Když se všechny televize snaží...

  9:17aktualizováno  9:17
Pro začátek alespoň jednu dobrou zprávu: zahraniční reportéři ČT už odhalili, že zpravodajský objem práce agentur nemohou zastat, ale že jejich síla tkví jinde: v objevování unikátních detailů a kuriózních příběhů. Michal Kubal tak na pákistánsko-afghánské hranici našel výrobny zbraní, dílničky a krámky bez kontroly, vžité jako všední samozřejmost - a tou konkrétní miniaturou řekl víc nežli reportéři papouškující zprávy z místních novin.
Nicméně v ČT se objevily věci ještě neuvěřitelnější než samopaly stloukané podomácku a volně prodávané za babku - třeba hrdinové filmu Ani svatí, ani andělé, kteří si na prvním rande sdělovali, že "mamba se nezabývá otázkou presumpce neviny". Ne že by snad neměli pravdu, ale šiřitelé takových pravd se mohou vyskytovat právě jen v umělohmotných příbězích z Kavčích hor - a snad ještě v intelektuálském skanzenu.

Film Viktora Polesného podle scénáře Ivana Klímy měl všechny znaky morality, která - řečeno jazykem úvodníků - chce postihnout "veškeré palčivé problémy dneška". Nedošlo snad jen na Temelín, ale jinak jsme tu měli rodinu po rozvodu, matku s mladým milencem, otce před smrtí, politická traumata minulosti, generační střet a navrch drogovou mládež, která ve venkovské léčebně vesele pobíhala mezi husami a telátky za zvuků optimistické hudby. Kdo neodpadl v téhle chvíli, dočkal se smíření ve stylu "už to chápu a budu se snažit" - "já se taky budu snažit"... Zkrátka všichni se budeme víc snažit, sláva!

Prima se taky snažila; bohužel. Před časem přišla s Minishow, kašírovaným pořadem, kde děti pouze napodobovaly na playback tanečky svých zpěváckých idolů. Zdálo se, že ten pokus rozumně sama stáhla. Ale den se nemá chválit před večerem: Minishow se vrátila! Pravda, s lepší moderací, s lepší dekorací, s lepší stavbou, neboť děti tu vystupují i v "civilu" coby průvodci svými rodinami. Jenže podstata zůstává táž: nalíčené, načesané a okostýmované princezničky samy nic nevytvářejí, jen se nechávají dospělými utvrzovat v iluzi, že ke vstupence do síně slávy pop-music stačí předstírání. Vždyť si hrají, neviňátka, a jsou tak roztomilá, ohradí se rozněžnělý divák - ale kde jsou děti, které opravdu něco umějí? Nebo se staneme národem imitátorů?

Z Minishow dýchla trocha smutku, ovšem Nova umí sáhnout až na dno. Ještě že svou erotickou nálož jednoho večera stupňovala: od komunální nudy v Playgirls přes spotřební účelovost Počasíčka až k holé nevěřícnosti v Peříčku, kam nejen manžel, ale i syn zralé striptérky-amatérky přišli odvážnou maminku podpořit. A líčili, jak se jim její minulé televizní svlékání líbilo, jak se rozešli s úzkoprsými přáteli a našli si nové, lepší... Podle jedné teorie se svět dělí na lidi, kteří se už v televizi objevili, a na ty, kteří po tom zatím jen touží - a udělají pro to cokoli. Pevně doufám, že v té druhé skupině už zbývá jen pět šest čekatelů: ať to máme aspoň rychle za sebou.
Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, již natočili...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz