RECENZE: Severská krimi posílá do kin Zabijáky, podobají se našemu Boleru

  9:31aktualizováno  9:31
Po Ženě v kleci přichází druhý film podle úspěšné knižní série Jussiho Adlera-Olsena. Kodaňské oddělení otevře další z nedořešených případů a znovu do kin vnese všechny prvky severské krimi: náladu i brutalitu.

Záběr z filmu Zabijáci | foto: Aerofilms

Loni v prosinci se Zabijáci stali nejúspěšnějším dánským filmem všech dob: tři čtvrtě milionu lidí nechalo v pokladnách 66 milionů v tamní měně. Navíc se prodali nejen v rámci Skandinávie, ale také do Německa, Maďarska, Francie či Polska; Česko se nyní stává jen další zastávkou vítězného tažení módních severských krimi.

„Olsenovky“ stavějí na osvědčené dvojici protipólů, zasmušilém detektivovi a jeho družném asistentovi, kteří mají na starost takzvané kriminalistické pomníčky: staré, nikdy neuzavřené kauzy. Minule řešili únos, nyní dostanou sekretářku coby posilu i světýlko týmu, zosobňující pár jedovatých vtipů v tradičně temné náladě města, kde crčí buďto déšť, nebo krev.

Fotogalerie

Patina opět účinkuje, ze zaprášených listin a starých nahrávek tísňové linky se pozvolna noří dvacet let starý případ vražd a znásilnění poblíž internátu pro vyvolené, z jehož chovanců vyrostla současná společenská smetánka s tučnými konty a dlouhými prsty. Kromě jedné členky drsné dorostenecké party, tehdy provokativní lolitky, již teď zběsile shání nejen policie.

Poctivě odvedený žánr krimi podrážejí dva prvky. Jednak už otravně opakovaný model bohatých zvrhlíků krytých vzájemnými mocenskými vazbami, jednak způsob vyprávění, který ve skocích do minulosti tehdejší násilné události zobrazuje téměř doslovně, takže sám sobě ubírá na síle napětí, natož na překvapení.

Detektivka, která odkryje karty příliš brzy, ztrácí polovinu kouzla. Pak už může čarovat jenom s přízračnou atmosférou či s inscenačními ozdůbkami od nevinných hororových „lekaček“ po naprosto brutální výjevy – například těhotné ženy riskují jednu velice nepříjemnou scénu.

Jako Bolero

A s herci, samozřejmě. Nikolaj Lie Kaas a Fares Fares si v kriminalistickém tandemu vypěstovali přirozenou „parťáckou“ důvěrnost, typ chlapského srozumění na dotek, ne nepodobný třeba kolegům ze seriálu Kobra 11.

Dámskými královnami snímku se staly herecká debutantka před kamerou Johanne Louise Schmidtová, která se v roli jízlivé sekretářky objeví i v chystaném třetím dílu olsenovské série, ale hlavně Sarah-Sofie Boussnina, která dovede spojit dráždivou smyslnost hrátek dospívání s takřka zraňující odpudivostí.

Její zpovykaná hrdinka se baví tím, že jiné znejisťuje, vydírá, děsí, mučí, a herečka se v roli pohybuje s lehkostí, která jí vynesla nominaci na dánskou výroční cenu.

Zabijáci

Dánsko, 2014, 119 min

režie: Mikkel Norgaard

hrají: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pilou Asbaek, Danica Curcic, Sarah-Sofie Boussnina, David Dencik, Soren Pilmark, Adam Ild Rohweder, Michael Brostrup, Emma Sehested Hoeg

Hodnocení­: 60 %

Mikrosvět Zabijáků obsahuje i jiné obvyklé přísady žánru, sociální rozpětí počínaje loveckými radovánkami horních deseti tisíc a konče pouliční komunitou vyděděnců, bezdomovců, narkomanů a prostitutek, v níž se nepohodlná svědkyně může skrývat – a kamera vyrábět bizarní obrazy.

Ovšem jako celek se film nijak nevymyká solidnímu standardu, hlavně se však jako vejce vejci podobá celé slavné severské vlně, která pomalu přerůstá v manýru. Člověk se přistihne, že zatouží po změně, třeba po karibském zločinu, kde by mrazivou šedou oblohu vystřídalo slunečné dusno.

Nicméně pro českého diváka mají Zabijáci jednu zajímavost navíc. Případ, který tu Dánové vyšetřují, obsahuje styčné body se skutečnou kauzou, již ztvárnil F. A. Brabec v dramatu Bolero. Také v něm studentská recese přerostla ve zvrácenou krutost až za hranici, odkud již nebylo návratu. Ani v dospělosti. Pouze po stránce řemesla a také v dávkách nechutnosti pořád ještě vedou Zabijáci.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz