Ředitel ČT Dvořák: Rušíme nominace Českých lvů a hledáme nové náměty

  4:37aktualizováno  4:37
Premiérové Nevinné lži u diváků vítězí, vzniká série skutečných případů Oddělení vražd. První viditelné signály, že se také v programu, nejen v zákulisí České televize, hýbají ledy. Ale změny se dotknou i některých letitých jistot. Včetně Českých lvů.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize | foto:  Michal Šula, MAFRA

Generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák nikterak netají, že s letošní podobou udílení trofejí, které pořádá Česká filmová a televizní akademie, nebyl spokojen. Ostatně i diváků Českým lvům ubylo.

Český lev 2013

V zákulisí vypadá filmařský svátek jako okresní přebor

Český lev za rok 2012 - moderátor večera Jan Budař
Český lev za rok 2012 - Kryštof Mucha, Ivan Trojan, David Ondříček

"Ve zpocené tlačenici pasáže mezi vegetariánskými chlebíčky a dávno nalitým zteplalým vínem se najde známá tvář stěží. Ale navenek se mluví o poctě filmařům," píše v hodnocení filmového galavečera Mirka Spáčilová.

"Nesmí se už stát, že nemáme šanci pojetí večera s jeho autory předem konzultovat, včetně scény s LED stěnami, které působily z obrazovky nepříjemně. Nelze podepisovat smlouvu na poslední chvíli, přitom jsme žádali o podrobnosti už loni v září. Ale hlavně koncept Lvů se po dvaceti letech přežil. Nedá se vysílat slavnost s humorem pro partu spiklenců v sále, nemluvě o sponzorských značkách nad rámec vkusu včetně minerálky v plastových lahvích," líčí Dvořák, co předem nevěděli a ani nemohli ovlivnit. Zatím.

Ale začne platit, že televize už nebude jen mechanicky přenášet, co se děje na pódiu, ať jde o udílení různých výročních cen, nebo samostatné koncerty. "Nechci být tím, kdo Lvy zahubí, ale trváme na tom, aby to byl svátek filmu, aby měl noblesu, šarm, krásu, půvab a přitažlivost - stejně jako divadelní Thálie, televizní TýTý nebo závěrečný ceremoniál karlovarského festivalu, s jehož organizátory je rozumná řeč. V očích diváků totiž i za přenos cizích akcí neseme zodpovědnost my," slibuje Dvořák, že televizi už nebude zajímat jen to, co se děje "od kamer dozadu". První jasnou změnu potvrdil: takzvaný nominační večer Lvů, jehož smysl byl od počátku nejasný, se příště již nebude vysílat vůbec.

Jste pro zrušení nominačního večera Českých lvů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. dubna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 3459
Ne 243

Ovšem televizní zábava zahrnuje daleko více žánrů než ceremoniály a Dvořák přiznává, že je to těžká disciplína. Při nástupu sliboval, že archivní estrády zmizí z hlavních časů co nejdříve, ve skutečnosti však ke střihovým pořadům ještě přibyly ankety typu Nejlepší večerníček nebo Nejlepší scénka. "Vymysleli jsme je k 60. výročí vysílání, ale uznávám, že provedení kulhá, takže pokud v té sérii budeme pokračovat, pak v jiném tvaru."

Obecně vidí dvě cesty televizní zábavy. Buď pořady podle zahraničních licencí, zajímavé, ověřené, vesměs s přidanou poznávací hodnotou, ale nákladné. Nebo domácí alternativa, která však takřka neexistuje; navíc levný obal, jaký v 90. letech divák přijal, by už nyní neodpustil, protože má nekonečně více možností srovnání. "Postavit program na ČT1 v sobotu večer je vůbec nejtěžší a nejrizikovější zadání, proti tomu je třeba tklivý dokument hračka."

Sitkom s Dejvickým divadlem

Příjemný přechod mezi zábavou a hranou tvorbou tvoří sitkom. Jeden se brzy začne natáčet, odehrává se v hotelu, účinkuje v něm soubor Dejvického divadla a Dvořák týmu spojenému s Okresním přeborem hodně věří. Zároveň Kavčí hory zveřejnily poptávku po jiných žánrech, od komedií po televizní snímky, ale žádný nával geniálních nápadů se nekonal.

"Proto hledáme náměty s pomocí scenáristické nadace RWE Barrandov i přes filmové školy, také studentské práce bychom chtěli hrát na artovém okruhu," připomíná Dvořák, že od září se nový dětský kanál vždy v osm večer promění v kulturní stanici.

Logo kulturního kanálu ČT art

Logo kulturního kanálu ČT art

Další stupeň televizního programu představuje takzvaná "velká dramatika". V ní se chce ČT zaměřit hlavně na jistotu tvůrčí kvality, kterou zastupují Nevinné lži nebo chystaná První republika, za níž stojí tým obdobně laděného retroseriálu Vyprávěj. A také na nové talenty i známé filmaře, které chce přivést k práci pro televizi podobně jako nyní Jana Hřebejka či Jiřího Svobodu.

Z nových seriálů se kromě detektivních rýsuje Život a doba soudce A. K., líčící polistopadové soudní případy, a ve hře jsou i velké románové ságy včetně životopisných - pokud budou dobré scénáře a spolehliví obchodní partneři. "Pouze nekonečné seriály v ČT nepředpokládám, ty patří na jiné stanice, naším úkolem je žánrová pestrost. Zato však jsme v případě úspěchu konkrétního titulu schopni rychle vyrobit druhou i třetí řadu," plánuje Dvořák.

Dobrý televizní film? Posel

Zatím to pro Kavčí hory, zvláště při útlumu rozdrobené konkurence, vypadá nadějně. Vyšvihl se zpravodajský kanál ČT24, v průzkumech roste divácká spokojenost i sledovanost - jak říká Dvořák, "leden i únor byl náš". Ale pořád ještě je to jen začátek nevyhnutelných dlouhodobých změn.

Kdyby měl vybrat jednu jedinou věc, jež vznikla už za jeho působení a na niž je hrdý, která by to byla? "Posel," jmenuje ředitel bez zaváhání snímek režiséra Vladimíra Michálka s Matějem Hádkem v hlavní roli. "Nemuseli jsme s ním jít rovnou do kina, ale reprezentuje přesně to, co bych rád v ČT viděl: dobře udělaný televizní film."

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

VIDEO: Ať mrtví zůstanou mrtvými, radí film o filmu Řbitov zviřátek

Z filmu Řbitov zvířátek

Když si hrajete se smrtí, můžete se spálit, varuje Řbitov zviřátek natočený podle slavného hororu Stephena Kinga, jenž...

RECENZE: Nadgenerační zážitek. Ebenův sobík čaruje bez falešného útlocitu

Záběr z filmu Putování se sobíkem

Napínavější než mnohý hraný thriller a zábavnější než běžné animované pohádky je Putování se sobíkem, dokumentární...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz