GLOSA: Jak politická korektnost vyzdvihla i pohřbila moderátora Oscarů

  14:41aktualizováno  14:41
Dva dny poté, co černošský komik Kevin Hart s nadšením zveřejnil, že bude uvádět Oscary, se své role vzdal. Nechce prý slavnost poškodit, protože mu lidé začali připomínat, že si před lety na Twitteru zažertoval na adresu homosexuálů.

Herec Kevin Hart | foto: AP

Americká filmová akademie se ocitla v pasti vlastní politické korektnosti. Nejprve kvůli diktátu rozmanitosti svěřila post moderátora afroamerickému baviči, který si zkusil i hip hop či reklamu. Navíc si od gesta zjevně slibovala příliv té části publika, které je jinak oscarový ceremoniál z duše lhostejný: však měl také loňský přenos vůbec nejnižší sledovanost.

Ovšem před bezmála deseti lety napsal Hart v jednom tweetu, že prý nedovolí svému synkovi hrát si s panenkami, neboť to dělají gayové. Zjevně šlo o vtip, jenomže sociální sítě jej okamžitě vytáhly na světlo, takže se herec dotčené sexuální komunitě omluvil a na roli moderátora rezignoval.

Fotogalerie

Z deště pod okap. Akademici hrdě vytáhli proti rasismu, do zad jim vpadla homofobie. Ale hlavně módní vlna kádrování, jímž snad nemůže projít žádný smrtelník.

Na každého se totiž dá najít smrtelný hřích nové doby: buď vyprávěl židovskou anekdotu, nebo vzal sekretářku kolem ramen, nebo nedejbůh volil  Donalda Trumpa.

Kevin Hart sice není mezinárodní hvězdou, o niž by Oscary nerady přišly, ale ani žádným vyvrhelem. Ostatně v jednom rozhovoru označil za citlivá témata, o nichž by nikdy nežertoval, právě znásilnění a homosexualitu - s dovětkem, že ani některá slova, která kdysi používal, by už dneska nevypustil z úst.

Přesto si posypal hlavu popelem a ponechal akademiky v prekérní situaci. Kdo po takové aféře přijme roli náhradníka, navíc na poslední chvíli a s vědomím, že od té chvíle bude pod drobnohledem jeho bezúhonnost od kolébky až po včerejší esemesku „Trhni si“, s níž vyrukuje třeba ochránce práv zvířat.

Na druhou stranu existují ještě výstřednější projevy korektnosti. Britský filmový institut se připojil k charitativní kampani #IAmNotYourVillain (nejsem tvůj padouch), protestující proti stereotypu filmových zlosynů s jizvami. Napříště tak má zjizvená tvář ohlašovat výhradně kladného hrdinu, ať už je to Angeličin hrabě de Peyrac, nebo premiérová rebelka ze Smrtelných strojů.

Možná si i příští průvodce Oscarů nechá pořezat tvář; aby bylo na první pohled jasné, že nepije, nekouří, nemluví sprostě, nebije děti, platí daně, přispívá na charitu, poskytuje přístřeší uprchlíkům, chodí do kostela, do mešity i na travesty show, zkrátka morálně je bez poskvrnky.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

DO KINA: Pánskému týdnu kralují Neeson, Bardem, bratři Hádkovi a draci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Od třetího dílu animovaných dráčků až po domácí krimikomedii Úhoři mají nabito kralují pěti novinkám týdne vesměs...

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Najdete na iDNES.cz