Jméno vítězného filmu festivalu měl oznámit režisér Ivan Passer, který jen chvíli předtím dostal cenu za celoživotní přínos filmu. Dojatý tvůrce ale radši přenechal slovo Marku Ebenovi a ten ho v roli předávajícího briskně zastoupil.
"Jsem šťastný, že můj malý příběh z rodného města došel tak daleko. Díky všem ze skvělého festivalu," uvedl Henrik Ruben Genz, režisér úspěšné detektivky z močálu, která připomněla vítězné tažení Seveřanů z loňského ročníku, kdy vyhrál islandský thriller Severní blata.
České radosti
Překvapením večera a zároveň i velkou českou radostí se stalo ocenění obou mladých herců z Dětí noci Michaely Pavlátové.
"Chci poděkovat všem svým kamarádům za podporu a lásku," radovala se Martha Issová v róbě od Diora, která pronesla podle mnohých nejprofesionálnější děkovnou řeč v historii festivalu.
"Díky rodině, Marthě, Karlu Janákovi a všem z Dětem noci," pronesl vzápětí herec Jiří Mádl, který vzal děkování stručně, protože "nejsem na přebírání cen zvyklý."
Hlavní porota tentokrát byla k českému filmu štědřejší než kdy dříve. Nezapomněla totiž ani na Zelenkovy Karamazovy, kterým udělila zvlástní uznání. Režisér, který je svým rezervovaným vztahem k festivalu známý, nicméně příliš nadšení z ocenění neprojevil.
"Omlouvám se svým spolupracovníkům, že jsme to neudělali líp a nedosáhli na medaili," okomentoval režisér Petr Zelenka fakt, že na ně zbylo "pouze" zvláštní uznání poroty.
. Celebrity skryté pod deštníkyFotografie z příjezdu slavných na závěr MFFKV |
Radost do Ruska i Maďarska
O mnoho radostněji si zvláštní uznání z podia odnesl maďarský tvůrce Attila Gigor, režisér kriminální hříčky Pátrání. Cenu za režii pak podle očekávání dostal ruský režisér Alexej Učitěl za Zajatce, komorní snímek, který zpracovává téma čečenského knflktu.
"Doufám, že tuhle cenu nebudu muset ještě dlouho potřebovat k tomu, k čemu ji používá Miloš Forman," připomněl nadšený Rus festivalovou znělku, ve které český režisér drtí Křištálovým glóbem prášky na všechny své neduhy.
Porota udělila ještě jednu zvláštní cenu - připadla trochu překvapivě vizuálně pozoruhodnému, nicméně jinak nepříliš výraznému snímku Fotograf indonéské režisérky Nan Triveni Achnas. "Ta cena je strašně těžká," divila se filmařka.
. Ještě jedna cena pro KaramazovYKdo získal ceny vedlejších nestatutárních porot? |
Na východ od Západu i dokumenty
Ceremoniál v do posledního místa naplněném sále nepatřil jen snímkům z hlavní soutěže. Sošky si odnesli také dokumentaristé a tvůrci, kteří své filmy poslali do soutěžní sekce Na východ od Západu.
Bulharské Šičky o ženách, které se vydaly za prací do velkoměsta a bylo jim jedno, jak v něm skončí, získaly zvláštní uznání poroty pro sekci Na východ od západu, hlavní cenu v téže kategorii získala koprodukce Tulpan.
Mezi dokumenty pak byly nejúspěšnější Muž na laně a Ztracený svět maďarského režiséra Gyuly Nemese, který děkovací řečí v perfektní češtině zaskočil i Marka Ebena.
. Přehled vítězů hlavních cen MFFKVSoutěž celovečerních hraných filmů Velká cena - Křišťálový glóbus pro nejlepší film Soutěž dokumentárních filmů Cena za nejlepší dokumentární film (do 30 minut) Soutěž Na východ od Západu Hlavní cena |
Saruman skládal poklony
Vedle cen, kterými odborné poroty odměňovaly soutěžní snímky z různých koutů světa, byly na dnešním slavnostním zakončením předány i dvě ceny za celoživotní dílo.
Jednu poctu přišla hned v úvodu převzít legenda světové kinematografie, šestaosmdeasátiletý herec Christopher Lee, kterému na festivalu nikdo neřekne jinak než Saruman podle jeho nejslavnější role v trilogii Pán prstenů.
"Váš festival je nejlepší na světě, velice se nám tu s manželkou líbilo. Nikde jinde se o nás takhle skvěle nestarali, nikde jinde jsem neviděl tolik filmů ze všech koutů světa. Karlovy Vary jsou jedinečné mezi všemi svými konkurenty a věřte mi, že všechno co říkám, myslím opravdu upřímně."
Cena pro "trapně mladého" Passera
Druhá soška za celoživotní přínos pak putovala do českých řad, konkrétně do rukou velké osobnosti české nové vlny 60. let, Ivana Passera. Ten se dočkal nejen ovací vestoje ale také gratulací, které pro něj natočili jeho přátelé.
Věra Chytilová, která figurovala v nejůspěšnější verzi festivalové znělky, podokla, že netušila, jak "trapně mladej" proti ní Ivan Passer je, Jan Němec připomněl, že za geniálního filmaře považovali Passera už v prvním ročníku na FAMU. Miroslav Ondříček pak na závěr zažertoval: "Tak hlavně ať nám poád chutná, ať nemusíme pořád běhat na záchod a ať se ještě můžeme sejít v lázních."
Cenu předával Passerovi prezident festivalu Jiří Bartoška, který zalitoval, že si zatím v žádném z Passerových filmů nezahrál. "A jen doufám, ´že i toho lituješ i ty," dodal s úsměvem, když dojatému režisérovi cenu předával.
"Děkuji za tu poctu, o kterou se chci podělit se všemi svými spolupracovníky a všemi přítomnými," uvedl režisér slavného filmu Intimní osvětlení.
Záznam ze slavnostního zakončení karlovarského festivalu vysílala s hodinovým zpožděním oproti ceremoniálu v Karlových Varech Česká televize.
. Festival oceňoval za zásluhyKdo ze slavných jmen si letos odvezl sošku? Cena za mimořádný přínos světové kinematografii |
Přijelo skoro 11 tisíc návštěvníků
Moderátor večera Marek Eben na slavnostním zakončení přivítal manželku prezidenta republiky Livii Klausovou, členy vlády a obou komor parlamentu. Jiří Bartoška poděkoval za podporu ministerstvu kultury, kraji, městu, partnerům, porotám a také divákům.
"Bez nich by festival nebyl festivalem," uvedl prezident MFFKV a pozval všechny na příští 44. ročník, který se uskuteční od 3. do 11. července 2009.
Po skončení závěrečné show diváci shlédli filmovou adaptaci muzikálu Mamma Mia! s Meryl Streepovou, Piercem Brosnanem a Colinem Firthem v hlavních rolích, kterou osobně uvedla režisérka Phyllida Lloydová.
Festival v Karlových Varech letos uvedl 235 filmů; čtvrtinu z nich ve světové, mezinárodní či evropské premiéře. Během devíti dnů se na něm akreditovalo 10 872 návštěvníků, 477 představení navštívilo 143 781 diváků.