z filmu Máj (Sandra Lehnertová)

z filmu Máj (Sandra Lehnertová) | foto: Jan Vojtek

RECENZE: Studený Brabcův Máj, v reklamě ráj

  • 34
Kytice působila jako hřejivé zjevení s milou nadsázkou. Efektně chladný Máj se však bere naprosto vážně – a tím ztrácí body.

Kdyby se Český lev udílel za statečnost, režírující kameraman F. A. Brabec by patřil mezi favority. Filmovat národní literární klasiku totiž vyžaduje značnou směs pokušitelství, hazardérství a šílenství. Poprvé – s Kyticí – mu to překvapivě vyšlo; druhý pokus jménem Máj už tak jednoznačně nevítězí. Ztratil hravost.

Support Lesbiens a Máj

. Support Lesbiens a Máj

Poslechněte si titulní píseň k filmu Máj, kterou nahrála skupina Support Lesbiens. V rozhlasovém éteru skladba poprvé zazněla přesně na 1. máje.

Čistě výtvarně je Máj opět na výši a navenek poskytuje efektní podívanou, která nahrazuje dějové prvky. Používá však k tomu řeč reklamně dokonalých obrazů založenou na symbolech, které se za éru kinematografie častým opakováním vyprázdnily. Divák ocení záběr od záběru, méně už se dotknou jeho citů.

S veselým jarním procesím mezi poli se objeví ústřední pár Máje, opravdu velmi fotogenická Sandra Lehnertová coby Jarmila a Matěj Stropnický v roli Viléma, jehož silueta na koni zosobňuje přesně typ romantického hrdiny. Kamera jim oběma lichotí, slabší je to s jejich slovním a vůbec hereckým projevem.

Máj

50 %

ČR, 76 minut.

režie: František A. Brabec

hrají: Jan Tříska, Juraj Kukura, Sandra Lehnertová, Matěj Stropnický, Vladimír Javorský

Kinobox: 53 %

IMDb: 4.9

Dívka naštěstí skoro nemluví; mladík bohužel ano, a v tu chvíli půlka kouzla zmizí, neboť nemá dar bezprostřední jistoty podmanivých rošťáků z rodu Jana Dolanského nebo Gérarda Philipa. Na obranu obou hereckých debutantů je však nutno říci, že i profesionálové by se nesnadno trefovali do nejednotné stylizace.

Na jedné straně totiž stojí Tříska se silným, až teatrálně laděným výrazem svědka historie s rysy putujícího „šmíráka“, na druhé matní milenci jako z jiného kusu – a mezi oběma krajnostmi nacházejí instinktivně míru pouze vzácné výjimky, Nina Divíšková nebo Kryštof Hádek. Zkrátka mezi herci režisér svůj úkol sjednotitele představ nesplnil.

Peří, křídla, duchové

Ale zato spolu s autorkou kostýmů Jaroslavou Pecharovou vymyslel půvabnou podobu loupežnické tlupy: nikoli zarostlých grobiánů v umaštěných hučkách, nýbrž nespoutaných bujarých mladých rebelů v duchu hippies. To je asi nejlepší objev Máje podle Brabce, totiž že lapky bere jako děti: nevázané, zpovykané, provokující, zralé pro pár pohlavků, ale ne pro šibenici.

První dojmy iDNES.cz z filmu Máj

. První dojmy iDNES.cz z filmu Máj

Strašný lesů pán Stropnický připomíná hipíka

Spíše než o lyrickou lásku jde ve filmu o vášeň, jíž by Brabec rád vtiskl prudkou živočišnou smyslnost; hojná erotika má však často „umělecky“ sošnou podobu. Na ženské vnady od vesničanek po loupežnickou milou je kamera vysazená až chorobně, takže se mění v mechanickou manýru; rádoby hříšná Jarmila připomíná reklamu na opalovací krém a Juraj Kukura coby Vilémův otec jí roztouženě šeptá šroubované banality „voníš trávou, jsi jako silné víno“.

z filmu Máj (Juraj Kukura)

Ačkoli některá gesta trpí přepjatostí, obecně platí, že Máj se konzumuje lépe ve scénách beze slov, jen s obrazy a se skutečně podmanivou hudbou skupiny Support Lesbiens. Určitě proto přijdou výtky, že film se podobá hudebnímu klipu – ale to by samo o sobě nevadilo, kdyby vizuální vyprávění nestavěl na přehlídce dávných klišé.

Teprve s bravurní scénou popravy se Máj od sledu obrazů vrátí ke svému dramatickému oblouku. Za ni – a také za rozumnou délku – by si mohl připsat k hodnocení klidně deset procent navíc, kdyby se o ně vzápětí neošidil rozjímavým mudrováním. Neboť není nic zpozdilejšího než vysvětlovat báseň.