Nekraďte nám med, vyzývá lidstvo Pan Včelka

  13:33aktualizováno  13:33
Vyrůstali jsme s Včelkou Májou, a tak víme o tomto sympatickém pichlavém hmyzu dost. Zdaleka ne ale všechno, o čemž nás přesvědčí neposedný včelí adolescent Barry.

foto z filmu Pan Včelka | foto: Bontonfilm

Ke zrodu animovaného filmu Pan Včelka došlo během přátelské večeře slavného amerického komika Jerryho Seinfelda se zakladatelem studia DreamWorks Stevenem Spielbergem, na níž Seinfeld zbůhdarma plácnul, že by rád natočil film o včelách.

"Vždycky mi přišlo úžasné, že obyčejní brouci dokážou vyrábět tak úžasnou věc, jakou je med," říká Seinfeld. "Nikdy mě ale nenapadlo, že si se Stevenem tak rychle plácneme ve chvíli, kdy mu dám pouhý název bez příběhu." Klíčem k náhledu do životů těchto tvorečků se nakonec stal med.

"Úl mi připadá hrozně zajímavý. Ta jejich sociální hierarchie, jejich pracovní postupy, smysl pro geometrii. Med je na hmyz docela slušný produkt, nemyslíte?" říká Seinfeld, který si během čtyřleté práce na filmu vyzkoušel role scénáristy, producenta i dabéra.

"Napadlo mě, že kdyby se včely dozvěděly, jak jim lidé kradou med, byla by to docela velká věc. Pracují tak tvrdě, aby ho vyrobily, a my si ho prostě bereme, aniž by o tom vůbec věděly. Myslí si, že ho dělají samy pro sebe. Ale ve skutečnosti jim ho krademe my a pak ho stáčíme do sklenic a lepíme na ně nálepky. Ony se mohou udřít a my na tom rýžujeme."

Včelí společenství jede už nějakých 27 milionů let v zajetých kolejích. Včela se narodí, jde do školy, pak do továrny na výrobu medu a tam pilně jako včelička dře až do konce svých dnů. Barry má skvělou perspektivu, že po škole po otci převezme prestižní funkci vrchního míchače, ale vzhlíží k jiné profesi - chtěl by se stát součástí týmu Pylových machrů, elitní včelí skupiny, která opyluje květy, sbírá nektar a jako jediná má pravomoc vyletět ven z úlu.

Tomuto cílevědomému trubci se to skutečně podaří a lidský svět nakonec předčí jeho nejbujnější představy. Než se jím ale stačí pokochat, sejme ho tenisák, hned potom náklaďák a nakonec déšť. Zničený a dezorientovaný se ocitne v bytě newyorské květinářky Vanessy, která ho zachrání před posledním a zcela fatálním sejmutím botou. Jako dobře vychovaný sameček se jí rozhodne poděkovat, čímž poruší základní pravidlo včelího společenství – nemluvit s lidmi (Včely mluví odjakživa, akorát nikdy ne k lidem – nepotřebují si přidělávat starosti.)

Tento "zločin" mu ale pomůže lépe poznat lidský svět a dovede ho k šokujícímu zjištění: Lidstvo už tisícovky let krade včelám med, aniž by za to platilo, nebo se aspoň stydělo. Barry se proto rozhodne postavit do čela včelí revoluce, která má tuto nespravedlnost změnit.

Kromě Vanessy, kterou v originále dabuje Renée Zellwegerová, ve filmu vystupuje ještě její přitroublý tenisový partner Ken, který by se rád stal i jejím mimotenisovým partnerem. Bohužel, Kenova drobná mozkovna není schopna přijmout fakt, že něžná květinářka se ke svalnatému slonovi v porcelánu zoufale nehodí.

Malí i velcí diváci se mohu těšit také na Barryho věrného včelího kamaráda Adama, samotářského komára jménem Losíkrev, který se chce dopravit až na Aljašku, kde chce sát krev losům, a samozřejmě na akční komando Pylových machrů.

Hudební doprovod složil Rupert Gregson-Williams, jehož melodie zazněly v animovaném filmu Za plotem nebo v dramatu Hotel Rwanda.

Pan Včelka
(Bee Movie)
USA 2007, scénář: Jerry Seinfeld, Spike Ferresten, režie: Steve Hickner, Simon J. Smith, hudba: Rupert Gregson-Williams, hrají: Jerry Seinfeld, Renée Zellweger, Matthew Broderick, Chris Rock, v českém znění: Petr Rychlý, Hana Ševčíková, Michal Dlouhý, česká distribuce: Bontonfilm, stránky filmu: www.panvcelka.cz, česká premiéra: 6. prosince 2007
Autor: Filter
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz