Nekraďte nám med, vyzývá lidstvo Pan Včelka

  13:33aktualizováno  13:33
Vyrůstali jsme s Včelkou Májou, a tak víme o tomto sympatickém pichlavém hmyzu dost. Zdaleka ne ale všechno, o čemž nás přesvědčí neposedný včelí adolescent Barry.

foto z filmu Pan Včelka | foto: Bontonfilm

Ke zrodu animovaného filmu Pan Včelka došlo během přátelské večeře slavného amerického komika Jerryho Seinfelda se zakladatelem studia DreamWorks Stevenem Spielbergem, na níž Seinfeld zbůhdarma plácnul, že by rád natočil film o včelách.

"Vždycky mi přišlo úžasné, že obyčejní brouci dokážou vyrábět tak úžasnou věc, jakou je med," říká Seinfeld. "Nikdy mě ale nenapadlo, že si se Stevenem tak rychle plácneme ve chvíli, kdy mu dám pouhý název bez příběhu." Klíčem k náhledu do životů těchto tvorečků se nakonec stal med.

"Úl mi připadá hrozně zajímavý. Ta jejich sociální hierarchie, jejich pracovní postupy, smysl pro geometrii. Med je na hmyz docela slušný produkt, nemyslíte?" říká Seinfeld, který si během čtyřleté práce na filmu vyzkoušel role scénáristy, producenta i dabéra.

"Napadlo mě, že kdyby se včely dozvěděly, jak jim lidé kradou med, byla by to docela velká věc. Pracují tak tvrdě, aby ho vyrobily, a my si ho prostě bereme, aniž by o tom vůbec věděly. Myslí si, že ho dělají samy pro sebe. Ale ve skutečnosti jim ho krademe my a pak ho stáčíme do sklenic a lepíme na ně nálepky. Ony se mohou udřít a my na tom rýžujeme."

Včelí společenství jede už nějakých 27 milionů let v zajetých kolejích. Včela se narodí, jde do školy, pak do továrny na výrobu medu a tam pilně jako včelička dře až do konce svých dnů. Barry má skvělou perspektivu, že po škole po otci převezme prestižní funkci vrchního míchače, ale vzhlíží k jiné profesi - chtěl by se stát součástí týmu Pylových machrů, elitní včelí skupiny, která opyluje květy, sbírá nektar a jako jediná má pravomoc vyletět ven z úlu.

Tomuto cílevědomému trubci se to skutečně podaří a lidský svět nakonec předčí jeho nejbujnější představy. Než se jím ale stačí pokochat, sejme ho tenisák, hned potom náklaďák a nakonec déšť. Zničený a dezorientovaný se ocitne v bytě newyorské květinářky Vanessy, která ho zachrání před posledním a zcela fatálním sejmutím botou. Jako dobře vychovaný sameček se jí rozhodne poděkovat, čímž poruší základní pravidlo včelího společenství – nemluvit s lidmi (Včely mluví odjakživa, akorát nikdy ne k lidem – nepotřebují si přidělávat starosti.)

Tento "zločin" mu ale pomůže lépe poznat lidský svět a dovede ho k šokujícímu zjištění: Lidstvo už tisícovky let krade včelám med, aniž by za to platilo, nebo se aspoň stydělo. Barry se proto rozhodne postavit do čela včelí revoluce, která má tuto nespravedlnost změnit.

Kromě Vanessy, kterou v originále dabuje Renée Zellwegerová, ve filmu vystupuje ještě její přitroublý tenisový partner Ken, který by se rád stal i jejím mimotenisovým partnerem. Bohužel, Kenova drobná mozkovna není schopna přijmout fakt, že něžná květinářka se ke svalnatému slonovi v porcelánu zoufale nehodí.

Malí i velcí diváci se mohu těšit také na Barryho věrného včelího kamaráda Adama, samotářského komára jménem Losíkrev, který se chce dopravit až na Aljašku, kde chce sát krev losům, a samozřejmě na akční komando Pylových machrů.

Hudební doprovod složil Rupert Gregson-Williams, jehož melodie zazněly v animovaném filmu Za plotem nebo v dramatu Hotel Rwanda.

Pan Včelka
(Bee Movie)
USA 2007, scénář: Jerry Seinfeld, Spike Ferresten, režie: Steve Hickner, Simon J. Smith, hudba: Rupert Gregson-Williams, hrají: Jerry Seinfeld, Renée Zellweger, Matthew Broderick, Chris Rock, v českém znění: Petr Rychlý, Hana Ševčíková, Michal Dlouhý, česká distribuce: Bontonfilm, stránky filmu: www.panvcelka.cz, česká premiéra: 6. prosince 2007
Autor: Filter

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Další z rubriky

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

PRVNÍ DOJMY: Mercury má v Rocketmanovi silného soka. Ale žijícího

Taron Egerton coby Elton John a Richard Madden jako jeho milenec John Reid ve...

O filmovém životopisu Eltona Johna s názvem Rocketman, který do kin přijde 30. května, se píše jako o druhé Bohemian...

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

Najdete na iDNES.cz