Proposition, strhující western od muzikanta

  1:00aktualizováno  1:00
Hra na nekomerčnost je někdy na zabití. Kdo půjde na film s nic neříkajícím názvem The Proposition čili Návrh, z jehož názvu český distributor jen odebral anglický určitý člen?

Proposition - Fotografie z filmu Proposition (2006) | foto: H.C.E./35mm

Málokdo – kromě fanoušků muzikanta Nicka Cavea, kteří vědí, že vedle hudby napsal i scénář.

Což je obrovská škoda. Protože Proposition, jakkoli se masovým hitem stát nechce a ani nemůže, představuje bezesporu výjimečný snímek, ne-li jeden z vrcholů dosavadní letošní nabídky.

A rozhodně by si jej dokázalo vychutnat širší publikum než jen okruh stoupenců Nicka Cavea. Například ti, kdo milují britské herectví. Nebo ti, jimž učaroval Mrtvý muž s Johnnym Deppem.

Právě tvůrce Mrtvého muže Jima Jarmusche spojuje s režisérem snímku Proposition Johnem Hillcoatem přinejmenším volba žánru, kterému se říkává umělecký western. Neboli "víc než obyčejný western", ačkoliv půdorys příběhu, jeho hrdinové i rekvizity se drží zákonitostí i tradic historek z Divokého západu.

Není kam uhýbat
Bratři Burnsovi sice nosí pistole proklatě nízko jako američtí desperáti, ale žijí v drsném australském vnitrozemí konce 19. století a čeká je drama takřka antické. Jeden je stále hledán pro znásilnění a vraždu, dva jsou zatčeni, načež ten starší dostane od muže zákona nabídku: pokud chce svého mladšího sourozence zachránit před šibenicí, musí najít druhého bratra – a zabít ho.

Nemožná volba nutně spěje k tragédii, ale způsobem, který navzdory brutalitě omračuje a spoutává. Ostatně krutost tu není samoúčelná, postavy ji přijímají jako samozřejmou součást svého světa, stejně jako domorodce a jejich mystéria, vyprahlé dálavy v oslnivě bílých tónech nebo obhroublé poznámky chrapounů na adresu žen.

Proposition je zkrátka film, který neuhýbá – a ani nemá kam. Neúprosný, ale přitom krásný v plném smyslu toho slova, od dokonale promyšlené režie přes charaktery, z nichž snad ani jediný nemá jednoznačné kontury stoprocentního dobra a čirého zla, až ke skvostné hudbě založené na průzračné čistotě.

Bez řečí a varování
Zvláštní ostrůvek uvnitř krvavé krajiny tvoří britský kapitán a jeho žena neboli herečtí králové snímku Ray Winstone a Emily Watsonová.

"Já tuhle zemi zcivilizuju," syčí on, zarputilý buldok s býčí šíjí, zatímco ona kráčí špinavou ulicí jako dáma mezi kradmými pohledy, poznámkami a radami: "Jdi domů, huso!" Drží se svorně svého snu o staré dobré Anglii, růží, čaje o páté, Vánoc; drží se navzájem jeden druhého i při děsivé scéně o štědrovečerní večeři.

Že půjde o film "onačejší", dává Proposition najevo hned od úvodních titulků s černobílými dobovými fotografiemi prvních osídlenců, jež bez varování vystřídá drsná přestřelka a násilí u výslechu.

Syrovost, která útočí z každého metru filmu, přitom nádherně spojuje věrnost se stylizací a s úsporností. Vyprávění nepotřebuje mnoho slov – jaká úleva! Když nositel děsivého dilematu navštíví ruiny po zločinu svých bratrů, najde tři kříže a prázdnou kolíbku. To stačí ažaž.

V krvavé baladě děj plyne jakoby mimochodem a současně s osudovou nevyhnutelností. Hrdinové i diváci vědí totéž: že v natolik vyhrocené partii se může stát vše, jen ne nic dobrého, že by nejradši utekli sto mil odtud, ale nedokážou to.

Proposition
Austrálie, scénář a hudba Nick Cave, režie John Hillcoat, hrají Guy Pearce, Ray Winstone, Emily Watsonová, titulky, 104 minut.
Hodnocení MF DNES: 80%

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Dvoudenní rekord. Sheerana vidělo v součtu víc lidí než Rolling Stones

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze (7. července 2019)

Dva koncerty zpěváka Eda Sheerana přilákaly do Prahy celkem 150 tisíc diváků. Lístky na vystoupení v pražských...

Další z rubriky

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Hana Vagnerová natáčí se Švýcary road movie Ztraceni v ráji

Z natáčení filmu Ztraceni v ráji

Absurdní komediální road movie vyprávějící o střetu dvou světů i dvou generací. Tak tvůrci charakterizují snímek...

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz