestou kolem světa, kterou koření i doprovodné záležitosti, jako je exotická kuchyně u stánků, prodej maličkostí africké, asijské či jihoamerické provenience či nejrůznější workshopy. Program pořadatelé zatím pečlivě tají, výhradně pro čtenáře MF DNES prozradili zatím jediné jméno: britský Yiddish Twist Orchestra, mixující tradiční židovskou hudbu s raným rock’n’rollem.

United Islands

Vložte kočku

Vložte kočku

od 19. června
Největší pražský hudební festival pod širým nebem hlásí po loňském „exilu“ na Ladronce, kam jej zahnala povodeň, návrat do centra Prahy. Dějištěm jedenáctého ročníku přehlídky všemožných hudebních stylů od jazzu, blues a alternativy přes taneční a rockové styly až po kvalitní pop bude Kampa, Střelecký ostrov a Kinského zahrada. Program festivalu je až do 31. března střeženým tajemstvím. Pořadatelé uvolnili jen několik domácích jmen, například současné hvězdy alternativní klubové scény Nylon Jail či Vložte kočku. Ze zahraničních hostů exkluzivně čtenářům MF DNES prozradili jméno britské kapely Childhood.

Litoměřický kořen

Litoměřický kořen 2013 (DVA)

Vloni na Litoměřickém kořenu hráli mj. Dva

od 4. července
Jeden z nejpříjemnějších a nejosobitěji vyprofilovaných českých letních festivalů se stálou návštěvnickou klientelou letos slaví v litoměřickém letním kině dvacáté narozeniny. Podle prvních avíz pořadatelů by měl být program přehlídkou toho nejlepšího, co za uplynulé dvě dekády na festivalu zaznělo.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Filmové ceny MTV ovládli Avengers, bodovaly Lady Gaga i Sandra Bullocková

Sandra Bullocková si odnesla cenu za „nejděsivější výkon“, kterou si vyloužila...

Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos Avengers: Endgame. Snímek...

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz