Hrdina změří své síly s Matrixem

  • 23
Stovky filmů nesou v názvu anglický výraz Hero - hrdina. Snímků s prvky bojových umění existuje ještě víc. Ale Hrdina, který zítra vstoupí do českých kin coby akční kolega, a přitom i soupeř Matrixu, má mezi nimi zvláštní místo.

Zaprvé, sbírá uznání. Získal už nominaci na Oscara i na Zlatý glóbus, ač do americké distribuce vejde až na podzim. Vyhrál jednu z trofejí Berlinale, z Hongkongu má sedm cen roku včetně ocenění v kategorii, kterou Český lev nezná - za nejlepší akční choreografii.

Zadruhé, s rozpočtem třiceti milionů dolarů představuje nejdražší asijskou, jmenovitě čínsko-hong- kongskou produkci všech dob. Také válečné scény stojí za to, neboť mohutný kompars historických šiků poskytla čínská armáda.

A zatřetí, Hrdinovi vydláždil cestu jeho slavný předskokan, oscarový vítěz Tygr a drak, který svou zvláštní poetikou vyvolal novou celosvětovou módu dávných mýtů Dálného východu a kterého Hrdina připomene zejména snově „létacím“ šermířským baletem nad zemí, na vodní hladině či mezi stromy. Ostatně producentem obou projektů byl Bill Kong, v obou snímcích hraje křehká Ziyi Zhang.

Akční scény Hrdiny dával dohromady Tony Ching Siu Tung, který těsně předtím

Recenzi k filmu najdete ZDE.

dokončil jiný hit s asijskými bojovými prvky Šaolinský fotbal, a hlavní roli mistra meče, jenž možná chrání, možná naopak ohrožuje samého císaře, vytvořil Jet Li, dnes už hollywoodská hvězda známá třeba z filmu Romeo musí zemřít. Dvojici, která ztělesnila zabijáky s poetickými jmény Sněhová vločka a Zlomený meč, přitom lze v českých kinech nyní vidět i v docela jiném žánru, v moderní hořké romanci Stvořeni pro lásku.

Hrdina
Hong-Kong, Čína, 2003

režie

Yimou Zhang

scénář

Wang Bin
Feng Li

kamera Christopher Doyle
Yong Hou
hrají

Jet Li
Ziyi Zhang
Donnie Yen
Tony Leung

hudba

Tan Dun

původní název Ying Xiong
délka 120 minut
žánr Historický, Akční, Drama

Hrdina - premiéry

kina 5. června 2003
Film Hrdina se však vrací do staré Číny rozdělené na sedm království bojujících o nadvládu. Jeden z králů usiluje o sjednocení říše za každou cenu. Tyran, nebo státník? O to se přou spiklenci ukládající o císařův život. Jen za mimořádné zásluhy smí vyvolený rytíř stát na deset kroků od panovníka, dost blízko, aby mohl vykonat mstu, úkol, poslání - nebo změnit názor.

Služba, láska, čest, to jsou opory legendy z 3. století před naším letopočtem. Tehdy se zrodil spis Umění boje, dodnes prý bible každého asijského vojáka, ale také nové filozofie (konfuciánství a taoismus) i umělecká díla. Ačkoliv je v čínské literatuře podobných hrdinských eposů nespočet, uznávaný režisér Zhang Yimou si scénář napsal sám. „Vymyká se,“ tvrdí. „Když si přečtete nějakou staročínskou prózu, zápletka vždy vyplývá z aktu odplaty. Smýt krev krví, to je i téma všech bojových filmů, ať už v nich hrál Bruce Lee nebo Jackie Chan. Ale já se rozhodl posunout žánr o kousek dál. V mém velkofilmu není vůdčí myšlenkou násilí, nýbrž snaha o jeho potlačení. Pro tyto pravé hrdiny bojových umění jsou čest a neposkvrněný štít mnohem důležitější nežli meč zbrocený krví.“

Také Jet Li vidí v Hrdinovi svůj vysněný film. „Nad scénářem jsem plakal. Za léta kariéry poprvé. Příběh natolik hluboký nás učí, že musíme dvakrát vážit slova, než někoho nazveme hrdinou,“ říká herec. Ale přesto Hrdina láká hlavně choreografií bojových scén - vlastně podobně jako Matrix, jen s tím rozdílem, že jeho skoky a lety se odehrávají v umělé budoucnosti, kdežto ty Hrdinovy ve starodávné pověsti.

Fotografie z filmu Hrdina.

Fotografie z filmu Hrdina.

Fotografie z filmu Hrdina.

Fotografie z filmu Hrdina.

Fotografie z filmu Hrdina.

,